$
חדשות נדל"ן

בתוך חודש: נסגרו שלושה אתרי בנייה באשדוד בשל ליקויי בטיחות חמורים

בחודש האחרון מפקחי משרד העבודה והרווחה פשטו על אתרי בנייה בעבודות תמ"א 38 בעיר - הוציאו צווי סגירה וקנסו 733 אתרי בנייה ב-20 מיליון שקל. דו"ח מבקר המדינה מתח אתמול ביקורת על רשם הקבלנים, הפועל בסלחנות נגד קבלנים לא רשומים

דותן לוי 13:0609.05.18

מפקחי משרד העבודה והרווחה יחד עם פרקליטות מחוז דרום והמשטרה פשטו השבוע על אתרי בנייה בעבודות תמ"א 38 באשדוד והוציאו צווי סגירה לשלושה אתרי בנייה שלא עמדו בנוהלי הבטיחות בעבודה הקבועים בחוק. מבצעים דומים בוצעו לאחרונה גם בערים בני ברק ורחובות.

 

במסגרת המבצע, נערכה פשיטה על ארבעה אתרי בנייה סמוכים באשדוד, כאשר בשלושה מבין ארבעת האתרים שנבדקו, נמצאו ליקויי בטיחות חמורים ברמה מסכנת חיים, המצדיקים הוצאת צווי בטיחות באופן מיידי והפסקת העבודה עד לתיקון הליקויים.

 

דו"ח מבקר המדינה חשף אתמול כי 20 אלף קבלנים לא רשומים בונים ללא הפרעה - ומסכנים את הציבור. לפי הדו"ח, רשם הקבלנים, הפועל תחת משרד השיכון, ועל באיטיות ובסלחנות כנגד קבלנים לא רשומים. זאת למרות העלייה במספר ההרוגים בתאונות בנייה.

 

כך למשל, באתר ברחוב בן אליעזר 1 בעיר, שבו פועלת החברה הקבלנית - י.ק הממלכה לעבודות, נמצא כי מנהל עבודה לא נכח באתר, העובדים היו ללא קסדות מגן, הפיגומים לא עמדו בדרישות תקנות הבטיחות בעבודה – ללא גידור, ללא סולמות וחוסר ברצפות בפיגומים עצמם, לא בוצעה הדרכת בטיחות למנופאי, נמצאו 3 אביזרי הרמה שאינם בתוקף, העובדים עבדו באתר ללא רתמות וללא חגורות בטיחות, בבדיקה נמצאו כבלי חשמל מאולתרים וכבלי חשמל חשופים. כמו כן נתגלו מחדלי העסקה חמורים של קטינים, וכן של שוהים בלתי חוקיים אשר נעצרו וטופלו על ידי משטרת ישראל.

בנייה (ארכיון) בנייה (ארכיון) צילום: אייל וקנין

 

הצו אוסר על המשך העבודות באתר עד לתיקון כל הליקויים. באתר נוסף של תמ"א 38 ברחוב שלמה בן יוסף 21,23,25 בשכונה ו', נמצאו ליקויים אצל הקבלן - מורשיד גלובוס פיקוח ובנייה בע"מ. באתר זה נמצא כי הופרו שני צווי בטיחות, האחד בגין ליקויים רבים (כלומר צו שאסר על המשך העבודה עד לתיקון הליקויים, אולם כאמור העבודות נמשכו באין מפריע), וצו בגין קרבה מסוכנת של הפיגומים לקו מתח גבוה, דבר המעמיד בסכנת חיים את הפועלים. כמו כן, מנהל עבודה לא נכח באתר כלל, ולא הגיע למקום גם לאחר שהתבקש, המשטרה עצרה שוהה בלתי חוקי ולקחה גם את מעסיקו לחקירה. מינהל הבטיחות הגיש תלונה במשטרה, כנגד הקבלן.

 

באתר נוסף - פרויקט חמדת אשדוד של 70 יחידות דיור, 2 גני ילדים ובית כנסת ברחוב הרב ינאי 32 באשדוד, המבוצע על ידי הקבלן ראובן פלד עבודות בניין, נצפו עובדים בשטח ללא קסדות מגן וללא ציוד מגן אישי, נמצאו כבלי חשמל מאולתרים וחשופים שלא חוברו והורמו לגובה, פיגומים לא תקינים, ללא גידור מתאים וללא הדרכה בגובה לעובדים. מנהל העבודה נלקח לחקירה על ידי המשטרה - בעקבות העסקת שוהה בלתי חוקי שנראה באתר.

 

מדובר במהלך אכיפה שכולל בין היתר קנסות ועיצומים, כאשר בחודש האחרון הטילו המפקחים קנסות בגובה 20 מיליון שקל. לדברי שר העבודה והרווחה חיים כץ, "נמשיך ונעצים את האכיפה עד שהקבלנים יפנימו שלא משתלם להתרשל. בחודש האחרון שלחנו למפרי תקנות הבטיחות 733 קנסות שאושרו בהיקף כספי של למעלה מ- 20 מליון ש''ח ועוד כ- 800 עיצומים נמצאים בהליכי אישור. האחריות לחיי האדם באתרי הבנייה היא של היזמים והקבלנים ואני מצפה מהם לנהוג באחריות ולהשקיע בבטיחות העובדים".

 

מתחילת 2018 נהרגו 13 פועלים בתאונות עבודה בענף הבניין ועשרות נפצעו. מקרה המוות האחרון ארע שלשום, באתר בנייה של חברת סולל בונה בהר חוצבים בירושלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x