$
נדל"ן

מסדרון אקולוגי, הגנה על שטחי חקלאות ונופש: מינהל התכנון יצר לראשונה תוכנית לשטחים הפתוחים

לפי התוכנית האסטרטגית שתיושם עד 2040 - יווצרו חיבורים בין השטחים הפתוחים בדרום ובצפון הארץ; היא מחדשת בכך שתהיה הגנה גם על שטחי חקלאות, פנאי ונופש ועל אתרי מורשת

אמיתי גזית 18:3602.04.19

התוכנית האסטרטגית לשנת 2040 כוללת פרק המוקדש לשמירה על שטחים פתוחים, כך דיווח היום (ג') מינהל התיכנון למועצה הארצית לתכנון ובנייה.

 

 

התוכנית האסטרטגית של המינהל נולדה בעקבות החלטת ממשלה שקבעה כי עד שנת היעד המלאי התכנוני צריך לעמוד על 2.6 מיליון דירות, שעל פי הערכות יאפשר בפועל לבנות כ-1.5 מיליון דירות חדשות. אבל מהדיווח של מינהל התכנון עולה כי התוכנית כוללת פרקים נוספים ובהם תשתיות, תעסוקה וכאמור שטחים פתוחים.

 

שטחים פתוחים ליד ירושלים שטחים פתוחים ליד ירושלים

 

כיום, שטחים פתוחים מוגנים על ידי סימונם כשמורות טבע, גנים לאומיים ויערות בתוכניות מתאר ארציות. החידוש שמביאה עימה התוכנית הוא סימון של שטחים חקלאיים ושטחי פנאי ונופש, להם לא קיימת כיום הגנה ברמה הארצית. ברחבי הארץ אזורים שונים מוגנים וחלות בהם מגבלות בנייה, כאשר התוכנית האסטרטגית תאפשר לעבות אותם ויצירת מסדרונות אקולוגיים לאורך ולרוחב באופן שיקשר בין מערכות אקולוגיות.

 

במיוחד ניתן דגש למחוז מרכז שישמש חוליה מקשרת בין המערכות האקולוגיות הטבעיות בצפון הארץ, למערכות האקולוגיות בדרום הארץ.

 

חידוש נוסף שמביאה עימה התוכנית הוא הגנה גם על נופים המוגדרים כבעלי ערכי מורשת, בעוד שכיום לא מוגנים אתרי מורשת בשטחים פתוחים.

 

לשמירה על שטחים פתוחים ישנה גם חשיבות בהקשר למשבר האקלים שכן היא תבטיח חלחול מים, בעוד שבאזורים בנויים מים לא מחלחלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x