$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

סוף לפיל הלבן של חיפה: העירייה תחדש את שוק תלפיות בהדר

מבנה הבאוהאוס שנבנה ב-1940 נמצא כיום בבעלות העירייה, וזה כמה עשורים עומד נטוש. עלות השלב הראשון של הליך השימור וחידוש: 30 מיליון שקל

ענת דניאלי 13:2727.05.18

שוק תלפיות ההיסטורי בשכונת הדר בחיפה צפוי לעבור תהליך שימור וחידוש, כחלק מתוכנית אסטרטגית שמקדמת העירייה עבור המתחם, כך נודע ל"כלכליסט". בשלב הראשון יושקעו כ-30 מיליון שקל בשימור ושיפוץ המבנה הנטוש. במקום כבר החלו השבוע בניקוי ופינוי הפסולת מהמבנה.

 

מדובר במבנה באוהאוס מרשים שתכנן האדריכל משה גרסטל. ב-1940 נחנך ביוזמת ועד הדר הכרמל וכיום מצוי בבעלות העירייה. ברבות השנים ננטשו מרבית שטחי המבנה. הוא בן 6 קומות ובשטח של כ-7,000 מ"ר. הקומה התחתונה משמשת כיום כשוק פירות וירקות ותמשיך לפעול ככזו במהלך כל עבודות השיקום. הקומות שמעל לשוק, העומדות כיום ריקות יתמלאו בהמשך וישמשו את תושבי השכונה והעיר בשימושים מסחריים וקהילתיי. על גג המבנה מתוכננת מסעדה אשר תשקיף לנוף הר הכרמל ומפרץ חיפה.

 

יהב: "נלמד מטעיות של העבר"

 

ההתפתחות מתרחשת על רקע הפיכתו של רחוב סירקין שבשכונת הדר והסמטאות סביבו לאזור עסקים מבוקש ותוסס בשנים האחרונות, עם כניסת בתי עסק שונים שמושכים קהל למקום ואירועי רחוב הנערכים במקום מדי שבוע. "שוק תלפיות הינו ממוקדי המשיכה החשובים של העיר", אומר ראש העירייה יונה יהב, "נעשה הכל על מנת ללמוד מהטעויות שנעשו במתחמים אחרים על מנת לשמר את אופיו הייחודי כשוק תוסס, המערב מתחם בילוי ומוקד משיכה לצעירים".

 

בניין שוק תלפיות בניין שוק תלפיות צילום: ראובן כהן-דוברות עיריית חיפה

 

במסגרת התוכנית קיימה העירייה עד כה שלושה מפגשי שיתוף ציבור כאשר מפגש נוסף מתוכנן במהלך חודש יולי, במסגרתו יוצגו תוצרי השלב הראשון של התכנון האסטרטגי שביצעה עבור העירייה  חברת התכנון העירוני גבריאלי־סגל.

 

יעקב ברודר, מנכ"ל "קהילת הדר" הפועלת תחת עיריית חיפה: "ערכנו שיתוף ציבור נפרד לתושבים שגרים ובנפרד לסוחרים במקום. בפגישה הקרובה בחודש יולי נציג את התוכנית האסטרטגית - ומה מתכוונים לעשות במקום. נקבל תגובות מהציבור אחרי שנתיים של עבודה ונוכל לשמוע את עמדתם ולפיכך להתקדם לתכנון מפורט. תוך שהציבור עוד יכול להשפיע. צריך להבין שזה לא יידוע הציבור –זה ממש שיתוף ציבור".

 

בין הנושאים עליהם יושם דגש במסגרת התכנון הוא חידוש סביבת המגורים, תוך אכלוס מבנים נטושים המצויים במקום. בין האמצעים למשיכת צעירים נכלל גם מתן מלגות לסטודנטים. עוד במסגרת התוכנית במקום יוצע שיפורי צירי הליכה באמצעות הרחבת מדרכות ודרגנועים המתוכננים לכיוון רחוב הרצל והעיר התחתית, הסדרת חניות, שיפור והנגשת התחבורה הציבורית, הכשרת גינות בשטחים ציבוריים והקמת מוסדות ציבור וחינוך.

 

בעיר כבר קיים תקדים של השבה לחיים של אזור מסחר מוזנח ונטוש - רחוב מסדה בשכונת הדר שהפך כבר לפני כמה שנים לאזור מגורים ובילוי פופולארי מאוד בקרב צעירים וסטודנטים. "במסדה השינוי הגיע מלמטה. הגישה שלנו היא שהתושבים יודעים יותר טוב מאיתנו. זה מה שקורה היום בתלפיות", אמר ברודר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x