$
חדשות נדל"ן

200 זוכים במחיר למשתכן של גינדי באור יהודה עתרו נגד הארכת מועד מסירת הדירות

העותרים דורשים לבטל את החלטת משרד הבינוי והשיכון להאריך את תקופת מסירת הדירות מ-22 חודשים לשלוש שנים, משום שהיא "מהווה חריגה מסמכות או למצער לוקה באי סבירות קיצונית"

נעמי צורף 15:1814.08.18

פרויקט מחיר למשתכן של גינדי החזקות באור יהודה: לאחר שבתחילת החודש פורסם כי בעקבות מחאה של הזוכים בפרויקט, גינדי החזקות תמסור את הפרויקט לאחר 3 שנים ולא 4 מיום קבלת היתר בנייה, אתמול (ב') עתרו לבית המשפט למעלה מ-200 זוכים בבקשה לבטל את ההחלטה להאריך את זמני מסירת הדירות מ-22 חודשים לשלוש שנים.

 

העותרים, באמצעות עוה"ד אבי גולדהמר וליאור לוי, מבקשים מביהמ"ש המחוזי בת"א, בשבתו כבית המשפט לעניינים מנהליים, לבטל את החלטת משרד הבינוי והשיכון להאריך את תקופת ביצוע ההסכם לבניית 1,140 דירות ב-4 מתחמים באור יהודה בשכונת 'בית בפארק'.

 

העתירה הוגשה נגד משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל וחברת גינדי החזקות. לטענת העותרים, ההחלטה להאריך את התקופה התקבלה בניגוד למכרז, באופן חד-צדדי בידי גינדי החזקות, אושרה בדיעבד במשרד הבינוי והשיכון והפתיעה גם את ראשת עריית אור יהודה וראש מטה הדיור הלאומי.

 

בעתירה נטען עוד כי החלטה זו "מהווה חריגה מסמכות או למצער לוקה באי סבירות קיצונית". בעתירה נכתב כי "המועדים הקבועים במסמכי המכרז אינם בגדר המלצה. מדובר במועדים מחייבים שנקבעו לאחר שיקול דעת ובכלל זה על בסיס הצורך בהגדה של היצע הדירות במדינה".

 

עוד נכתב כי מדובר בעותרים שבהיותם זכאים בפרויקט מחיר למשתכן הם "מחוסרי דיור, שיתקשו הן בתשלומי שכר דירה, הן בתשלומי משכנתא והן בתשלום בגין עליית מדד תשומות הבניה". וכי "מן הראוי היה, בטרם אישר המשרד לשיכון ובינוי לגינדי הקלות כאלו ואחרות, להביא בחשבון גם את האפיון המיוחד של העותרים. לא ייתכן שמשרד הבינוי והשיכון יסגור תנאים מול גינדי על גבם של העותרים ומבלי שייקחו בחשבון את האינטרסים שלהם". וצויין כי מעבר לכל הפגמים החוקיים שכנגדם יוצאת העתירה "מן הראוי להתחשב גם בהיבט האנושי ובעוול הכבד שעלול להיגרם לעותרים שהמתינו חודשים ארוכים בציפייה להתקדמות הפרוייקט ולא רכשו דירה בשוק החופשי או נרשמו להגרלות אחרות".

 

הדמיית הפרויקט באור יהודה הדמיית הפרויקט באור יהודה קרדיט: משרד viewpoint

 

 

הפרויקט של חברת גינדי החזקות באור יהודה הוא פרויקט גדול, שעלותו מוערכת מיותר ממיליארד שקל וכולל 1,400 דירות (לאחר ההקלה המרחיבה את מספר הדירות ואת שטח הפרויקט). 80% מהדירות ישווקו לזוכים בהנחה. לפרויקט התקיימה הגרלה בחודש נובמבר 2017.

 

על פי העתירה, הזוכים גילו על הארכת מועדי המסירה בכנס שקיים הקבלן לזוכים בסוף חודש יולי, לקראת שיווק ובחירת הדירות בפרויקט עודכנו הם בזמני הביצוע . בעתירה מתואר כי באותו הכנס, אליו הוזמנו חלק מהעותרים, הם הבינו לראשונה "לאחר כשמונה חודשי המתנה ארוכים, כי גינדי מתכוונת למסור את הדירות שלא לפי האמור במכרז, אלא תוך 52-48 חודשים ממועד מסירת הקרקע". בעתירה נכתב כי פרק הזמן הזה עולה בלמעלה מפי 2 על פרק הזמן המקורי שנקבע במכרז.

 

לאחר שנודע הדבר בתחילת חודש אוגוסט פנו הזוכים למשרד הבינוי והשיכון וביקשו הבהרות ממשרד הבינוי והשיכון ומטה הדיור. בסמוך לכך הודיע יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי כי בעקבות הפניות הוא עוצר את תהליך השיווק וחתימת החוזים בפרויקט.

 

לאחר מכן הגיעו כאמור הצדדים להסכמות לפיהן יקוצרו המועדים למסירה עד 42 חודשים במקום עד 52 חודשים.

 

לטענת העותרים, עוד בטרם עצירת השיווק ענה להם משרד הבינוי כי הדחייה היא משום ועדה משותפת לרשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון שבוחנת חריגה מהמועדים שנקבעו במכרז. ולטענת הזוכים "מהתשובה לא ברור מתי התקבלה ההחלטה להאריך את המועדים ומה היו השיקולים בקבלת ההחלטה". כמו כן צוין כי ההחלטה עצמה לא נמסרה לעותרים.

 

על פי העתירה באותו מכתב ממשרד הבינוי נאמר כי במכרז לא נקבע מועד מסירת הדירות בשלב האמור בחוזה הבינוי, אלא מועדי התקדמות הבנייה וזאת למרות הניסוח במכרז. לטענת העותרים טופס 4 "כידוע הוא אישור לחיבור לתשתיות חשמל, מים וטלפון, עפ"י תקנות התכנון והבנייה (אישור למתן שירותי חשמל, מים וטלפון). ועל כן המסקנה המתחייבת היא שקביעת המועד לשלב 42 במכרז נועדה למטרה אחת בלבד – מסירת הדירות במועד זה".

 

מגינדי החזקות נמסר בתגובה: ״שיווק הדירות נמצא בעיצומו והביקושים לדירות בשיאם וכל יום משווקות עשרות דירות עד לכדי כך, שבמהלך שבוע הקרוב ייגמר סבב השיווק הנוכחי. החברה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם העירייה , רמי ומשרד השיכון והבינוי ובונה בהתאם להנחיות התבע. פרוייקט בית בפארק הינו פרוייקט דגל של החברה שייבנה במיקום הטוב ביותר בגוש דן״.

 

ממשרד השיכון ובינוי נמסר: "המשרד קיבל לידיו את העתירה ויגיב לה בבית המשפט".

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי הרשות לומדת את התביעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x