$
חדשות נדל

עבירות הבטיחות באתרי הבנייה: חיים כץ רק מנפנף בקנס

שר העבודה מתהדר בהטלת עיצומים נגד קבלנים שבאתריהם יש עבירות בנייה בהיקף של 44 מיליון שקל, אך בפועל נגבו 300 אלף שקל בלבד

נמרוד בוסו 07:0012.07.18

מאז נכנס לתוקפו ב־1 בינואר הצו המאפשר הטלת עיצומים כספיים בגובה של עשרות אלפי שקלים נגד קבלנים שבאתרי הבנייה שלהם נמצאה עבירת בטיחות, נהג משרד העבודה להתהדר מדי חודש בנתוני אכיפה וגבייה שכללו הטלת מאות קנסות בהיקף כולל של מיליוני שקלים מדי חודש.

 

 

 

ניתן היה לצפות כי בעקבות סנקציות כה קשות כלפי קבלנים רשלנים יחול צמצום משמעותי במספר תאונות הבנייה הקטלניות ב־2018. אך באופן מפתיע, בדיוק ההפך קרה - מספרן זינק. במהלך השבוע שעבר נחשף כי בחצי השנה הראשונה של 2018 נהרגו 20 עובדים באתרי בנייה - עלייה של 25% במספר ההרוגים לעומת 16 בתקופה המקבילה ב־2017.

 

נתונים שנחשפו השבוע בדיון בוועדת העבודה של הכנסת מסבירים את התעלומה. לאור דרישת נציגי ארגונים חברתיים העוסקים בנושא לקבל את נתוני הגבייה המדויקים, השיב מנהל מינהל הבטיחות במשרד העבודה ארז מימון, כי מתחילת השנה גבה המינהל 300 אלף שקל בלבד כתוצאה מ־55 קנסות בלבד שהוטלו.

 

נתונים אלה נמוכים דרמטית מהנתונים שפרסמו עד כה משרד העבודה והשר חיים כץ העומד בראשו. כך למשל, בנתונים שהועברו לפני כחצי שנה ל"כלכליסט" על ידי משרד העבודה נמסר כי במהלך ינואר בלבד הוטלו 660 קנסות בהיקף של 19 מיליון שקל בעקבות עבירות בטיחות. בהופעה פומבית של כץ נמסר כי מתחילת השנה נגבו כ־44 מיליון שקל, בעקבות 1,600 קנסות שהוטלו. 

 

שר הרווחה חיים כץ שר הרווחה חיים כץ צילום: עמית שעל

 

 

בארגון "קו לעובד" חושדים כבר זמן רב בחוסר הדיוק של הנתונים שמסר לתקשורת משרד העבודה. במהלך החודשים האחרונים פנתה מטעם הארגון עו"ד גדיר ניקולא מספר פעמים אל המשרד על פי חוק חופש המידע לשם קבלת נתונים אך לא נענתה. במכתב ששלחה בחודש יוני אל מימון ואל מנכ"ל המשרד אביגדור קפלן, היא האשימה אותם בהטעיה.

 

במענה לפניית "כלכליסט" אישר משרד הרווחה כי הנתונים שפורסמו על ידו לא היו נתוני הקנסות הסופיים, וכי ניתן יהיה לגבות אותם רק לאחר הליך של ערעור. "מינהל הבטיחות שלח הודעה על כוונות חיוב בגובה של כ־44 מיליון שקל ובימים אלה חלק מהקבלנים מממשים את זכות השימוע ואנו בוחנים טענותיהם לפני קבלת החלטה סופית בעניינם. תיקים שבהם נתקבלה החלטה סופית - הועברו לגבייה".

 

שאלת "כלכליסט" מדוע לאורך תקופה בת חצי שנה נגבה רק סכום של 300 אלף שקל - לא קיבלה מענה.

 

מ"קו לעובד" נמסר: "פרויקט הדגל של משרד העבודה להגברת בטיחות העובדים באתרי הבנייה - מבצע הטלת הקנסות - נטול שיניים בפועל.כל הכרזה על מבצע קסם הוא הטעיית הציבור".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x