$
חדשות נדל"ן

אשדר מסרבת להידחק מהפינוי־בינוי בתל אביב

שתי נציגויות הדיירים בגני לבנה, ממתחמי ההתחדשות העירונית הגדולים בתל אביב, התאחדו לקבוצה אחת שבחרה את אאורה לקידום הפרויקט. כעת אשדר טוענת: "הסכמי הבלעדיות עם הדיירים עדיין בתוקף"

דותן לוי 08:3914.03.19

מאבק רווי יצרים בין שתי חברות בנייה גדולות על מתחם גני לבנה, אחד ממתחמי הפינוי־בינוי הגדולים בתל אביב, הגיע השבוע לנקודת רתיחה עם ניצחון של אחת מהן, שגרר חילופי האשמות הדדיות שגלשו גם אל הדיירים ועורכי הדין.

 

 

 

כעת מסתמן שהמפסידה אשדר טרם אמרה את המילה האחרונה, והיא מנסה לזכות בנתח בפרויקט שבו זכתה אאורה. התוכניות במקום מאפשרות בניית 1,100 דירות והריסת 330 דירות ישנות. בשנים האחרונות התגבשו במתחם שתי קבוצות דיירים גדולות, שניסו כל אחת בנפרד לקדם פרויקט. קבוצה אחת, שיוצגה על ידי עו"ד משה רז כהן, ביקשה לקדם את הפרויקט עם חברת אאורה; הקבוצה השנייה, שיוצגה על ידי עו"ד ארנון יהב, ביקשה לקדם את הפרויקט עם אשדר וקרסו נדל"ן. הקבוצות אף העבירו שתי תוכניות שונות לאישור העירייה, וכל ההתנהלות הזו עיכבה את הפרויקט כחמש שנים. השבוע הגיעו

נציגויות הדיירים ועורכי הדין להסכמה לבצע את הפרויקט עם אאורה.

 

במכתב שנשלח לדיירים כתבו עורכי הדין: "הוסכם כי עו"ד ארנון יהב, שפעל עד כה בשם קבוצה מייצגת, יבחן את תנאי העסקה עם אאורה. לאחר שנתקבלה ההסכמה לעריכת תיקונים בהסכם בהתאם להשגותיו של יהב, ולאחר שהנציגות המיוצגת על ידי יהב קיימה ישיבות ובדיקות עם אאורה, הסכימו שתי הנציגויות ועורכי הדין הרשומים מטה כי לאחר שנים רבות של יריבות הגיעה העת להחלטות אמיצות שבבסיסן שיתוף פעולה ועבודה משותפת".

 

מתחם גני לבנה בת"א המיועד לפינוי-בינוי מתחם גני לבנה בת"א המיועד לפינוי-בינוי צילום: עמית שעל

 

 

עו"ד יהב גם עדכן את אשדר וקרסו בהחלטה שהתקבלה, ובמכתב שהעביר להן בישר כי הסכם הבלעדיות שחתמו עם הדיירים מבוטל, שכן לוחות הזמנים שבו פקעו ולדיירים אין עוד מחויבות כלפיהן: "יובהר כי הנציגות ובעלי הדירות המיוצגים על ידי משרד הח"מ רשאים לנהוג מנהג בעלים מלא והם חופשיים לפעול לטובתם בנוגע לנכסי במתחם, ובכלל זה לבחון הצעות נוספות ולקבל החלטות בהתאם".

 

מימין: יעקב אטרקצ'י בעלי אאורה, ארנון פרידמן מנכ"ל אשדר ועו"ד ארנון יהב מימין: יעקב אטרקצ'י בעלי אאורה, ארנון פרידמן מנכ"ל אשדר ועו"ד ארנון יהב צילום: אוראל כהן, אורטל בן יוסף

 

 

אשדר וקרסו, שהופתעו מהמהלך, הגיבו מיד במכתב שכוון אל הדיירים, ובו הבהירו כי אינן מתכוונת לוותר בקלות על הפרויקט, ואף הטיחו האשמות חמורות בעו"ד יהב. במכתב נטען כי בפברואר 2018, לאחר שנחתמו הסכמי הבלעדיות עם הדיירים, הועברה ליהב טיוטת הסכם פינוי־בינוי, אך הסכמים אלה לא טופלו על ידו ולא קודמו מסיבות לא ברורות. לטענת אשדר וקרסו, הן קיימו עשרות פגישות עם הנציגות, עם הדיירים ועם עורכי הדין, והמהלך שמדיר אותן מהפרויקט מתרחש לאחר שכבר קבעו פגישות המשך.

 

במכתב טוענות החברות כי הסכמי הבלעדיות שנחתמו עדיין בתוקף ומחייבים את הצדדים: "עו"ד ארנון יהב לא הוסמך על ידיכם בעלי הדירות, במסגרת ייפוי הכוח אשר נחתם לו, לבטל הסכמי בלעדיות בתוקף". לסיכום פנתה אשדר אל לבם של הדיירים: "קרסו ואשדר רואות בפרויקט זה פרויקט דגל מבחינתן, ובהתאם הן השקיעו ועודן משקיעות ממיטב זמנן, כספן ומיטב אנשי המקצוע... קרסו ואשדר לא יוכלו להחריש לנוכח התנהלות כמתוארת לעיל, שהיא התנהלות לא הוגנת וחסרת תום לב באופן משווע".

 

עו"ד יהב: "קרסו ואשדר הם יזמים מוצלחים אבל בעלי הדירות מחליטים, לא החברות ולא עורכי הדין. אין לי דבר נגדם למרות שיצאו נגד משרדי באופן אישי. היכולת לממש עסקאות בפינוי־בנוי היא כידוע תהליך קשה וארוך. פרויקטים נתקעים רק בגלל ריבים בין חברות ודיירים, ולכן כל מתווה שיגרום לפרויקט להתקדם הוא מבורך. אין לנו יריבות איתם, היו מגעים ארוכים ופגישות למו"מ, הם לא התקדמו במשך כל התקופה, לא עמדו בדרישות הנציגות, וסירבו לערבויות ולתנאים שביקשנו. אשדר וקרסו התקשו להיכנס למתחם. הם בחרו להחתים על הסכם בלעדיות, בעוד שבזמן הזה אאורה החתימה על הסכם מלא. הם טוענים שהסכם הבלעדיות תקף ל־18 חודשים ממועד החתימה, אבל לטענה זו אין אחיזה בחוק. על פי חוק, תוקפם של הסכמי הבלעדיות פקע ולכן הם מבוטלים".

 

עו"ד משה רז־כהן: "קרסו ואשדר מבינות היטב שאין כל אפשרות או סיכוי שהן יזכו בפרויקט. שיעור החותמים על הסכם מפורט עם אאורה מונע בעדן מלהיכנס למתחם. כוונתן לדעתי ברורה, ניסיון לחבור אל אאורה ולהגיע לפשרה כלשהי באשר לשיתוף פעולה או חלוקת המתחם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x