$
חדשות נדל"ן

מהנדס העיר תל אביב יוצא נגד חולדאי: "תומך בפינוי שדה דב, לא מכיר את התוכנית שלו"

בכירי אגף ההנדסה של עיריית ת"א יצאו נגד עמדת ראש העיר במהלך דיון בהפקדת תוכנית "רובע דב" שמקדמת רשות מקרקעי ישראל, והביעו בה תמיכה נחרצת. בכירה בעירייה: לא יכולנו לבקש תוכנית טובה יותר"

נמרוד בוסו 12:4225.06.18

מהנדס עיריית תל אביב-יפו, עודד גבולי, הביע היום (ב') תמיכה גורפת בתוכניתה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), אשר גובשה בשיתוף מינהל ההנדסה של עיריית ת"א בראשותו, להקמת שכונת מגורים חדשה בצפון ת"א במקום שדה דב. זאת במהלך דיון הוועדה המחוזית בהפקדת התוכנית להתנגדויות. בכך יצא גבולי נגד ראש עיריית ת"א רון חולדאי, אשר פועל לקידום תוכנית אחרת, לפיה השדה יישאר במקומו, לצד בינוי מצומצם יותר.

 

 

 

התוכנית שמקדמת רמ"י לשטח שדה דב, כוללת את בנייתן של 16 אלף דירות, לצד שטחי תעסוקה מסחר ומלונאות, וכן פארק חופי לאורך שני קילומטרים. לאחר שסיים אדריכל התוכנית מטעם רמ"י, ארי כהן, להציג את התוכנית בפני חברי הוועדה המחוזית, התייחס גבולי לתוכנית שהוצגה: "אני כמובן שתומך בתוכנית. אני לא מכיר את התוכנית האלטרנטיבית (של חולדאי, נ"ב), לא ראיתי אותה מעולם ולא השתתפתי אף פעם באף דיון שהתקיים בה. אני חושב שהתוכנית הזאת, הנידונה היום, היא טובה".

 

 

הדמיית התוכנית של עיריית ת"א הדמיית התוכנית של עיריית ת"א הדמיה: משרד אדריכלים- בר לוי דיין אדריכלים ומתכנני ערים

 

גבולי לא היה הבכיר היחיד מטעם עיריית ת"א שתמך בתוכנית רמ"י. גם פרנסין דוידי, נציגת מינהל ההנדסה של העיריי, הביעה תמיכה בתוכנית. "זו תוכנית שנוצרה אחרי שנים רבות של עבודה מאומצת ורצינית ולמען האמת, לא יכולנו לבקש תוכנית יותר טובה מזו", אמרה.

 

עודד גבולי, מהנדס העיר ת"א עודד גבולי, מהנדס העיר ת"א צילום: נמרוד גליקמן

 

מתכנן התוכנית ארי כהן הציג אותה בפתיחת הישיבה ואמר: "הפארק החופי הוא גולת הכותרת של התוכנית הזאת, משתרע על אורך של כ-2 ק"מ, ברוחבים שונים. התוכנית מספקת מרחב ציבורי מגוון ואיכותי".

 

מתן נחום, נציג החברה להגנת הטבע בוועדה המחוזית, בירך את רמ"י על התוכנית וציין שיש לה מספר יתרונות והיבטים חיוביים, שבראשם הפארק החופי, הנמתח לאורך של כ-2 ק"מ.

  

סגן ראש עיריית ת"א וחבר הוועדה המחוזית נתן אלנתן אמר בדיון כי בימים אלה מקדמת הוועדה המקומית של ת"א חלופה תכנונית המותירה את שדה דב במקומו: "צריך לקחת בחשבון, שיש מצב ששדה דב יישאר במקומו ולא יפונה. ולכן, הוועדה המקומית, החליטה על חלופה אחרת, המתייחסת לעובדה ששדה דב אינו מתפנה".

 

אולם יו"ר הוועדה דניאלה פוסק אמרה כי "הדיון של היום והסמכות של הוועדה, הוא לדון בתכניות שהוגשו אליה בלבד, ולא בתכניות שטרם הוגשו אליה. גם השאלה של פינוי שדה דב, כן/לא, היא לא בתחום הסמכות שלנו, אלא של המועצה הארצית. אנחנו דנים בשאלה אחת בלבד - מהו התכנון המיטבי, בהתייחס לעובדות שאותן קובעת לנו הממשלה".

 

עו"ד מרים דונין שוב, המייצגת עשרות בעלי קרקע פרטית במתחם הגוש הגדול, אמרה בעקבות הדיון כי "החלטתה של עיריית תל אביב לצאת בהליך מקביל ולהשאיר את שדה התעופה האזרחי היא חסרת אחריות ומייצרת אי וודאות מיותרת. מאז שנת 2007 שבה הוסכם על פינוי השדה בתמורה לכך שרמ"י יקבל כמחצית הזכויות אנחנו הולכים צעד קדימה ו- 7 אחורה. יש לזכור שהליך התכנון בועדה המחוזית הוא תוצר של ועדת ההיגוי המשותפת לעיריה, לרמ"י ולמנהלי הגוש הגדול. זגזוגה של העיריה והחלטתה לקדם הליך מקביל מייצרת אי וודאות וכאוס בקרב בעלי הקרקעות, רשויות התכנון והציבור כולו. ציפייתנו היא שהועדה המחוזית תמשיך בתכנון כרגיל מבלי להתייחס לרעשי הרקע ואם לאו שתתקבל החלטה להפקיע ובהתאם לכך לשלם פיצויים לבעלי הקרקעות בגין ההחלטה להשאיר את שדה דב".

 

מעיריית ת"א נמסר, "ראש העירייה הבהיר כי 2 התוכניות טובות והעירייה הובילה את הכנתן באמצעות צוותים שונים, כדי להשפיע על איכות התכנון העתידי.

הסוגיה אינה איזו תכנית טובה יותר אלא נחיצותו של שדה דב ועצירת האיוולת שבסגירתו ללא חלופה ראויה. סגירה שתחסל את התעופה האזרחית הפנימית בישראל, תפגע קשות במטרופולין תל אביב-יפו וכן בערי הפריפריה.

 

"נתב"ג אינו יכול להוות חלופה ראויה לשדה דב וכך גם סבורים כל אנשי המקצוע שעוסקים בנושא. העירייה תכבד את ההחלטות בנושא שיתקבלו על ידי ממשלת ישראל, אך עם זאת בכוונתה להמשיך לפעול לשכנע בנחיצות השדה. על כן, הוכנה תכנית מפורטת שאושרה על ידי הועדה המקומית המאפשרת את המשך פעילות השדה ושיפור השירות בו, עד מציאת חלופה ראויה, וכן את פיצוי בעלי הקרקעות הפרטיות".

 

מספר שעות לאחר הדיון מסרה עיריית תל אביב הבהרה, ולפיה "בניגוד לפרסומים, מהנדס העיר עודד גבולי תומך בהשארת שדה דב בשל אינטרסים עירוניים ולאומיים 'בדיון בוועדה המחוזית ציינתי שעסקתי בתכנית אחת שהוגשה לוועדה ועל כן אני מנוע בשל ניגוד האינטרסים לדון בתכנית החלופית", דברי המהנדס גבולי". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x