$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

שנה וחצי עיכוב בתכנון המהיר של 12 אלף דירות

ביוני 2017 הכריזה הממשלה על מתחמים בפתח תקווה ובכפר סבא כמיועדים לתכנון מהיר. רק השבוע קיבלו ההכרזות תוקף

בילי פרנקל 08:3710.01.19

במסלול האישור המהיר לוקחים את הזמן: הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים (ותמ"ל) טרם הפקידה להתנגדויות את תוכנית סירקין לבניית 8,000 דירות ממזרח לפתח תקווה, אף שהוכרזה כ"מתחם מועדף לדיור" כבר לפני שנה וחצי, כך נודע ל"כלכליסט". דיון ראשון בהפקדת התוכנית שהיה אמור להתקיים אתמול נדחה גם הוא. תוכנית נוספת שטרם נערך בה דיון בוותמ"ל, אף שחלפה כבר שנה ממועד הכרזתה כמתחם מועדף היא בצפון כפר סבא, הכוללת כ־4,000 דירות.

  

 

 

דקלה פרסיקו, הוותמ"ל. "הפרסום ברשומות יכול להימשך חודשים" דקלה פרסיקו, הוותמ"ל. "הפרסום ברשומות יכול להימשך חודשים" צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

באופן תמוה על אף הזמן הרב שחלף מאז הוכרזו המתחמים כמועדפים, רק בתחילת השבוע קיבלו ההכרזות תוקף. שתי התוכניות מצויות במוקד "מחאת התכנון", שבמסגרתה התארגנויות אזרחיות בערים שונות, לרוב במרכז הארץ, נאבקות בפיתוח המואץ בטענה להיעדר תשתיות מספקות.

 

התוכנית בסירקין משתרעת על מתחם בן כ־2,100 דונם בשטח מחנה סירקין, שאמור להתפנות. המתחם צפוי לכלול מגורים, שטחי תעסוקה, תעשייה, מסחר ושטחי ציבור. בהודעה שנשלחה למשתתפי הדיון נמסר כי הדיון נדחה בשל "פערים בסוגיות מהותיות לתוכנית, אשר התשובות להן נדרשות לצורך קיום דיון והכרעה בתוכנית".

 

במענה לפניית "כלכליסט" מסרה הוותמ"ל כי הליך הפרסום ברשומות של הכרזת הקבינט הנו פרוצדורלי בלבד ועשוי להימשך מספר שבועות ואף חודשים. עם זאת, אנשי נדל"ן מתקשים להאמין כי פרסום ההכרזה על סירקין כעת, שנה וחצי לאחר החלטת הקבינט, היא מקרית.

 

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה: "בחודש האחרון רואים שהמדינה מאשרת מספר רב של מתחמים מועדפים לדיור, גם כאלה שבעבר היו מוקד להתנגדויות ומאבקים חריפים, דוגמת מחנה סירקין והשטחים החקלאיים של מושב צופית. הסיבה העיקרית לכך היא תקופת הבחירות המתקרבת והעובדה שהאוצר רוצה להראות שהוא 'מספק תוצאות' בכל הקשור להגדלת היצע הדירות בשוק".

 

ממינהל התכנון נמסר: "על אף עבודה אינטנסיבית שנערכה על ידי צוות התכנון, צוות הוותמ"ל, ובשיתוף מלא של עיריית פתח תקווה, הוחלט על דחיית הדיון במליאת הוותמ"ל עד להשלמת פערים וקבלת תשובות בנושאים שונים על ידי יזמי התוכנית, כך שמליאת הוותמ"ל תוכל לקבל עליהם החלטות ולהכריע לגבי הפקדת התוכנית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x