$
חדשות נדל

הרשות להתחדשות עירונית תקים 6 מנהלות עירוניות חדשות

רשויות מקומיות שייכללו בתוכנית, יזכו להשתתפות של המדינה בסכום של עד 6 מיליון שקל בשנה. זאת בנוסף ל-19 מנהלות המצויות בהליכי הקמה. המנהלת תרכז את ההתחדשות העירונית והחתמת הדיירים בפרויקטים, כדי להימנע מחוזים שאינם הוגנים

דותן לוי 14:1117.09.18

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת את הקמתן של שש מנהלות עירוניות חדשות, זאת בנוסף ל-19 המנהלות שנמצאות בשלבי הקמה. הרשות יצאה בקול קורא לרשויות המקומיות לקבלת סיוע במימון והפעלה של מינהלות להתחדשות עירונית בסיוע שהיקפו יעמוד על עד 6 מיליון שקל לשנה.

 

הרשויות אשר ייכנסו לתוכנית יהיו כאלה שהינן בעלות פוטנציאל כלכלי למימוש של פרויקטים להתחדשות עירונית, והן יידרשו להעמיד תקציב משלים למימון המינהלות. כמו כן, יהיה על מועצת העיר לקבל החלטה עקרונית לפיה היא תומכת במיזמי התחדשות עירונית בכל השכונות הוותיקות בתחומי הרשות המקומית. במסגרת זו, על הרשויות יהיה להפעיל יחידה ברשות עצמה או בתאגיד עירוני שבשליטתה, אשר תפעל כזרוע ביצועית של הרשות המקומית לקידום תהליכי התחדשות עירונית בתחומה.

 

 

תפקידן של המינהלות העירוניות לקדם תהליכי התחדשות עירונית ברשויות, והן נועדו לשמש כשלוחות ביצועיות של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. הדרישה למנהלות כאלה עלתה בין היתר על מנת להנגיש מידע עבור תושבים, לסייע ליזמים ובעלי מקצוע בתחום ההתחדשות העירונית, וכן לפעול יחד עם הרשות המקומית כדי להאיץ תהליכי ההתחדשות העירונית בשטחה. בנוסף, על המינהלות מוטל תפקיד התיאום והסנכרון בין הרשות המקומית לבין המחלקות הרלוונטיות בעירייה, כדוגמת: שפ"ע (שיפור פני העיר), רישוי, תכנון וכיו"ב.

 

 

התחדשות עירונית (ארכיון) התחדשות עירונית (ארכיון) צילום: אלון מצקין

 

לאחרונה החליטו שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ויו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית חיים אביטן, לרכז את החתמת הדיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית בידי המינהלות, במטרה למנוע מצבים בהם דיירים מוחתמים על חוזים שאינם שקופים או הוגנים. ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית הוחלט כי בשלב זה, מינהלות אשר יקחו על עצמן את מטלת החתמת הדיירים, עוד בטרם יכנס הנוהל לכל המינהלות ברחבי הארץ, יזכו למימון מוגדל מטעם הרשות.

 

גלנט אמר כי "התחדשות עירונית היא מפתח לבנייה חדשה במדינת ישראל. בשנת המאה למדינה יחיו בישראל כ-15 מיליון אזרחים שנצטרך לתכנן בעבורם דירות למגורים. בהתחדשות עירונית אנחנו לוקחים את המקומות הישנים ביותר, והופכים אותם למקומות האטרקטיביים והמבוקשים ביותר. אני קורא לרשויות מקומיות לקחת חלק בהקמת רשת מנהלות בפריסה רחבה כדי ליהנות מהפוטנציאל שטמון בהתחדשות עירונית. המנהלות העירוניות מסירות חסמים, מייעלות מיזמי התחדשות עירונית בתוך הערים ומהוות כתובת לפניות עבור תושבים ויזמים".

 

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן: "בשנה האחרונה פעלנו בנחישות להקמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, וכעת אנו ממשיכים ומשלימים את פריסת המינהלות ברחבי הארץ. בחירת שש המינהלות החדשות תביא לסך כולל של 25 מינהלות עירוניות הפועלות בכל רחבי הארץ ונותנות מענה לתושבים וליזמים, אשר חיכו לכתובת רלוונטית במשך שנים ארוכות. המינהלות העירוניות הן השלוחות של הרשות בשטח, והן אלה אשר בכוחן להאיץ את ההתחדשות העירונית ברחבי הארץ, להסיר את החסמים הנקודתיים ולתדרך את האזרחים והיזמים להשגת עסקאות הוגנות שיבטיחו בתים חדשים ובטוחים ללא עוגמת הנפש אשר הייתה כמעט הכרח המציאות עד כה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x