$
חדשות נדל"ן

נחשף בכלכליסט

7 היישובים שנגרעו מתוכנית המתאר של מטה יהודה הוחזרו אליה

ההחלטה שונתה בעקבות סירובה של המועצה האזורית להמשיך ולקדם את התוכנית המתאר ללא שבעת היישובים. עם זאת, אותם ישובים לא יקבלו תוספת שטחים למבנים חקלאיים ולא יקבלו זכויות בנייה לתיירות

נמרוד בוסו 18:2226.03.18

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז ירושלים, שינתה היום (ב') החלטה קודמת שלה על הוצאת 7  יישובים כפריים, בהם 5 מושבים, קיבוץ ויישוב קהילתי, מתוכנית המתאר החדשה של המועצה האזורית מטה יהודה, לקראת סיפוחם לערי האזור. ההחלטה שונתה בעקבות סירובה של המועצה האזורית, המונה 57 יישובים, להמשיך ולקדם את התוכנית ללא שבעת היישובים.

 

על פי ההחלטה יוחזרו שעת היישובים לתוכנית, ולחמשת המושבים שבהם תינתן גם זכות ליחידה שלישית בנחלה. עם זאת, לא יקבלו היישובים הללו תוספת של שטחים להקמת מבנים חקלאיים, כפי שיקבלו שאר יישובי המועצה הנכללים בתוכנית, וכן לא יקבלו זכויות בנייה לייעוד תיירות להקמת מרכזי נופש כפרי.

 

כפי שחשף "כלכליסט" לפני כחודש, במהלך יוני 2017 קיימה הוועדה המחוזית ירושלים, בישיבתה האחרונה של דלית זילבר, שכיום מכהנת כמנהלת מינהל התכנון, כיו"ר הוועדה, דיון בתוכנית המתאר של מטה יהודה – תוכנית שאותה מכינה המועצה האזורית מזה כמה שנים.

 

המועצה האזורית מטה יהודה המועצה האזורית מטה יהודה צילום: אלי מנדלבאום

 

בין עיקרי התוכנית שהובאה לדיון – הוספת יחידה שלישית לנחלות המושבים, תוספת שטחים להקמת מבנים חקלאיים כגון רפתות, לולים ומחסנים, וכן תוספת זכויות לשימושים תיירותיים. כאשר קיבלו לידיהם את החלטת הוועדה נדהמו אנשי מטה יהודה לגלות כי התוכנית אושרה, אך ללא שבעה יישובים. כאשר בדקו מדוע התקבלה ההחלטה בצורה זו גילו כי על פי תוכניות מינהל התכנון, אמורים המושבים אורה, עמינדב ובית זית וכן קיבוץ רמת רחל, לשמש כעתודת קרקע להתרחבות ירושלים, המושבים מחסיה וזנוח כעתודה להתרחבות בית שמש; והיישוב הקהילתי מוצא עלית כעתודה להתרחבות מבשרת ציון. "מאחר שיישובים אלו מהווים חלק מהמרחב העירוני, קובעת הוועדה כי התוכנית לא תחול על יישובים אלה", נכתב בהחלטה.

 

החלטה ז עוררה את זעם מטה יהודה, וכן את זעם מרכז המועצות האזוריות, אשר העומד בראשו עמיר ריטוב (ראש המועצה האזורית לב השרון) הבטיח שייצא למאבק. גם ברמה הפרקטית, לא יכלה הוועדה המחוזית להפקיד את התוכנית ללא שיתוף הפעולה של הרשות המקומית. לכן הוחלט להגיע

לפשרה, וההחלטה התקבלה הפעם בתמיכת מ"מ ראש המועצה ניב ויזל, שנכח בדיון.

 

לדברי מתכננת המחוז שירה תלמי, ההחלטה שהתקבלה מהווה פשרה בין הצדדים שמטרתה לאפשר את המשך קידום התוכנית: "מכניסים את היישובים פנימה אבל הם לא יקבלו את מה ששאר היישובים מקבלים. אני חושבת שזו החלטה מאוזנת שתאפשר לנו לעהמשיך לעבוד יחד עם המועצה על אישור התוכנית".

 

מ"מ ראש המועצה האזורית מטה יהודה ניב ויזל אמר: "מהרגע הראשון הודענו כי נסרב להפקיד את התכנית ללא כל יישובי המועצה. בחודשים שחלפו מאז השקענו משאבים רבים וערכנו עשרות שיחות ופגישות פרטניות, עם כל חברי הוועדה, במטרה להציג את טיעונינו, לשכנע בצדקתם – ולהביא לביטול ההחלטה. כעת נוכל להפקיד את התכנית להתנגדויות , ואני מקווה שבעתיד הקרוב היא גם תאושר – ותחולל מהפכה תכנונית במועצה, בכך שתאפשר שימושי תיירות וחקלאות מגוונים ומותאמים למציאות ב-2017, זאת לצד תוספת של אלפי יחידות דיור ליישובים השונים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x