$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

קליש־רותם עצרה תוכניות לאלפי דירות בחיפה

חודש לאחר אישור תוכנית המתאר של חיפה, שראשת העיר החדשה היתה ממתנגדיה, יזמים קיבלו הודעה כי דיונים בתוכניותיהם נדחו בחצי שנה עד עדכון מדיניות התכנון

דותן לוי 07:0101.05.19

עיריית חיפה החליטה להקפיא את אישורן של תוכניות בנייה גדולות עד גיבוש מדיניות תכנונית חדשה ועדכונה של תוכנית המתאר, כך נודע ל"כלכליסט". זאת חודש בלבד לאחר אישור תוכנית המתאר החדשה של העיר, וחמישה חודשים לאחר כניסתה של עינת קליש־רותם לתפקיד ראשת העיר. במהלך השבועות האחרונים יזמים שהגישו תוכניות קיבלו הודעה מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז חיפה כי הטיפול בתכניותיהם מוקפא לתקופה בת כחצי שנה.

 

עינת קליש־רותם. הבטחת הבחירות שלה היתה לשנות את המדיניות התכנונית עינת קליש־רותם. הבטחת הבחירות שלה היתה לשנות את המדיניות התכנונית צילום: זהר שחר

 

יזם הפועל בעיר, ואשר הגיש לאישור הוועדה המחוזית תוכנית בניין עיר (תב"ע) בהיקף של מאות דירות עוד לפני הבחירות לרשויות המקומיות, סיפר ל"כלכליסט": "הוועדה המחוזית קיימה דיון ראשון בתוכנית, וביקשה את התייחסות ועדת התכנון המקומית של עיריית חיפה לקראת דיון נוסף שהיה אמור להתקיים לפני כמה שבועות. אלא שלבקשת העירייה הדיונים נדחו לפחות בחצי שנה כדי שהעירייה תגבש עמדה. מה שמפריע לי בהתנהלות הזו ששנת בחירות תוקעת דיונים לתקופה של מעל שנה, יש לזה משמעות כבדה".

 

ההחלטה לעצור אישור תוכניות לטובת חשיבה מחודשת על כיווני ההתפתחות של העיר התקבלה על ידי קליש־רותם, שאחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלה היתה שינוי המדיניות התכנונית בעיר. אמנם רק לפני חודש ציינה העיר כניסת תוכנית מתאר חדשה לתוקף, 85 שנה לאחר שאושרה תוכנית המתאר הקודמת בתקופת המנדט הבריטי, אך לכולם ברור כי לאור בחירתה של קליש־רותם, שהיתה אחת המבקרות החריפות של התוכנית בשנות הכנתה, צפויה זו לעבור שינויים נרחבים. בין היתר טענה קליש־רותם כי מדובר בתוכנית ש"דנה את חיפה לבינוניות".

 

כמו כן זמן קצר לאחר אישור התוכנית חשפה רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) את תוכנית "עמק החדשנות", שלפיה יפונו המפעלים המזהמים, ובראשם בתי הזיקוק, לטובת בניית עשרות אלפי דירות. תוכנית זו מחייבת את מקבלי ההחלטות בעירייה לבצע חשיבה מחודשת, היות שהיא תאפשר לתכנן בתחומה של חיפה עשרות אלפי דירות לצד פארקים ומוקדי משיכה לעיר.

 

חיפה. תוכנית המתאר צפויה לעבור שינויים נרחבים חיפה. תוכנית המתאר צפויה לעבור שינויים נרחבים צילום: אלעד גרשגורן

 

במינהל התכנון אישרו כי בחיפה ביקשו לעצור את אישורן של חלק מהתוכניות לתקופה של כחצי שנה, אך מבקשים להבהיר כי לא מדובר בהחלטת ועדה, אלא בסיכום עם ראשת העיר קליש־רותם. "אנחנו מגבים את העיר ורוצים לאפשר לצוות התכנון שלה לדייק ולעדכן את תוכנית המתאר ואת המדיניות התכנונית שתצעיד את העיר בשנים הקרובות", אמר גורם במינהל התכנון. לדבריו, בתקופה האחרונה של יונה יהב כראש העיר, הוא בחן פרויקטים ושינויים בתוכנית המתאר, וקליש החליטה לבצע בחינה מחדש של הנושא. כך למשל לפי תוכנית המתאר, הבנייה על רכס הכרמל מוגבלת לתשע קומות, אבל יהב ביקש להחריג זאת ל־15 קומות. "קליש אומרת ובצדק שהיא רוצה לקחת פרק זמן לפני שחורגים מתוכנית המתאר שרק אושרה, ולכן בינתיים לא נקדם תוכניות שנוגדות את תוכנית המתאר ללא הצדקה תכנונית".

 

עם זאת במינהל התכנון טוענים כי לא מדובר בעצירה מוחלטת של התוכניות והיתרי הבנייה בעיר, ולא יפסיקו לדון בתוכניות. "כל תוכנית שתגיע אלינו תיבחן לפי המצב הסטטוטורי והתכנון המיטבי. במקרה שמדובר בתוכנית שחורגת מתוכנית המיתאר היא ככל הנראה לא תאושר", אמר הגורם. לגבי תלונות היזמים אמר הגורם: "היזמים תמיד רוצים להוסיף גובה וזכויות בנייה, אבל אנחנו מסכימים שעדיף להמתין למשך תקופה כדי שהמדיניות תהיה ברורה וסדורה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x