$
חדשות נדל"ן

איך התגלגלו משרדי אמזון למגרש חנייה בפארק בחיפה

במקום להמתין להשלמת משרדי הקבע שלה בפארק מת"ם, ענקית הקמעונאות הזמינה מבנה מודולרי בשטח 3,200 מ"ר שיוצר במפעל תוך 3 שבועות, שוגר על גבי 32 משאיות והורכב בפארק תוך ימים ספורים. בקרוב ייכנסו לעבוד בו 300 עובדים חדשים

דותן לוי ומאיר אורבך 06:5215.05.18

לאמזון אצה הדרך להשיק את פעילותה בישראל, והיא נאלצת לאמץ פתרונות מקוריים. ההתרחבות המהירה של החברה בישראל לא אפשרה לה להמתין להשלמת מבנה המשרדים שמוקם עבורה בפארק מת"ם בחיפה, ולכן היא הציבה במקום מתקן זמני: משרדים יבילים בשטח של 3,200 מ"ר שבהם יוכלו לעבוד בעתיד הקרוב כ־300 עובדים חדשים.

 

 

 

לפני כשנה, כפי שנחשף ב"כלכליסט", שכרה אמזון 12 אלף מ"ר בפארק מת"ם בחיפה, וכן 25 אלף מ"ר במגדל עזריאלי שרונה. החברה החליטה לא לחכות להשלמת העבודות על מבנה הקבע, והעדיפה לחפש מבנה נוסף להשכרה במקום. מאחר שכל השטחים בפארק נמצאים בתפוסה מלאה, הוחלט לפנות לפתרון יצירתי, שבא לעולם ביוזמת בזק של שתי השותפות בפארק ‑ החברה הכלכלית של עיריית חיפה וחברת גב ים. גם בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה נרתמו למאמץ, ואישרו בזריזות את ההיתרים להקמת המבנים הניידים.

 

ג'ף בזוס ברקע המבנה המודולרי שהקימה אמזון בחניון פארק מת"ם ג'ף בזוס ברקע המבנה המודולרי שהקימה אמזון בחניון פארק מת"ם צילום: גיל נחושתן, אי פי איי

 

הפתרון שנמצא הוא מבנה מודולרי זמני. את המבנה ייצרה חברת רולן, שמתמחה במבנים ממכולות ובמבנים טרומיים. מרבית הייצור נעשתה במפעל החברה תוך שלושה שבועות בלבד. אחר כך שוגרו חלקי המבנה לפארק מת"ם על גבי 32 משאיות, ושם, בתוך ימים ספורים, הורכב המבנה החדש בתוך מגרש חנייה בחלקו הדרומי של הפארק, מדרום לבניין של חברת פיליפס. זהו הבניין הקראשון שהוקם בישראל בשיטות טרומיות עבור חברה בינלאומית.

 

המחצית הראשונה של המבנה, בשטח 1,740 מ"ר, תאוכלס כבר בראשית החודש. אכלוס המחצית השנייה צפוי בסוף חודש יולי.

 

לארי גרנר, ראש מחלקת השירותים העסקיים של חברת קושמן אנד ווייקפילד ישראל, מספר שבחברה ניסו תחילה לאתר עבור אמזון מבנים בכל רחבי האזור. "מצאנו שטח משרדים בפארק של טירת הכרמל, אבל זה לא מתאים לחברות איכותיות. פתרון אחר היה להכניס את העובדים למתחם עבודה משותף, אבל אין אף חברה בחיפה שיש לה שטח פנוי בהיקף כזה". לדברי גרנר, העובדים שיעברו בשלב הראשון הם מחברת אנפורנה מיקנעם, שנרכשה על ידי אמזון.

 

לפי הערכות, בבניין הקבע ששכרה אמזון בפארק מת"ם יעבדו יותר מ־800 עובדים. דמי השכירות יעמדו על 65–75 שקל למ"ר, כלומר בין 9 ל־10 מיליון שקל בשנה. החברה שכרה את המתחם ל־5 שנים ברמת מעטפת, ותבצע את עבודות הפנים ביזמות עצמית.

 

פארק מת"ם נמצא בבעלות חברת מת"ם שבה שותפות גב ים (50.1%) והחברה הכלכלית חיפה (49.9%). עם השלמת הפרויקט יעמוד השטח הבנוי בפארק על כ־250 אלף מ"ר. עם השכנות של אמזון בפארק נמנות כמה מחברות ההייטק המובילות בישראל ובעולם, ובהן אפל, גוגל, יאהו, מיקרוסופט, אינטל, אלביט ופיליפס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x