$
חדשות נדל

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה תוספת של עוזר בטיחות באתרי הבנייה

מטרת החוק - לחייב את הקבלנים להעסיק אדם נוסף באתר שיוודא את יישום הוראות הבטיחות; העסקתו של העוזר תהיה בנוסף למנהל העבודה הממונה על נושא הבטיחות באתר אך בשל האחריות הרבה המוטלת עליו הבטיחות היא רק חלק קטן מעבודתו; מאז תחילת השנה נהרגו 13 פועלים באתרי הבנייה

דותן לוי 15:2213.05.18

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') הצעת חוק פרטית של חברי הכנסת איל בן ראובן, אלי אלאלוף, ועבד אל חכים חאג' יחיא אשר מטרתה לסייע במאבק בתאונות באתרי הבנייה. הצעת החוק מבקשת לחייב מינוי של גורם באתרי הבניה אשר יוגדר כ"עוזר בטיחות". הגורם שימונה יהיה כפוף למנהל העבודה שהוא הגורם האחראי על הבטיחות באתרים, וזאת לצד עבודתו באתר.

 

 

 

הצורך בגורם מקצועי נוסף שיעסוק בבטיחות עלה מהמסקנה כי מנהלי העבודה עמוסים בעבודות האתר בשוטף ולא מצליחים לפקח באופן יעיל על כך שכל כללי הבטיחות באתר מתקיימים. תפקידו של עוזר הבטיחות יהיה להסתובב באתר הבניה ולפקח אך ורק על נושא הבטיחות. מגישי ההצעה טרם קבעו את הכישורים וההסמכות להם יידרש עוזר הבטיחות, אך ככל הנראה הוא יידרש לעבור הסמכת בטיחות ולהתמצא בתהליכי הבנייה.

 

פועל בניין (ארכיון) פועל בניין (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

בהצעה נכתב, כי מנהל העבודה נדרש כיום לבצע מכלול של תפקידים באתר הבנייה ובהם ניהול כלל גורמי העבודה באתר, קביעת לוחות זמנים לביצוע וסיום הפרויקט במהירות האפשרית ובמסגרת התקציב. "בפועל באתרים הגדולים ובקטנים, סדר העדיפויות שונה ולרוב נושא הבטיחות נדחק לשוליים. כמו כן, אין ביכולתו של מנהל העבודה לבדו להבטיח אמצעי בטיחות נאותים, אפילו אם ירצה בכך", לשון ההצעה.

 

מאז תחילת השנה נהרגו 13 פועלים באתרי בנייה (לא כולל את נטע רוטמן – עוברת אורח שנהרגה מנפילת מנוף) ונפצעו 61 פועלים (ה-2 האחרונים נפצעו היום). ההצעה היא חלק ממערך של נושאים אשר מקדמים כיום במטרה להפחית את מספר התאונות באתרים. בין היתר הוגבר הפיקוח, וכן החלו לחלק דוחות לאתרים שבהם נמצאו ליקויי בנייה.

 

איל בן ראובן אמר בעקבות אישור ההצעה, "ועדת שרים לחקיקה אישרה היום את הצעת החוק שהעליתי יחד עם חבריי ושותפיי לדרך אלי אלאלוף ועבד אל חכים חאג' יחיא, המחייבת עוזר בטיחות מוסמך לצד מנהל העבודה שכל תפקידו באתר יהיה מימוש ופיקוח הנחיות הבטיחות, ובטיחות בלבד. אנחנו עדיין בתחילת הדרך, נדרשת עוד פעילות רבה שתביא לשינוי תרבותי עמוק בכלל הבטיחות בבנייה בארץ. אני מתכוון להמשיך במאבק עד שנגיע לתוצאות שהינן ירידה משמעותית בכמות התאונות והנפגעים בהם".

 

ראובן בן שמעון מיייסד הפורום למניעת תאונות עבודה וממובילי המחאה החברתית מסר בתגובה "מדובר בצעד מבורך והכרחי שחייב להיות כחלק ממספר צעדים נוספים שיקודמו בעת הקרובה והן תולדה של העלאת הנושא לסדר היום הציבורי, במשך עשרות שנים המדינה הפקירה את פועלי הבניין ונתנה לקבלנים לעשות ככל העולה על רוחם ולחסוך בבטיחות על חשבון הרווחים". בן שמעון הוסיף, "בעת הקרובה הארגונים החברתיים יפעלו לקידום לקידום הצעת חוק שתמנע מחברות שאצלם נהרגו פועלים כתוצאה מרשלנות והזנחה להשתתף במכרזים ממשלתים וכן נמשיך להפעיל לחץ על רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון לממש את סמכותו וחובתו החוקית לשלילת רישיונות של קבלנים עברינים אשר מצפצפים על צווי הבטיחות שניתנים על ידי משרד העבודה והרווחה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x