$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

התוכנית שתוסיף 5,500 דירות בדרום תל אביב

עיריית תל אביב תגיש ביום רביעי לאישור הוועדה המקומית תוכנית ענק סביב הרחובות אליפלט ושלבים, ובה בניינים בני 7‑25 קומות למגורים, מסחר ותעסוקה, לצד עשרות דונמים של שטחים ירוקים ומבני ציבור

אמיתי גזית 12:3305.08.18

20 אלף תושבים חדשים בכ־5,500 דירות חדשות בבניינים בני 7‑25 קומות לפחות: זה מה שמתכננת עיריית תל אביב לאזור התעשייה בשתי הגדות של הרחובות אליפלט ושלבים שבדרום העיר. מסמך המדיניות עבור האזור, המכונה גם תוכנית אב, יוצג ביום רביעי בשבוע הבא לקבלת אישור מהוועדה המקומית תל אביב.

 

 

 

התוכנית משתרעת על פני מתחם של 450 דונם שתחום ממערב ברחוב אברבנל, ממזרח באצטדיון בלומפילד, מצפון ברחוב אילת ומדרום בשדרות בן צבי. כיום נמצאים בשטח בעיקר בניינים בני 2‑4 קומות שגילם 50 שנה ויותר, המשמשים ברובם לתעשייה קלה ומוסכים. במתחם יש גם כ־700 דירות בנות עשרות שנים ועוד כ־700 שנבנו בשנים האחרונות, כך שאם יתממש החזון שבתוכנית, צפיפות התושבים תגדל פי 8.5.

 

התוכנית מחלקת את השטח ל־35 מתחמי תכנון נפרדים, כאשר בכל אחד מהם נדרשים בעלי הקרקע לקדם תוכנית מפורטת. על פי המדיניות החדשה, במגרשים שלאורך רחוב שלבים יינתנו זכויות בנייה בהיקף של עד פי שישה מגודל המגרש, כך שעל מגרש ששטחו דונם ניתן יהיה לבנות 6,000 מ"ר. באזורים מרוחקים מרחוב שלבים זכויות הבנייה יהיו עד פי חמישה מגודל המגרש.

 

לאורך הרחובות שלבים, בן צבי, סלמה וקיבוץ גלויות תותר בנייה לגובה של עד תשע קומות ובכמה מגרשים עד 15 קומות. ביתר הרחובות תותר בנייה בגובה של עד שבע קומות ובנקודות מסוימות עד 12 קומות.

 

הצמתים של רחוב שלבים עם בן צבי, קיבוץ גלויות, וסלמה מוגדרים כמוקדי תעסוקה, ובהתאם ניתן יהיה לבנות בהם מגדל משרדים של 25 קומות. באישור מיוחד של הוועדה המקומית, יותר להגביה מגדלים אלה גם ל־30 קומות.

 

 

כיום האזור דל בשטחי ציבור ובשטחים ירוקים. כדי לספק מענה לעשרות אלפי תושבים חדשים, 35% משטחו של כל מתחם יוקצו לצורכי ציבור. בסך הכל, בעירייה מעריכים כי יצטרכו להקצות 60 דונם למוסדות ציבור ובעיקר לבתי ספר, ו־100 דונם לשטחים פתוחים. עוד נקבע כי לא ניתן יהיה לשנות את ייעודם של שטחים שמסומנים היום כשטחי ציבור.

 

בשאר השטחים, בעירייה מבקשים ליצור תמהיל של שימושים מעורבים, כך שכל מתחם נפרד ישלב בין מגורים, מסחר ותעסוקה, בשיעור של 20% לתעסוקה ו־80% למסחר ומגורים.

 

תוכניות הבנייה שדה דב ו־3700, שאותן מקדמת העירייה בצפון־מערב העיר, מתקדמות בעצלתיים. לעומתן, ההערכות הן כי התוכנית החדשה בדרום תמומש בקרוב, בין היתר משום שבשנים האחרונות העירייה מקדמת תוכנית ברוח זו ב־12 מתוך 35 המתחמים המרכיבים את האזור. תוכניות אלו כוללות כ־1,000 דירות, כאשר חלקן אושרו ואחרות בשלבי אישור סופיים. כעת נותרו 23 מתחמים לא מתוכננים, שבהם קיים פוטנציאל לבניית 5,000 דירות. אפשר להעריך בזהירות כי מהרגע שיזמים ייכנסו לתמונה ויציגו תוכנית התואמת למדיניות החדשה, הליך האישור יקודם במהירות יחסית.

 

בנוסף, העירייה מקדמת בימים אלה תוכנית בשטח של 55 דונם בדופן המזרחי של אצטדיון בלומפילד, הכוללת כמה בנייני מגורים ומגדל משרדים בצומת של הרחובות שלבים וקיבוץ גלויות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x