$
חדשות נדל"ן

קרן רוטשילד ניצחה את המדינה: ההכנסות מקיסריה לא יחולקו לאור עקיבא ופרדס חנה

קרן רוטשילד איימה לעצור את מחיר למשתכן באור ים, והמדינה עצרה את ועדת הגבולות באזור. היישובים הסמוכים יפוצו בעשרות מיליונים מהתקציב

צבי זרחיה 07:5817.09.18

קרן רוטשילד קיסריה ניצחה את המדינה. ל"כלכליסט" נודע כי בפגישה שנערכה ביום חמישי במשרד האוצר הוחלט שקרקעות הקרן באזור אור עקיבא, שעליהן עומד פארק תעשייה ושאמורה לקום בהן שכונת אור ים, וההכנסות הצפויות מקרקעות אלה, לא יחולקו בין היישובים הסמוכים. במקום זאת, המדינה הפסיקה את עבודת ועדת הגבולות שפעלה באזור ותפצה מתקציבה את היישובים שלא יוכלו ליהנות מההכנסות הגבוהות מהשטחים האלה, בהם אור עקיבא, פרדס חנה וג'סר א־זרקא. העלות לקופת המדינה: עשרות מיליוני שקלים בכל אחת מהשנים הקרובות.

 

 

 

הסיכום ברוח זו הושג בסוף השבוע בין סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן (ש"ס), סגני הממונה על התקציבים באוצר אריאל יוצר ויוגב גרדוס, לבין מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן. בקרוב ייקבע היקף השיפוי לרשויות הסמוכות לקיסריה, כשהקריטיונים למתן הסיוע יגובשו על ידי משרד הפנים.

 

באחרונה הקים שר הפנים אריה דרעי ועדות גיאוגרפיות לבדיקת גבולות הרשויות המקומיות, בין השאר לצורך חלוקת ההכנסות מארנונה בין יישובים סמוכים. בראש הוועדה שדנה באזור קיסריה עמד מנכ"ל משרד הפנים לשעבר עמרם קלעג'י. בקרן קיסריה התנגדו לפעילות הוועדה בטענה שהיא מנוגדת להסכם שנחתם בין הקרן לבין המדינה. כפי שנחשף בסוף השבוע באתר "כלכליסט", בקרן התנו את המשך שיווק הקרקעות בתוכנית מחיר למשתכן באור ים בביטול עבודתה של הוועדה הגיאוגרפית באיזור.

 

שכונת אור ים מוקמת על הקרקעות הפרטיות של הקרן, ומשויכת מוניציפלית לאור עקיבא. היא תכלול כ־4,000 דירות עם שטחי ציבור, מסחר ומשרדים. קרן קיסריה פעלה לשווק את הקרקעות באמצעות מכרזים בשוק החופשי, אבל שר האוצר משה כחלון דרש שהמכרזים יבוצעו במסגרת מחיר למשתכן, על אף שאין מדובר בקרקעות המדינה.

 

 

הדמיית שכונת אור ים הדמיית שכונת אור ים הדמיה: וויופוינט

 

באוקטובר 2017 אישרה מועצת מקרקעי ישראל את עקרונות ההסכם שיאפשר את שיווק הקרקעות במסלול מחיר למשתכן. ביוני 2018 נחתם ההסכם בין האוצר לבין קרן קיסריה, לפיו כ־2,100 דירות בשכונה ישווקו במסגרת התוכנית. במקביל אמורה היתה קרן קיסריה לקבל חלק מהתקבולים לקרקע מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י), ולבצע את עבודות הפיתוח של השכונה.

 

המכרז הראשון לבניית 1,250 דירות כבר פורסם, אלא שהקרן מנעה את פתיחת מעטפות המכרז עד עצירת ביטולה של הוועדה הגיאוגרפית.

 

 

 

שר הפנים דרעי התנגד לבטל את עבודת הוועדה במידה שלא יינתן שיפוי מהאוצר לרשויות הסמוכות. בסופו של דבר, הושג הסיכום בין שני המשרדים שיאפשר את המשך שיווק יחידות הדיור ושיפוי הרשויות הסמוכות בצד ביטול עבודתה של הוועדה הגיאוגרפית.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בשבוע שעבר התקיימה ישיבה בין משרדי הפנים והאוצר ובה הועלתה סוגיית צמצום הפערים בין רשויות באזור מחוז חיפה ובאזורי פריפריה אחרים. משרדי הפנים והאוצר ימשיכו לדון בנושא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x