$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

סכסוך חדש טרפד שוב את מכרז אור ים באור עקיבא

חילוקי דעות חדשים בין בעלת הקרקע קרן רוטשילד קיסריה למדינה גרמו במהלך חריג להקפאת מכרז מחיר למשתכן באור עקיבא, לאחר שהצעות הקבלנים כבר הוגשו. בקרן זועמים על שר הפנים אשר בוחן תיקוני גבולות באזור

דותן לוי 08:2013.09.18

עשרה ימים חלפו מאז המועד האחרון להגשת ההצעות במכרז מחיר למשתכן לבניית 1,250 דירות בשכונת אור ים שבאור עקיבא, אך תוצאותיו טרם פורסמו. ל"כלכליסט" נודע כי עד כה נותרו מעטפות המכרז חתומות וכלל לא נפתחו.

 

 

 

 

הסיבה לכך היא התפרצותה מחדש של מחלוקת בין המדינה ובין בעלת הקרקע: קרן רוטשילד קיסריה, וזאת חודשים ספורים לאחר שנראה היה שנפתרה.

 

בלב המחלוקת כעת, מצויה התנגדותה של הקרן לוועדת גבולות שמקדם שר הפנים אריה דרעי, אשר תבחן העברת חלק מקרקעותיה של קיסריה ליישובים סמוכים, וכן חלוקת הכנסות ארנונה מאזור התעשייה של היישוב.

 

לקרן קיסריה, שבשליטת משפחת רוטשילד, סכסוך מתמשך עם המדינה בסוגיית גובה התרומות שהקרן נדרשת להעביר למדינה כל שנה, וכן בסוגיית מיסוי הכנסותיה של הקרן מפיתוח המקרקעין שבבעלותה. על פי הסכם שנחתם ב־1962 בין משפחת רוטשילד למדינה, העבירה משפחת רוטשילד לניהול הקרן את קרקעות קיסריה, בהיקף של 30 אלף דונם, כדי שתפתח אותן. כלל רווחי הקרן מועברות כתרומה לקידום החינוך והתרבות בישראל. בתוך כך הוקמה החברה לפיתוח קיסריה (החפ"ק), כזרוע המבצעת את פיתוח הקרקעות.

 

 

הדמיית תוכנית אור ים הדמיית תוכנית אור ים הדמייה: גורדון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ

 

 

כחלון דורש הגרלה

 

בין קרקעותיה של הקרן גם 1,057 דונם המיועדים לבניית שכונת אור ים, שכונה חדשה המשויכת מוניציפלית לאור עקיבא השכנה. השכונה ממוקמת בין כביש 4 לכביש 2, בחלקה הדרומי של העיר, וצפויה לכלול כ־4,000 דירות משולבות שטחי ציבור, מסחר ומשרדים.

 

לאחר שהגיעה עם אור עקיבא להבנות פעלה קרן קיסריה לשווק את קרקעות השכונה באמצעות מכרזי שוק חופשי. במכרז ראשון לבנייתן של 973 דירות בשכונה, שהסתיים לפני שנה, זכו החברות אלקטרה (286), שיכון ובינוי (596) ויורו ישראל (91), בנוסף צפויה מנהלת המגורים של צה"ל להקים שכונה של כ־135 צמודי קרקע נוספים.

 

בקרן נערכו לפרסום של מכרז נוסף אולם אז התערב שר האוצר משה כחלון, ודרש כי המכרזים יבוצעו במודל מחיר למשתכן. לאחר תקופה ארוכה של משא ומתן, באוקטובר 2017, אישרה מועצת מקרקעי ישראל את עקרונות ההסכם שיאפשר שיווק במסלול מחיר למשתכן. ביוני האחרון נחתם ההסכם בין האוצר לבין קרן קיסריה, לפיו כ־2,100 דירות בשכונה ישווקו במסגרת היוזמה.

 

 

שר הפנים אירה דרעי שר הפנים אירה דרעי צילום: אוהד צויגנברג

 

 

בתמורה לכך, אמורה היתה הקרן לקבל חלק מהתקבולים לקרקע מרשות מקרקעי ישראל (רמ”י), ולבצע את עבודות הפיתוח של השכונה. בסוף אוגוסט אישרה מועצת אור עקיבא את פרטי ההסכם, והמכרז הראשון לבניית 1,250 דירות פורסם.

 

חזרה למבוי סתום

 

אולם לצד ההסכמות שאליהן הגיעו אנשי הקרן, האוצר, רמ”י ועיריית אור עקיבא, צץ מכשול נוסף: משרד הפנים החל לקדם ועדה גיאוגרפית אשר תדון בחלוקת חלק נוסף מקרקעות הקרן בין הישובים הגובלים בקיסריה, בהן אור עקיבא. עוד צפויה הוועדה לדון בחלוקת הכנסות הארנונה מאזור התעשייה של קיסריה לטובת מועצות גובלות. לפי הקרן פעילות זו נוגדת את ההסכם שעליו חתמה עם המדינה. בקרן מתנים כעת את המשך הליך שיווק קרקעות אור ים בביטולה של אותה ועדה גיאוגרפית. אולם שר הפנים אריה דרעי כבר הודיע שהמשרד מתנגד להסכם, וכרגע הדיונים במבוי סתום.

 

לדברי ראש העיר אור עקיבא יעקב אדרי, עצירת המכרז של מחיר למשתכן אינה נוגעת אליו, שכן המחלוקת בשלב זה היא בין קרן קיסריה לבין שר הפנים.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "פרסום תוצאות המכרז מתעכב עד שיושלמו מספר תהליכים בין קרן קיסריה לבין עיריית אור עקיבא".

 

מקרן קיסריה נמסר: "הקרן חתמה לפני כחודשיים על הסכם עם רמ”י, הקרן לא מהווה מכשול להתקדמות".

 

ממשרד הפנים נמסר: “הוועדה הגיאוגרפית חיפה בוחנת מזה זמן שינויי גבולות והכנסות הנוגעים לקיסריה ושכנותיה במטרה לצמצם פערים כלכליים בין רשויות באזור”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x