$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

דרעי ידרוש במו"מ: להעביר את הרשות להתחדשות עירונית למשרד הפנים

הרשות מסייעת בקידום תוכניות של התחדשות עירונית ומשפרת את מעמדם של ראשי ערים; בנוסף מתכוון יו"ר ש"ס לדרוש להחזיר למשרד הפנים את מינהל התכנון הכפוף עכשיו למשרד האוצר

אמיתי גזית 15:2110.04.19

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, יבקש במשא ומתן הקואליציוני להעביר את הרשות להתחדשות עירונית ממשרד הבינוי והשיכון למשרד הפנים וכן להחזיר אל המשרד את מינהל התכנון, כך נודע ל"כלכליסט". הדרישות הללו תלויות כמובן בכך שיחזור לכהונת שר הפנים.

 

 

 

הרשות להתחדשות עירונית הוקמה ב-2016 על בסיס האגף להתחדשות עירונית שפעל במשרד הבינוי, במטרה לקדם הליכי התחדשות עירונית ברחבי הארץ. יו"ר הרשות הוא חיים אביטן, בעבר ראש העיר חדרה. אביטן הוא מינוי אישי של שר הבינוי הקודם יואב גלנט. בעת חקיקת החוק שמסדיר את פעולת הרשות, גלנט התעקש כי העומד בראשה יהיה משרת אמון, וניצח במאבקו למרות התנגדות היועמ"ש.

 

לאחיזה ברשות יש משמעות פוליטית, ולכן גלנט התעקש על מינוי מקורב שלו ליו"ר. הרשות מסייעת בקידום תוכניות של התחדשות עירונית וכך היא משפרת את מעמדם של ראשי ערים שנהנים בסופו של תהליך לגזור את הסרט. שליטה ברשות תאפשר לדרעי לחזק את קשריו הפוליטיים עם ראשי ערים.

 

משה כחלון ואריה דרעי משה כחלון ואריה דרעי צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

 

 

תקציב הרשות ב-2019 הוא 45 מיליון שקל. פעילות הרשות חשובה בעיקר בשל הידלדלות השטחים הפתוחים במרכז הארץ. התוכנית האסטרטגית לדיור קבעה כי עד שנת 2040 יוכנו תוכניות לבניית 2.6 מיליון דירות חדשות, 900 אלף מתוכן בהתחדשות עירונית. על פי תוכנית זו עד שנת 2040, 70% מהתוכניות החדשות יהיו בהתחדשות עירונית, ו-55% במחוז מרכז וחיפה.

 

מ-2015 מינהל התכנון כפוף למשרד האוצר

 

עד 2015 מנהל התכנון היה כפוף למשרד הפנים, הממונים על המחוזות במשרד הפנים היו גם יו"רים של ועדות מחוזיות לתכנון ובניה. אחד הצעדים הראשונים של שר האוצר היוצא משה כחלון עם כניסתו לתפקיד ב-2015 היה העברת מינהל התכנון למשרד האוצר בהליך חקיקה מהיר. הצעד הזה היה חלק מכמה צעדים שנועדו לרכז תחת סמכויותיו רשויות הפעולות בתחום הדיור וזאת כדי לעמוד בהבטחתו להוריד את מחירי הדירות.

 

על פי החוק שיזם כחלון אז, שר האוצר ממנה את יושבי הראש של הוועדות המחוזיות. בנוסף לכך כחלון הציב בראש המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ששייכת למינהל התכנון, את ראש מטה הדיור במשרד האוצר. יו"ר הותמ"ל היה ערן ניצן וכיום אריאל יוצר, סגן הממונה על התקציבים באוצר ומי שאמון על הנדל"ן במשרד.

 

באופן זה שולט משרד האוצר בגופי התכנון המרכזיים של מנהל התכנון. גם במקרה הזה השליטה במוסדות התכנון מעניקה כוח פוליטי מול ראשי הערים. כבר בעת הליך החקיקה שהעביר את מינהל התכנון למשרד האוצר היו שטענו כי הצעד מוטעה, והגיוני יותר כי משרד הפנים שמכיר את הרשויות המקומיות מקורב יוביל את התכנון בהם.

 

בעקבות זאת הוחלט באותה עת כי מנהל התכנון יעבור לאוצר במסגרת הוראת שעה זמנית שתפוג לאחר 5 שנים (כלומר ב-2020) ולא באמצעות חוק. לכנסת יש סמכות להאריך את הוראת השעה, אך אם דרישתו של דרעי תיענה כמובן שאין בכך צורך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x