$
חדשות נדל"ן

פרשנות

מחירי הדירות יורדים; מה עושים עכשיו?

ירידת מחיר שנתית ראשונה בשוק הדירות מאז 2007 היא הישג שכחלון ואנשיו בהחלט יכולים להתגאות בו. אך השוק כבר מראה סימנים שתוכנית "מחיר למשתכן" במתכונתה הנוכחית מתקרבת למיצוי. על מנת לשמר את המגמה - זה הזמן לעדכון המדיניות

נמרוד בוסו 10:5516.05.18

מכירים את הקלישאה שמשמיע כל מאמן אחרי ניצחון חשוב – "הערב אנחנו הולכים לחגוג, ומחר בבוקר נתחיל להתכונן למשחק הבא"? אז זה בדיוק המצב שבו מצויים הבוקר כחלון ואנשיו.

 

 

 

ההישג שהשיגו אתמול עם פרסום מדד מחירי הדירות של הלמ"ס – חצי שנה רצופה של ירידות מחיר וירידת מחירים שנתית ראשונה בשוק הדירות מאז 2007 - הוא ניצחון שהושג בעמל רב, ובכך אין ספק. אך גם כחלון יודע כי מדובר בהישג סמלי בעיקרו, שכן רמות המחיר עדיין גבוהות מאד ביחס לכח הקנייה של רוכשי הדירה הראשונה, וכי על מנת שגם מגמת הירידה המתונה לא תיעלם כלעומת שבאה, יש לכלכל את המשך צעדי המדינה בתבונה.

 

משה כחלון שר האוצר משה כחלון שר האוצר צילום: מוטי קמחי

 

תמונת המצב של שוק הדירות כיום מורכבת. מצד אחד, חלק מהגורמים שהביאו לדהרת המחירים של 2007 עד 2017 כבר לא איתנו. בעיקר מדובר בעתודות התכנון שבימי פרוץ המשבר פשוט לא היו קיימות, ולא אפשרו לרשות מקרקעי ישראל להוציא לשוק קרקעות לבנייה.

 

הכסף הגדול שהזרימו תושבי החוץ אל שווקי הדירות של תל אביב וירושלים, אשר ניפח בהן את המחירים והשפיע על השוק כולו – גם הוא נעלם עם החמרת הרגולציה הבנקאית על הלבנת הון. גם הריבית האפסית שתדלקה את השוק היטב, עלתה מעט, ואם להסתמך על התחזיות צפויה להמשיך ולעלות.

 

מצד שני - התחושה בענף הבנייה היא כי תוכנית מחיר למשתכן במתכונתה הנוכחית מתקרבת למיצוי. בפריפריה הרחוקה היא כבר לא עובדת - רוכשי הדירה הראשונה שנזקקו באזורים אלה לדירות כבר קיבלו מענה. במרכז הארץ רמת הביקוש במסגרתה גבוהה עדיין, אך נשאלת השאלה כמה קרקעות עוד תוכל המדינה לשווק ליזמים באזורים אלה ובאיזה קצב.

 

במקביל – וזהו כנראה הגורם שצריך להדאיג את כחלון יותר מכל – חלה מזה שנה ירידה קבועה ומתמשכת במספר התחלות הבנייה. 46 אלף התחלות בנייה בלבד ב-2017 לעומת 54 אלף ב-2016, וגם הרמה הזו "הונשמה" במידה רבה על ידי פרוייקטי "מחיר למשתכן". ירידה בהיצע הדירות היא הדבר האחרון שכחלון צריך עכשיו. לכן המשימה הדחופה ביותר מבחינתו של האוצר כיום היא שבירת המגמה הזו.

 

לשם כך תידרש לא מעט מחשבה יצירתית ומחשבה מחוץ לקופסה. כחלון הוכיח כי הוא מסוגל לכך בתחילת הקדנציה. זה הזמן להתחיל להכין את הצעדים הבאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x