שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

השופט קבע: בית הכנסת ברחוב טרומפלדור בתל אביב לא ייהרס

בית המשפט המחוזי בתל אביב מנע הריסת חלקים מבית הכנסת נחלת יצחק ברחוב טרומפלדור במרכז תל אביב, לאחר שיזמים שרכשו את הזכויות בשטח ניסו לקדם פרויקט בנייה למגורים בחלק מהשטח שבו ממוקם בית הכנסת

ענת דניאלי 08:4309.04.18
בית המשפט המחוזי בתל אביב מנע הריסת חלקים מבית הכנסת נחלת יצחק ברחוב טרומפלדור במרכז תל אביב, לאחר שיזמים שרכשו את הזכויות בשטח ניסו לקדם פרויקט בנייה למגורים בחלק מהשטח שבו ממוקם בית הכנסת. השופט דורון חסדאי הפך צו מניעה זמני שניתן לפני שנה וחצי נגד הבנייה לצו קבוע, ופסק כי על היזמים לשלם הוצאות משפט של 36 אלף שקל לוועד בית הכנסת שעתר בנושא.
עו"ד צבי שוב עו"ד צבי שוב

 

 

מפסק הדין עולה כי ב־1946 חתם ועד בית הכנסת על הסכם עם קרן תורה ועבודה להעברת המקרקעין על שמה ללא תמורה, תוך התחייבות מצד הקרן לקיים את הבניין הבנוי על החלקה כבית כנסת ובית מדרש לצמיתות. ב־2010 רכשו היזמים מהקרן את זכויותיה במקום, והחלו לקדם היתר בנייה שלפיו ייהרס חלק מהמבנה הקיים, וייבנו שלוש קומות מגורים מעל בית הכנסת. השופט קבע כי לא ניתן להתעלם מהסכמי העבר בין הקרן ובין ועד בית הכנסת: "מצאתי כי המבקשים הוכיחו זכותם וזכותו של בית הכנסת מטעמו ומכוחו הם פועלים – לאכוף את החיוב שבהסכם".

 

עו"ד צבי שוב, מומחה בתכנון ובנייה: "מדובר במקרה מייצג לבעיה נפוצה של נכסים שהם מצד אחד בבעלות פרטית ומצד שני בייעוד ציבורי, דבר אשר עלול לטרפד קידום בנייה בשטח. יש היום ניסיונות רבים לפתור מקרים מסוג זה, ובהם נכס יוקרתי שיכול היה להיות שווה הרבה כסף, מושבת לחלוטין בגלל מבנה ציבורי שקיים בקרקע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x