$
חדשות נדל"ן

למרות התנגדות תושבי קיסריה: אושרה תוכנית המתאר להרחבת היישוב ג'סר א-זרקא

התוכנית מוסיפה ליישוב 1,500 יחידות דיור. לתוכנית הוגשו 64 התנגדויות, בין היתר מצד היישובים השכנים, בית חנניה וקיסריה, אך הוחלט לדחות אותן ולהעדיף הרחבה מזרחה מאשר צפונה אל נחל תנינים

נמרוד בוסו 12:3409.01.18

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה אישרה אתמול (ב') את תוכנית המתאר ליישוב ג'סר א-זרקא, אחד היישובים העניים והצפופים בארץ הממוקם מצפון לקיסריה, בין חוף הים ממערב וכביש החוף (2) ממזרח. התוכנית מוסיפה ליישוב, המונה כיום 15 אלף תושבים, 1,500 יחידות דיור, שיביא את מספרן הכולל של הדירות ביישוב ל-7,000 בסך הכל, ולהגדלת האוכלוסייה ל-24 אלף תושבים.

 

עד היום תוואי כביש 2 חסם בפני התפתחות היישוב, אולם על פי התוכנית שאושרה כעת, תתאפשר הרחבת היישוב מזרחה, בהתבסס על תוכנית להסטת כביש 2, שקודמה במקביל לתוכנית המתאר על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות.
התוכנית מציעה תוספת של כ-600 דונם שטחים חדשים לפיתוח עירוני שישמשו עבור מגורים, שטחי ציבור, מסחר ומלאכה. בכלל זה התוכנית מציעה הקמת שלוש שכונות מגורים חדשות - אחת במערב היישוב שתוקם על קרקע מדינה, השנייה במזרח היישוב שתוקם גם היא על קרקע מדינה ושכונה נוספת בצפון-מערב שתוקם על קרקע פרטית.

 

ג'סר א-זרקא ג'סר א-זרקא צילום: זהר שחר

 

ממינהל התכנון נמסר כי לתוכנית הוגשו 64 התנגדויות, בין היתר מצד היישובים השכנים, בית חנניה וקיסריה. לאחר ששמעה הוועדה את המלצות החוקר, גיא קב ונקי, "החליטה לדחות את ההתנגדויות שהוגשו על ידי בית חנניה וקבעה שיש הצדקה להרחיב את שטח הפיתוח מזרחה, וזאת על פני הרחבתה צפונה אל מעבר לשמורת הטבע נחל תנינים ובריכות הדגים של מעגן מיכאל, דבר שהיה גורם לפגיעה סביבתית ולנתק אורבני". בנוסף הוועדה דחתה את ההתנגדות שהגישה קיסריה, וכן קבעה שהשטח המפריד בין ג'סר א-זרקא לסוללת העפר שבין שני היישובים יצורף לתחום התוכנית.

 

מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד שעמדה בראש הדיון, ציינה עם קבלת ההחלטה כי "לאחר שנים רבות, אישרה הוועדה המחוזית תוכנית שתאפשר ליישוב ג'סר א-זרקא להתפתח ולהיות יישוב איכותי המספק את צרכי תושביו, כיישוב בעל מיקום אסטרטגי הקרוב לים, שמורות, גנים ונחל תנינים. התוכנית מצאה את האיזונים הנדרשים בין הצורך בפיתוח היישוב והרצונות וצרכי היישובים במרחב ובין שמירה על ערכי הטבע".

 

התוכנית קודמה ונערכה ע"י מינהל התכנון ולוותה בשיתוף של ועדת היגוי רחבה, בה היו חברים הרשות המקומית, הוועדות המקומיות שומרון וחוף הכרמל, גופים ירוקים, ישובים שכנים וגופים רלוונטיים נוספים. בראש צוות התכנון עומדת אדריכלית דורית שפינט ממשרד אדריכלים עוזי גורדון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x