שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מפברואר: הציבור יקבל הרבה יותר מידע על מחירי הדיור

עפ"י המלצות הוועדה המייעצת לשיפור הנתונים בתחום הדיור, יפורסם מדד מחירים נפרד לכל אזור גיאוגרפי ולכל עיר גדולה – הן לרכישה והן להשכרה. מדדים נפרדים יפורסמו לדירות חדשות ויד שנייה. כמו כן – נוסחה חדשה פותחה לקביעת מודל המדד

נמרוד בוסו 18:2724.01.18

שינוי המודל באמצעותו נאמדים מחירי הדירות, הרחבת מאגרי המידע עליהם נסמכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובעיקר – פרסומים רבים ומגוונים יותר בתחום הדיור. על כל אלה ועוד ממליצה הוועדה הציבורית המייעצת בנושאי בינוי, דיור ונדל״ן אשר הוקמה לפני למעלה משנה על ידי המועצה הציבורית לסטטיסטיקה. היום (ד') פרסמה הוועדה את ממצאי דו"ח הביניים, באירוע לתקשורת שנערך באוניברסיטת תל אביב. המלצות הוועדה יתחלו להיות מיושמת החל מחודש פברואר.

 

 

 

המלצות הביניים של הוועדה עוסקות אך ורק במידע והפרסומים אודות מחירים – הן של רכישת דירות והן של השכרתן. הן נחלקות לשניים: המלצות שמטרתן לשפר את האיכות והדיוק של המידע הסטטיסטי המתפרסם לציבור הרחב ולמקבלי ההחלטות בתחום הדיור, והמלצות שמטרתן להוסיף מידע לציבור אודות מחירי הדיור, תוך ביצוע פילוחים שונים, לפי אזורים גיאוגרפיים, לפי היותן של הדירות חדשות או יד שניה ועוד.

 

תחומים נוספים שסוקרת הלמ"ס בתחום הדיור, דוגמת התחלות בנייה, מספר דירות מבוקשות ועוד, יידונו בדו"ח הסופי – שעדיין לא פורסם.

 

מדד מחירי דירות רבעוני

 

עד לאחרונה פרסמה הלמ"ס מדד אחד ויחיד – מדד מחירי הדירות שפורסם מדי 15 בחודש, בצמוד למדד המחירים לצרכן. זה כלל בתוכו את אמידת מחיריהן של כלל הדירות בישראל ללא ביצוע פילוח כלשהו. כעת ממליצה הוועדה על הוספת מספר תוצרים סטטיסטיים. הראשון שבהם - פרסום חודשי של מדד מחירי דירות עבור כל אחד משש המחוזות בישראל.

 

כמו כן, החל מחודש אפריל צפוי להתפרסם מדד מחירי דירות רבעוני עבור כל אחד משמונת הישובים העירוניים המונים אוכלוסייה של למעלה מ-200 אלף תושבים: אשדוד, באר שבע, חיפה, ירושלים, נתניה, פתח תקווה, ראשון לציון ותל אביב. בנוסף לכך תפורסם רמת מחירי עסקאות ממוצעת עבור כל אחד משמונת הישובים הללו.

 

עוד יבוצע פרסום חודשי של מדד מחירי דירות ארצי עבור דירות חדשות בלבד (הפרסום הראשון בנושא נעשה כבר לפני עשרה ימים בצמוד למדד האחרון), פרסום חודשי של מדד מחירי דירות ארצי עבור דירות יד-שנייה בלבד. עוד תפורסם אחת לרבעון רמת מחירי עסקאות ממוצעת עבור עסקאות בשוק החופשי, ועסקאות בתמיכה ממשלתית (כגון מחיר מטרה או מחיר למשתכן), בפילוח לפי מחוזות וגודל דירה. ולבסוף – אחת לשנה יפורסם שווי למ"ר של דירות לפי אזור.

 

ד"ר דני בן שחר ד"ר דני בן שחר צילום: עמית שעל

 

פרסום חודשי של מדד שכ"ד לפי מחוזות

 

גם בכל הקשור לרמת שכר הדירה צפוי שינוי, על פי המלצות הוועדה. אלה כוללות פרסום חודשי של מדד שכר דירה עבור אחד מששת המחוזות, ופרסום רבעוני של רמת שכר דירה ממוצעת לכל אחד מהם. רמת שכר דירה ממוצעת תפורסם גם עבור כל אחד מ-8 היישובים העירוניים הגדולים. עוד הומלץ כי יום הפרסום החודשי ישונה, ובמקום ה-15, יפורסם המדד מדי 12 בחודש.

 

גם בכל הקשור לטיוב המידע אשר עליו מתבססת הלמ"ס לשם הכנת המדדים, המליצה הוועדה על שורה של צעדים, שבישומם תלויה הלמ"ס במידה רבה בשיתוף הפעולה של רשות המסים, אשר לה מחויבים רוכשי ומוכרי הדירות לדווח על פרטי העסקה. במסגרת זו הוחלט כי יושם דגש על איסוף מידע על מספר קומה, וקיומם של מעלית, מרפסת, חנייה ומחסן. עוד תאסוף הרשות פרטים על מועד מסירה, סטטוס בנייה בעת המכירה ועוד.

 

עוד המליצה הוועדה להרחיב את היקף העסקות המשמשות להכנת המדד, מ-67 יישובים שעליהם הסתמכה הלמ"ס עד כה לכלל היישובים בישראל, ולהגדיל את טווח החדרים מ-1.5 עד 5 כפי שהיה עד כה ל-1 עד 6. שינויים אלה ביחד יגדילו את מספר התצפיות ב-14%.

 

בנוסף המליצה הוועדה על שינוי מודל האמידה עצמו, ומודל חדש שפותח על ידי הלמ"ס והוועדה המייעצת כבר נכנס לפעולה. עוד הוחלט על צעדים לשיפור הדיוק של האומדן הארעי – הנתון הראשון שמפורסם שלעתים קרובות נמצא בדיעבד כלא מדויק.

 

את ההמלצות הציגו ד"ר דני בן שחר, ראש מכון אלרוב לחקר הנדל"ן בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ויו"ר הוועדה המייעצת, פרופ' דני פפרמן, הסטטיסטיקן הלאומי ומנכ"ל הלמ"ס, ודורון סייג, מנהל תחום הדיור בלמ"ס המשמש גם כמרכז עבודת הוועדה.

 

לדברי בן שחר, "המלצות הוועדה, אשר התקבלו פה אחד על ידי כל חברי הוועדה, מהוות מהפכה בכל מה שנוגע לנתונים והממצאים אודות המחירים בשוק הנדל״ן בישראל. מדובר ברפורמה מעמיקה ומקיפה בשיטות המדידה של השתנות מחירי הנדל"ן בישראל ובמידע שייחשף לציבור על אודות מחירי הדירות בישראל".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x