$
חדשות נדל

הופקדה תוכנית מתאר חדשה לנס ציונה: נותנת מענה ל- 85 אלף תושבים עד שנת 2040

התוכנית שמה דגש על התחדשות עירונית תוך פיתוח מערך שירותי ציבור. צפיפות הבנייה במתחמים אלו לא תעלה על 26 יחידות דיור לדונם נטו. במרבית האזורים בעיר נקבע כי תותר בנייה נמוכה יחסית, של עד 11 קומות, במטרה לשמור על אופי הבינוי הקיים

בילי פרנקל 11:5303.04.19
הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז שבמינהל התכנון החליטה היום (ד') להפקיד תוכנית מתאר כוללנית לנס ציונה, שנועדה לתת מענה ליעד אוכלוסייה של 85,000 תושבים עד שנת 2040. כיום מתגוררים בעיר כ-50 אלף תושבים. התוכנית, הקובעת עקרונות ומדיניות ארוכת טווח לתכנון ופיתוח, כוללת כ-29,000 יחידות דיור, כ-471 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה, כ-89 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר וכ-145 דונם עבור מבני ציבור.

 

 

 

התוכנית שמה דגש על התחדשות עירונית תוך פיתוח מערך שירותי ציבור. צפיפות הבנייה במתחמים אלו לא תעלה על 26 יחידות דיור לדונם נטו. על מנת לעודד את הישימות של תהליכי פינוי בינוי, קובעת התוכנית מנגנון של "קרקע להשלמה" לפיו יתאפשר ניוד זכויות למתחמי השלמה בשכונות החדשות. במתחמים חדשים למגורים תהיה צפיפות מינימום של 18 יחידות דיור לדונם.

 

קרקע שאושרה לבנייה בנס ציונה (ארכיון) קרקע שאושרה לבנייה בנס ציונה (ארכיון) צילום: המרכז הארצי לקרקעות

 

במרבית האזורים בעיר נקבע כי תותר בנייה נמוכה יחסית, של עד 11 קומות, במטרה לשמור על אופי הבינוי הקיים. במתחמי ההתחדשות העירונית, מתחמים חדשים ומרכז העיר, תותר בנייה גבוהה של עד 16 קומות ובמקרים חריגים עד 18 קומות.

 

במסגרת התוכנית גם מוצע מרכז משולב חדש לעיר, הכולל את חידוש אזור התעשייה והפיכתו לאזור מעורב שימושים המחבר את ארבעת הרובעים הקיימים. עפ"י התוכנית, רחוב ויצמן יהיה רחוב עירוני ראשי ולאורכו מתוכנן קו להסעת המונים. עוד בהיבט התחבורתי, בצפון מזרח העיר מוצע הקמת מסוף אוטובוסים.

 

בנוסף מציעה התוכנית שימור של המורשת ההיסטורית, התרבותית והפיזית של העיר, הכולל בין השאר את אזור לב המושבה וגבעת האהבה בו התקיימה ראשית ההתיישבות וכן רחוב וייצמן המאופיין ברצף של מבנים מודרניים לצד מבנים היסטוריים.

 

התוכנית מבקשת גם לשמור על השטחים הפתוחים והמערכות האקולוגיות בסביבת העיר, הכוללות שטחי חקלאות, נחלים, גבעות כורכר ואתרי עתיקות. התוכנית מייעדת לחבר את השטחים הללו למסדרון אקולוגי ארצי וכוללת סלילת שביל אופניים היקפי בשטחים הפתוחים של העיר.

 

מתכנן מחוז מרכז, גיא קפלן, מסר כי "הוועדה המחוזית מברכת את עיריית נס ציונה בקידום תוכנית כוללת לעיר. תוכנית המתאר הכוללת לעיר תאפשר את פיתוחה המיטבי של העיר נס ציונה לשנים הבאות, תוך מתן דגש על איכות התכנון, המרחב הציבורי וקידום התחדשות עירונית".

 

התוכנית נערכה על ידי צוות תכנון רב תחומי בראשות אדר' נעמה מליס, בליווי העירייה ונציגי מינהל התכנון וכללה הליכי שיתוף ציבור נרחבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x