חדשות נדל"ן

מנכ״ל אפריקה ישראל מגורים: "כחלון הוריד את רמת הסיכון השנה עם מחיר למשתכן"

לדבריו אורן הוד, השוק נמצא בעמדת המתנה ואנשים מחכים לראות מה יקרה. "בזמן מסוים - זה ישתחרר חזרה לשוק. תוך שירידות מחירים ככל שיהיו, יהיו תלויות בהיצע"

ענת דניאלי 11:5913.03.18

״כחלון הוריד לנו את רמת הסיכון השנה עם מחיר למשתכן. החברה לא מקובעת לכיוון מחשבה בודד. הלכנו וקנינו קרקעות בתוכנית הממשלתית תוך התאמה למוצר הזה״, כך אמר אורן הוד מנכ״ל אפריקה ישראל מגורים במפגש עיתונאים שהתקיים היום בתל אביב לרגל סיכום 2017. הסיבה ללירידה ברמת הסיכון היא שבפרויקטי מחיר למשתכן 80% מהדירות משווקות במחיר קבוע מראש והסיכון נותר רק ב-20% מן הדירות בפרויקט וזהו אחוז נמוך משמעותית.

 

 

 

הוד נשאל האם תוכנית מחיר למשתכן תוריד את מחירי הדיור? "במקומות שיש הצפה של דירות אני צופה האטה או ירידת מחירים. אבל נניח במצב כמו ראש העין שלא בפריפריה. הייתה בנייה מאסיבית והמדינה בנתה אלפי יח״ד בשנים האחרונות ומה קרה? מעבר לבעיית התשתיות שם שבכותרות, המחירים שם נעצרו. אבל אם חוצים את הכביש לפתח תקווה רואים שהמחירים שם עולים. יש צורך להסתכל על השוק נקודתית כי אנשים רוצים לגור בפ״ת והם לא ייסעו עוד רבע שעה לראש העין״.

 

על פי הדו״חות של אפריקה ישראל מגורים נמכרו 820 יח״ד במהלך שנת 2017, כאשר 357 דירות שנמכרו הן בפרויקט מחיר למשתכן בהרצליה גליל ים. הוד ציין כי ״ישנם 450 חוזים שנחתמו מתוך 530 יח״ד של מחיר למשתכן בפרויקט בגליל ים. מבחינתו הפרויקט בגליל ים מבחינת סיכון פוצח״. כמו כן, החברה זכתה עד כה במחיר למשתכן ב-3 מכרזים להקמת כ-1,400 יח״ד בראשל״צ, שוהם ובהרצליה.

 

מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד מנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד צילום: אוראל כהן

 

לא הורידו מחירים - ״לא ראינו פרויקטים תקועים״

 

הוד התייחס לכך שבשנה האחרונה הייתה האטה משמעותית בשוק הדיור. ״לא נגענו במחירים כי לא ראינו מצב של פרויקטים תקועים וחוסר מכירות. אך אנו בהחלט בשוק שהוא בעמדת המתנה ועדיין אנשים מחכים לקראת מה יקרה ואנו רואים בכך מצב של ׳ביקושים כבושים׳ שאנשים מחכים ובזמן מסוים - זה ישתחרר חזרה לשוק. תוך שירידות מחירים ככל שיהיו, יהיו תלויות בהיצע. ואני אומר בזהירות שירידות מחירים למשל בעפולה ישפיעו על נתניה״.

 

״צריך להבין שלקנות היום דירה בחיפה זו לא עסקה נדל״נית כמו לקנות דירה בנתניה או אשקלון. לכל אזור הייחוד שלו ויש מקומות כמו למשל כפר יונה שאנחנו בונים עם תחרות רבה מסביבנו כמו אשדר ולווינשטין ומכרנו 60 דירות בשנה. כך שניתן לומר שיש ביקושים. גם במודיעין במרכז העיר שהיא מוצפת מכרנו 52 יח״ד. בחריש יש תחרות רבה ולמרות שהחל השיווק רק ביולי 2017 נמכרו 28 יח״ד.

 

בגליל ים הדירות היקרות נמכרו קודם

 

לדברי הוד מחיר למשתכן זו תכנית חשובה עם יתרונות שנותנת מענה לאוכלוסיות ללא דירה ואין בה סלקציה של יכולת השתכרות או צבא. אך יחד עם זאת היא מייצרת הרבה מאוד הפרדות בענף המגורים. ״קודם כל נוצרת הפרדה חזקה בין פריפריה למרכז. החלק הבעייתי בתכנית הוא שככל שהדירה יותר יקרה ההנחה שמקבלים מהמדינה גבוהה יותר. כך למשל בפרויקט גליל ים בהרצליה הדירות הראשונות שנמכרו דווקא היו הדירות היקרות של 5 חדרים. כאשר משרד הבינוי והשיכון לפני השיווק ביקש שניתן את כל דירות 3 חדרים לרשותו כי זה ישרת את התכנית מתוך ראייה חברתית, אך במציאות הדירות בנות 5 חדרים נמכרו קודם לכן״.

 

הוד התייחס לכך שישנם מקרים שההנחות בתכנית פחות כדאיות מחוץ לאזורי הביקוש ״התכנית הממשלתית מדברת על הכסף. ההנחה למשל בעפולה היא נניח 150 אלף שקל. זה אמנם הרבה לזוג צעיר שחוסך שקל לשקל, אבל לחכות עד שההגרלה תתממש ועד שיש היתרים זה יקח חמש שנים. במקביל הזוג שזכה בשכירות ואין להם איפה לגור. צריך לזכור שאם הייתה בבעלותם דירה הם לא היו בתכנית הזו״.

 

הוד הוסיף כי התכנית גם עושה הפרדה בין משפרי דיור למחוסרי דיור. ״כל מי שרוצה לשפר מגורים אין לו איפה כי אין להם מלאי חדש. והרצון של אנשים לשפר מגורים זה לא איזה חלום ולפעמים מדובר בצורך; גירושין או מקום עבודה או התרחבות התא המשפחתי ובזה התכנית לא מטפלת וכך חוזרים למעגל הביקושים הכבושים״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x