שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

יישובים ערביים יקבלו כספי ארנונה של מועצות בצפון

בין ההחלטות: כרמיאל ושלושה כפרים יזכו בחצי מהכנסות אזור התעשייה בר־לב. ג'סר א־זרקא ופוריידיס יקבלו הכנסות ארנונה מזכרון יעקב

נמרוד בוסו 08:0108.08.18

הכנסות פארק התעשייה בר־לב שחולקו עד כה בין המועצות האזוריות משגב ומטה אשר, יועברו גם לכרמיאל ולשלושה כפרים סמוכים. כך החליט שר הפנים אריה דרעי שחתם השבוע על שורה של החלטות לחלוקת הכנסות ולשינויי גבולות, אשר גובשו על ידי הוועדות הגיאוגרפיות של משרד הפנים.

 

על פי רוב קובעות ההחלטות את הכללתן של ערי פריפריה ורשויות מקומיות ערביות בעוגת ההכנסות מארנונה שמייצרים אותם אזורי תעשייה, וכי חלקן של המועצות האזוריות יקטן.

 

 

על פי ההחלטה שגיבשה הוועדה הגיאוגרפית גליל מערבי יזכו משגב ומטה אשר ב־25% מההכנסות בלבד, 25% נוספים יועברו לעיריית כרמיאל, וב־25% הנוספים יתחלקו שלוש המועצות המקומיות דיר אל־אסד, מג'ד אל־כרום ובענה.

 

מדובר בתוספת הכנסה משמעותית לרשויות הנכללות בהחלטה, שכן אף שכיום עומדות הכנסות הארנונה מהמתחם על כ־11 מיליון שקל בשנה, בשנים הקרובות צריכה להתבצע במתחם תוספת בינוי מסיבית, שתביא את היקף ההכנסות מארנונה לכ־25 מיליון שקל בשנה.

 

ג'סר א־זרקא. יקבל 17.5% מהכנסות אזור התעשייה זכרון יעקב ג'סר א־זרקא. יקבל 17.5% מהכנסות אזור התעשייה זכרון יעקב צילום: זהר שחר

 

החלטה נוספת התקבלה לגבי אזור התעשייה זכרון יעקב שהכנסותיו מתחלקות כיום שווה בשווה בין זכרון יעקב והמועצה האזורית חוף הכרמל. ההחלטה מפחיתה את חלקה של כל אחת מהרשויות ל־37.5%, ומפנה 17.5% מההכנסות לג'סר א־זרקא, ו־7.5% מהן לפוריידיס. כיום עומדות הכנסות אזור התעשייה על כ־4.5 מיליון שקל בשנה.

 

לצד ההחלטות על חלוקת הכנסות חתם דרעי על שורה של החלטות לתיקוני גבולות, בהן החלטה של הוועדה הגיאוגרפית גליל מזרחי על העברת שטח בהיקף של כ־247 דונם משטחי המועצה האזורית משגב למועצה המקומית כאבול אשר יסייעו בהתפתחות היישוב למטרות מגורים, תעסוקה ומסחר. ההחלטה נעשתה בהסכמת משגב שביקשה כי ייוותר חיץ של שטח פתוח לא מפותח בין יישובי המועצה וכאבול, ונענתה בחיוב.

 

החלטת נוספת, של הוועדה הגיאוגרפית גליל עליון, קבעה העברת 69 דונם של שטח חקלאי מהמועצה האזורית מבואות חרמון למועצה המקומית טובא־זנגריה, במטרה לסייע למועצה בפיתוח שטחי מרעה וחקלאות. עוד חתם דרעי על שיוך שטח חסר מעמד מוניציפלי בגודל של 170 דונם בין המועצות כסרא־סמיע, פקיעין ומעלה יוסף, כעתודה לפיתוח חקלאי או תיירותי.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x