$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

המדינה לדואר: עצרו מכירת מתחם ענק בת"א

רשות מקרקעי ישראל דורשת למנוע את מכירת בניין הדואר המרכזי בת”א ומזהירה מחזרה על טעויות הפרטת בזק והפסדי מיליונים. רשות החברות תנסה לגשר בסכסוך

נמרוד בוסו 07:5230.01.19

מכרז שפרסם לפני כחודשיים דואר ישראל למכירת אחד מנכסיו המרכזיים, מרכז המיון והחלוקה ברחוב ההגנה בת”א, הוביל לעימות מול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) אשר ממנה חוכרת החברה הממשלתית את השטח, כך נודע ל"כלכליסט". במכתב ששלח בשבוע שעבר מנהל רמ"י עדיאל שמרון למנכ"ל הדואר דני גולדשטיין הביע התנגדות למכירת המתחם ודרש לבטל את המכרז.

 

 

 

לאור חילוקי הדעות זימן מנהל רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט את הצדדים לדיון כדי לגשר על הפערים, וזה יתקיים בשבוע הבא. הארוע מתרחש בזמן הכי פחות מתאים לדואר ולרשות החברות,ערב פרסום המכרז לרכישת 20% מדואר ישראל על ידי משקיע פרטי.

 

במכרז שפרסם הדואר בנובמבר האחרון, מוצע למכירה מגרש של 13 דונם ובו 31 אלף מ"ר של שטח בנוי. מחיר המינימום עומד על 150 מיליון שקל לפני מע"מ, והמועד האחרון להגשת הצעות נקבע ל־11 בפברואר. 

מנהל רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט על רקע בניין הדואר המרכזי בת”א מנהל רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט על רקע בניין הדואר המרכזי בת”א צילום: מיכאל קרמר

 

בשנה שקדמה למכרז, ניסו רמ"י והחברה הממשלתית לדיור ולהשכרה, דירה להשכיר, לקדם תוכנית חדשה עבור השטח, שלפיה ייבנה במקום קומפלקס להשכרה ארוכת טווח של מאות דירות. אולם עיריית תל אביב דחתה את הרעיון והבהירה כי בכוונתה להותיר את השטח כולו בייעודו הנוכחי לצורכי ציבור.

 

במכתב ששלח שמרון למנכ"ל הדואר גולדשטיין כתב כי הרשות “אינה תומכת במכירת קרקעות אסטרטגיות המוחזקות על ידי חברות ממשלתיות ליזמים", וזאת כחלק מלקחי הפרטת בזק, שהופרטה יחד עם הנדל"ן שברשותה ואז מכרה את הנכסים ליזמים פרטיים תוך גריפת רווחי עתק על חשבון הציבור.

 

עוד טען שמרון כי התמורות שיתקבלו עבור הקרקע כעת יהיו נמוכות בשל הייעוד הנוכחי של הקרקע לצורכי ציבור. העברת הקרקע כעת לידיים פרטיות, הזהיר, צפויה להביא לאחד משני תרחישים שליליים מבחינה ציבורית: "רווח ספקולטיבי עצום ליזם, אם יצליח להשביח את הקרקע", או שהמתחם "יעמוד כפיל לבן לשנים רבות בהמתנה להשבחה מיוחלת".

 

במכתב תשובה ששלח גולדשטיין לשמרון הוא דחה את הדברים וכתב לו כי מכירת הנכס היא חלק מתוכנית אסטרטגית של החברה שנועדה בין היתר לשפר את הדירות לציבור, וכי המכרז קיבל אישור מכל הגורמים המוסמכים. עוד הזמין גולדשטיין את רמ"י להגיש בעצמה הצעה לרכישת הנכס.

 

בשיחה עם "כלכליסט", הוסיף גורם בכיר בחברה כי מכירת הנכס כעת נדרשת, כחלק מהקמת המטה הראשי ומרכז המיון והחלוקה החדש של דואר ישראל במודיעין, אשר אליו צפויה החברה לעבור וההכנסות ממכירת הקרקע יממנו חלק מעלויות הקמתו. המשך החזקת המתחם ללא שהדואר עושה בו שימוש יוביל להמשך תשלומי ארנונה וחשמל, בעלויות של מיליוני שקלים לשנה.

 

בעקבות ההתכתבות בין הגורמים שלח מנכ”ל עיריית ת”א, מנחם לייבה, מכתב לגולדשטיין בו הבהיר כי העירייה “תתנגד בתוקף” לכל ניסיון לשנות את ייעוד הקרקע.

 

מדואר ישראל נמסר: ״מכירת הבניין היא חלק מתוכנית אסטרטגית, ומדובר בחיסכון של עשרות מיליוני שקלים. מכירת הנכס הביאה בחשבון את צורכי החברה ועמידה בדרישות הרגולציה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x