$
חדשות נדל"ן

רפורמת האדריכלים הצעירים אושרה לקריאה שנייה ושלישית

הרפורמה תאפשר בין היתר רישום אוטומטי בפנקס האדריכלים לכלל בוגרי מוסדות הלימוד המוכרים על ידי המל"ג; אדריכלים ומהנדסים זרים שיעבדו בישראל, יידרשו לעבוד בצמוד לבעל מקצוע מקומי שיחתום על התוכניות

דותן לוי 18:0220.02.18

ועדת הכלכלה אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק "רפורמת האדריכלים הצעירים" אשר תאפשר שינויים משמעותיים אשר יקלו עליהם את ראשית דרכם המקצועית. את החוק יזם ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) והוא יעלה בימים הקרובים למליאת הכנסת לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית.

 

כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט", הנוסח שהוצג היום כלל בתוכו סעיף שהוכנס ביוזמת שר העבודה והרווחה חיים כץ. הסעיף מאפשר לאדריכלים ומהנדסים זרים לעבוד בישראל בפרויקטים רחבי היקף שעלות הקמתם עולה על 500 מיליון דולר. סעיף זה עורר מחלוקות רבות, משום שהנוסח שהוצע בתחילה אפשר למהנדסים ואדריכלים זרים לחתום בלעדית על תוכניות. באיגוד המהנדסים התנגדו נחרצות בטענה שמהלך כזה עשוי להותיר פרויקטים ללא בעל מקצוע שלוקח עליהם אחריות לאורך זמן. בסיכומו של דבר הוחלט בוועדה שאנשי מקצוע זרים יידרשו לעבוד בצמוד למהנדס או אדריכל ישראלי וגם הוא יהיה מחויב לחתום על התוכניות.

מצד האדריכלים, הצעת החוק כללה שינויים נוספים, כמו רישום אוטומטי בפנקס האדריכלים לכלל בוגרי מוסדות הלימוד המוכרים על ידי המל"ג, זאת בשונה מהמצב הקיים היום בחוק בו רק בוגרי הטכניון נרשמו באופן אוטומטי. מתן אפשרות להתחלת תקופת ההתמחות תוך כדאי הלימודים - שנה וחצי לפני סיום התואר בשונה מהמצב הקיים היום בו ניתן להתחיל התמחות רק בסיום הלימודים. ומתן אפשרות לקיום השתלמויות מקצועיות כחלופה לבחינת הרשוי (בהתאם להחלטת מועצת האדריכלים).

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ. סעיף מעורר מחלוקת שר העבודה והרווחה חיים כץ. סעיף מעורר מחלוקת צילום: אלכס קולומויסקי

 

עוד הוחלט על שמירת זכויות הסטודנטים להתמחות בתנאים שהיו בתוקף עם תחילת תקופת ההתמחות ופטור מתשלום כפל אגרה כאשר מקבלים את הרישיון באמצע השנה.

ח"כ פרופ' יוסי יונה אמר בעקבות ההחלטה, "התקדמנו היום עוד צעד בדרך לרפורמה היסטורית לטובת האדריכלים הצעירים בישראל. יצרנו שינויים משמעותיים, בחוק אנכרוניסטי שלא תוקן כמעט משנות ה-50. השינויים יטיבו ויקלו עם הסטודנטים לאדריכלות בתהליך הלימודים וההתמחות. המסלול שנאלצים לעבור כיום אדריכלים צעירים מקשה עליהם להתחיל את חייהם הבוגרים ברווחה והרפורמה תאפשר לאפשר לאוכלוסיות שונות מרקעים שונים ללמוד את מקצוע האדריכלות".

 

האדריכל ויקטור אבקסיס, יו״ר פורום האדריכלים הצעירים, "הרפורמה החשובה הזאת היא צעד גדול לקראת שוויון הזדמנויות לאדריכלים צעירים. לאחר שש שנות מאבק התקדמנו היום צעד גדול לכיוון הנכון". מנציגי התאחדות הסטודנטים הארצית שהשתתפו בדיון, נמסר: "אחרי שנים של עוולות וחוסר סדר, סוף סוף ישנן הגדרות ברורות להתמחויות ולשמירת זכויות הסטודנטים בתקופה זו, השתלמויות כחלופה לבחינות הרישוי ופטור מתשלומי אגרה בכפילות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x