$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

דיסקונט בדרך למכור את בית יורוקום לישראל קנדה

הבנק מנהל מגעים מתקדמים למכירת 55% מהבניין לחברה של ברק רוזן ואסי טוכמאייר תמורת 68—70 מיליון שקל

גולן חזני 08:2518.06.18

בנק דיסקונט מנהל מגעים מתקדמים למכירת 55% מבית יורוקום לחברת הנדל"ן ישראל קנדה שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר תמורת כ־68—70 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". הבנק, שמניות הבניין שועבדו לו במסגרת הלוואות בהיקף של 200 מיליון שקל שהעמיד לחברת יורוקום אחזקות שבשליטת שאול אלוביץ', מנסה למכור את הנכס כבר כמה חודשים, אך כעת מתקרב לחתימה עם ישראל קנדה שהציעה את הסכום הגבוה ביותר. ביתרת המניות של הבניין מחזיקים משקיעים פרטיים.

 

 

 

בית יורוקום נמצא ברחוב פרידמן ברמת גן, סמוך לצומת עלית. מדובר במבנה בן ארבע קומות, המשתרע על פני שטח של 2 דונמים, שמאכלס את משרדי הנהלת קבוצת יורוקום. לנכס יש פוטנציאל השבחה גדול משום שניתן לבנות עליו בניין בן 60 קומות בשטח של 30 אלף מ"ר.

 

בית יורוקום הוא אחד הסיבות לדם הרע שבין בנק דיסקונט לבנק הפועלים — הנושים הגדולים של קבוצת יורוקום — בכל הנוגע לאלוביץ'. דיסקונט הוא הנושה הגדול ביותר. יורוקום חייבת לו 600 מיליון שקל. בניגוד לבנק הפועלים, דיסקונט הצליח לקבל מאלוביץ' ביטחונות כנגד ההלוואות שהעמיד לו. בין היתר מדובר בשעבוד 55% מבית יורוקום ושעבוד של חלק ממניות אינטרנט זהב (החברה־הבת של יורוקום תקשורת והחברה־האם של בי־קום — בעלת השליטה בבזק) . בנק הפועלים גילה את קבלת הביטחונות בשלב מאוחר יותר והדבר הכעיס אותו מאוד. העמדת הביטחונות היא גם הסיבה ליחסים המדורדרים שבין בנק הפועלים לאלוביץ'.

 

בית יורוקום ברמת גן. ניתן לבנות על השטח מגדל של 60 קומות בית יורוקום ברמת גן. ניתן לבנות על השטח מגדל של 60 קומות צילום: אוראל כהן

 

 

בחזית אחרת מתנהל קרב בין בנק דיסקונט לרוזן וטוכמאייר. בשבוע שעבר יצא כונס הנכסים של יורוקום נדל"ן, עו"ד חגי אולמן, בהתקפה חריפה על ישראל קנדה ואלקטרה — החברות שמקימות את פרויקט הנדל"ן מידטאון בשיתוף יורוקום נדל"ן. לטענת החברות, יש להן הזכות לקנות את החלק של יורוקום נדל"ן בפרויקט. אולמן טוען כי החברות מסכלות ניסיונות למכירת חלקה של יורוקום נדל"ן בפרויקט (37.5%) כדי שהן יוכלו לרכוש את הזכויות האלו במחיר נמוך של 111 מיליון שקל בלבד.

 

"השותפים בפרויקט מידטאון מתנהלים בכוחניות חסרת עכבות ובלתי מתקבלת על הדעת. נראה שהם הגיעו למסקנה כי הדרך לכפות על כונס הנכסים ועל בית המשפט לבצע עסקה לרכישת זכויות יורוקום בפרויקט, הינה באמצעות הצבת מכשולים בפני הכונס ומניעת דרכו לאיתור רוכשים פוטנציאליים לזכויות של יורוקום", כתב אולמן בפנייה לבית המשפט שבה דרש שבית המשפט יורה לישראל קנדה ואלקטרה נדל"ן לשתף עימו פעולה באופן מיידי. בין השאר דורש אולמן כי החברות יסייעו בהקמת חדר מידע על הפרויקט, שיכלול את כל הנתונים הדרושים למגישי הצעות רכישה פוטנציאליים שיבקשו לערוך בדיקת נאותות.

 

רוזן וטוכמאייר הם בעלי השליטה (44.7%) בחברת הנדל"ן ישראל קנדה שהונפקה בבורסת תל אביב ב־2006 ושנסחרת בה כיום לפי שווי של 860 מיליון שקל. החברה נחשבת לאחת היזמות המרכזיות בתחום דיור היוקרה בתל אביב. החברה ניהלה מגעים לרכישת השליטה בחלל תקשורת מידי יורוקום תקשורת, בשיתוף עם רז שטיינמץ, אך המגעים לא הבשילו לכדי עסקה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x