$
חדשות נדל"ן

תביעת ענק נגד עורכי דין של קבוצת אור סיטי: "סומאו על ידי הכסף"

101 חברי קבוצת רכישה שענבל אור קידמה בשדרות הילד ברמת גן תבעו 20 מיליון שקל מעורכי הדין שליוו אותם בטענה לרשלנות מקצועית: “אפשרו לאור לקחת מאיתנו 26 מיליון שקל“. עו“ד גיא נוף: “התובעים נוקטים שיטת מצליח“

אמיתי גזית 08:4415.01.18

חברי קבוצת רכישה של ענבל אור הגישו תביעה בהיקף 20 מיליון שקל נגד עורכי הדין שליוו אותם בטענה לרשלנות מקצועית. התובעים, 101 איש, הם רובה המוחלט של קבוצת רכישה שהקימה ענבל אור לבניית מגדל מגורים ברמת גן. את הפרויקט החלה אור לקדם ב־2012 על מגרש בן 1.7 דונם בפינת הרחובות שדרות הילד וז’בוטינסקי. בעוד התוכנית במקום אפשרה להקים בניין בן 77 דירות, מכרה אור 109 דירות לחברי הקבוצה.

 

הקבוצה, באמצעות משרד עו”ד שטייף, עברון, סידס, בורכוס ושות', תובעת שני משרדי עורכי דין: את קסוטו נוף ושות' ואת דוידוב קלנסקי ושות’. שמואל קסוטו וגיא נוף ליוו את הקבוצה מ־2012 עד אמצע 2013, ואילו אבי דוידוב ויובל קלנסקי ליוו את הקבוצה מאמצע 2013. סכום התביעה כולל גם דרישה להשבת שכר טרחה בהיקף כולל של 1.7 מיליון שקל. זו הפעם הראשונה מאז פירוק קבוצת אור באפריל 2016 שמוגשת תביעה בסדר גודל כזה נגד עורכי דין שליוו קבוצות רכישה שהקימה אור.

 

"עורכי הדין סומאו על ידי הכסף ושימשו בתפקיד כפול: באי כוח קבוצת אור ובאי כוח הרוכשים. הם הציבו את עצמם בניגוד עניינים בלתי אפשרי, שמכוחו התרשלו בהגנתם של הרוכשים באופן מביש, מביך, קולוסאלי", נטען בכתב התביעה. לטענת התובעים, סכום התביעה זהה לסכום שהם שילמו לצורך רכישת הקרקע והבנייה, ואשר עם פירוק קבוצת אור התברר כי הוא חסר בקופה. על פי כתב התביעה, עורכי הדין גבו מהרוכשים 2% שכר טרחה, אך במקום לשמש כשומרי סף ולדאוג לאינטרס של הקבוצה, הם אפשרו לאור למשוך מקופת הקבוצה סכומים לצרכים שאינם קשורים לפרויקט בשדרות הילד.

 

 

מימין: עורכי הדין גיא נוף ושמואל קסוטו. טענות על ניגוד עניינים מימין: עורכי הדין גיא נוף ושמואל קסוטו. טענות על ניגוד עניינים צילום: שאול גולן

 

הנאמן לא נאמן

 

על פי התובעים, בסך הכל גויסו מחברי הקבוצה 58 מיליון שקל שנועדו לרכישת הקרקע, לתכנון ולבנייה. אלא שעם פירוק קבוצת אור התברר כי חסרים בקופה 26 מיליון שקל. מתוך הסכום הזה חלקם של התובעים הוא 18 מיליון שקל (היתר שייך לשאר חברי הקבוצה שאינם נמנים עם התובעים).

 

הטענה היא כי היעלמות הכסף היא תולדה של רשלנות מצד עורכי הדין שאפשרו לענבל אור למשוך את הכסף לצרכים אחרים, במקום להבטיח כי הוא ישמש לקידום מטרות הקבוצה.

 

על פי הנטען, בתקופה שקסוטו נוף ייצגו את הקבוצה בעלי הקרקע היו אמורים לקבל 22 מיליון שקל, אך לתובעים התברר כי עד 2016 שולמו לבעלי הקרקע רק 7.9 מיליון שקל, ו־14 מיליון שקל נוצלו למטרות שאינן קשורות לקבוצת הרכישה. על קסוטו נוף נטען כי הם העבירו לענבל אור סכומי כסף מתוך קופת הנאמנות, בלי שטרחו לבדוק את זהות מקבל התשלום ואת השימוש שנעשה בכסף.

 

 

ענבל אור. נטען כי עורכי הדין נתנו לה למשוך כספים ענבל אור. נטען כי עורכי הדין נתנו לה למשוך כספים צילום: אוראל כהן

 

התובעים גם הציגו פסקה מהחוזה שנחתם עם קסוטו נוף שלטענתם אפשרה את העברת הכספים הלא תקינה, ולפיה לאחר שענבל אור חתמה עם בעלי הקרקע על הסכם רכישה, “הנאמן משוחרר מנאמנות והוא חופשי להעביר את כספי הנאמנות למוכר (ענבל אור, א”ג)”, כלומר עצם ההסכם עם בעל הקרקע, ולא רכישת הקרקע ממש, מספיק כדי לשחרר את עורכי הדין מחובת נאמנות.

 

עם כניסת משרד דוידוב קלנסקי לנעלי קסוטו נוף, נוסח מחדש הסכם הנאמנות כשהפעם נאמר במפורש כי חובת הנאמן לוודא שהכספים ישמשו אך ורק למטרות הקבוצה. למרות זאת, נטען בתביעה כי גם משרד זה אפשר העברת כספים לא מפוקחת לקבוצת אור בניגוד להסכם הנאמנות. התובעים טוענים כי כשדוידוב קלנסקי נטלו את תפקיד הנאמנים היה ידוע להם שקבוצת אור אינה עומדת בהתחייבויותיה לבעלי הקרקע. למרות זאת הם לא מנעו העברה של 12 מיליון שקל נוספים לקבוצת אור.

 

עוד נטען כי דוידוב קלנסקי ייצג גם את בעלי הקרקע, ולכן היה "במצב מובנה של ניגוד עניינים מובהק, שעצם הכניסה אליו מהווה רשלנות מדרגה ראשונה".

 

 

הדמיית הבניין בשדרות הילד ברמת גן. לאן הלך הכסף? הדמיית הבניין בשדרות הילד ברמת גן. לאן הלך הכסף? הדמיה: אתר אור סיטי

 

“יורים לכל הכיוונים”

 

עו"ד גיא נוף: "התביעה מופרכת בעליל וחסרת כל בסיס. קשה לייחס משקל לטענות שנערכו כקומוניקט לתקשורת ותו לא. לא בכדי הטענות בתביעה לא הועלו בזמן אמת, אלא הומצאו כעת לצורך התביעה, ורק לאחר שקבוצת אור סיטי קרסה. כל טענות התביעה נסתרות בעליל בראיות ובמסמכים שנחתמו על ידי התובעים. אור סיטי נכנסה לפירוק, וכעת יורים התובעים חצים לכל הכיוונים ללא כל הצדקה או טעם משפטי ראוי. צר לנו שחברי הקבוצה שהביעו בנו אמון מלא לאורך כל הדרך, ואף לא חסכו שבחים בדבר התנהלותנו, מובלים כעת על ידי יועצים שמבקשים לגזור קופון ופרסום על גבנו במחשבת סרק שבכך הם יסחטו מאיתנו ‘פשרה’ בשיטת ‘מצליח’. משרדנו פעל ללא רבב, במקצועיות, בשקיפות מוחלטת לאורך כל הדרך ובנאמנות. אין לנו שום ספק כי בירור התיק יוכיח זאת על נקל ויביא לדחיית התביעה על כל המשתמע מכך".

 

עו"ד אבי דוידוב: "התביעה הומצאה למשרדנו ביום חמישי אחרי הצהריים. כתב התביעה משתרע על מאות עמודים. אנו לומדים את האמור בו ועמדתנו תוגש לבית המשפט. יש לנו אמפתיה רבה לרוכשי הזכויות מענבל אור, אבל בין זאת לבין הטלת האחריות על עורכי הדין המרחק גדול. מצפוננו המקצועי שקט".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x