$
חדשות נדל"ן

החזון של גלנט ל-2050: חצי מיליון דירות בהתחדשות עירונית ובנייה רוויה ביישובים ערביים

שר הבינוי השיכון: "לפי כל התחזית יחיו במדינת ישראל 15 מיליון איש בשנת המאה למדינה. המשמעות היא שנהפוך למדינה הצפופה ביותר בעולם המערבי. ההתחדשות העירונית היא פתרון"

אמיתי גזית 12:3315.03.18
במחוז המרכז, בין אשדוד לחדרה ומזרחה עד אריאל יש פוטנציאל להוספת חצי מיליון יחידות בהתחדשות עירונית, כך אמר יואב גלנט שר הבינוי והשיכון בכנס השנתי של איגוד המתכננים שנערך בירושלים. גלנט הסביר כי "לפי כל התחזית יחיו במדינת ישראל 15 מיליון איש בשנת המאה למדינה. המשמעות היא שנהפוך למדינה הצפופה ביותר בעולם המערבי. ההתחדשות העירונית היא פתרון".

 

 

 

על פי החזון של גלנט, "השכונות המוזנחות ביותר יהפכו להיות המקומות האטרקטיביים ביותר משום שהן במרכז העיר וערך הקרקע בהם גבוה. השכונות האלה נבנו ראשונות, לפני 100 שנה ולא יכול להיות שהן יעמדו במצב הזה".

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט שר הבינוי והשיכון יואב גלנט צילום: עומר מסינגר

 

עוד הוסיף גלנט כי "כאשר נבוא להתחדשות עירונית ונטפל בו בתוך הערים, ניקח בחשבון שאפשר להקים בניינים גדולים פי 10. אנחנו צריכים להגיע למנהטן ולא ללוס אנג'לס בגלל שטח המדינה. צריך לבנות בצפיפות ואינטנסיביות".

 

גלנט הסביר כי המודל המוצלח בעיניו הוא סינגפור, שבה מצד אחד בעיר הבירה בניה צפופה והכל במרחק הליכה, אך כשיוצאים מהעיר מגיעים למרחב ירוק לדבריו. "צריך להיות קו ברור כשאדם יצא מהעיר הוא יגיע למרחב אחר, ירוק בלי מוסכים וללא מבנים לא מתוכננים".

 

גלנט המשיך ואמר כי במסגרת המאמצים לצופף את הבניה, משרד הבינוי מקדם גם בניה רוויה בישובים ערבים. "יש לנו 13 הסכמי גג עם רשויות ערביות גדולות מרהט, נצרת ועוד 54 הסכמי פיתוח עם רשויות קטנות. יחד עם מנהל התכנון אנחנו יוזמים לראשונה תחרות בין מתכננים לנושא של בניה רוויה. האוכלוסייה הערבית תצטרך את הפתרונות האלה".

 

לדבריו אחד הקשיים ההיסטוריים בישובים ערבים היה "חוסר תכנון מהתחלה עד הסוף וחשיבה היסטורית שאמרה שאם קו התחום של הישוב יהיה קטן הוא לא יפרוץ ממנו". אלא שלדבריו "מה שקרה זה שתושבים פרצו את הקו, ובנוסף אוכלוסיה ערבית חיפשה פתרונות מגורים בישובים יהודיים, התוצאה של זה היא בלאגן אחד גדול. לכן אנחנו מרחיבים את גבולות הישובים הערביים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x