$
חדשות נדל"ן

מקריסת החניון ועד לחשדות בשוהם: השנים הרעות של דניה סיבוס

חברת הבנייה של אפריקה ישראל ששמה נקשר בפרשת השחיתות בראשון לציון היתה מעורבת בשנים האחרונות גם בפרשיות של ליקוויי בנייה וחשדות לשחיתות

נמרוד בוסו 10:4003.01.18

חברת אפריקה ישראל אישרה היום (ד') כי חברת הבת שלה דניה סיבוס נמצאת תחת חקירה בפרשת השחיתות בראשון לציון, במרכזה עומד ח"כ דוד ביטן.

 

אין זו הפעם הראשונה ששמה של דניה סיבוס משתרבב לפרשיות שנחקרו במשטרה: בשנים האחרונות הוכתם שמה של החברה בהיבט של רמת הבטיחות בבנייה, בשל תאונות בנייה מרובות שפקדו את אתרי החברה. המקרה החמור והזכור ביותר ארע בספטמבר 2016, אז קרס חניון תת קרקעי שבנתה החברה עבור חברת "אחוזות החוף" של עיריית תל אביב ברמת החייל, אשר היה בשלבי בנייה אחרונים. בארוע נהרגו שישה פועלים, ו-24 נפצעו. מספר חודשים לאחר מכן הואשמו שלושה מעובדי החברה בגרימת מוות ברשלנות, בעקבות מותו של פועל בן 15 בלבד באתר בנייה ברמת גן.

 

גם בתחום טוהר המידות כבר עלו סימני שאלה בנוגע להתנהלות החברה. ביוני האחרון זימנו הפרקליטות ורשות ההגבלים העסקיים לשימוע לפני הגשת כתב אישום את מנכ"ל החברה רונן גינזבורג, יחד עם בעל השליטה בחברת מגנזי תשתיות גבי מגנזי, בחשד לתיאום הצעות במכרז תשתיות בישוב שוהם. טרם התקבלה החלטה האם להגיש כתב אישום בפרשה.

 

 

 

 

מאז נוסדה בשנת 1960 לשם הקמת שכונת "דניה" בחיפה, הפכה דניה סיבוס לאחת מחברות ביצוע עבודות הבניה הקבלניות הגדולות במשק. בין היתר עוסקת החברה השייכת לקבוצת אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב, בבניית בנייני מגורים, מתחמי משרדים ובבניית תשתיות. בין השנים 2000 ל-2015 היתה החברה ציבורית ומניותיה נסחרו בבורסה. ב-2015 נמחקה מהמסחר לאחר רכישת כלל מניותיה על ידי חברת אפריקה ישראל השקעות. החל משנת 2009 משמש רונן גינזבורג כמנכ"ל החברה.

 

 

רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס מ-2009 רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס מ-2009 צילום: גיל יוחנן

 

 

 

לאורך השנים בנתה החברה עשרות פרוייקטים רחבי היקף, בהם חלקו המרכזי של כביש חוצה ישראל, אולם הכדורסל "ארנה" בירושלים, מבני ההדרכה של בסיס הענק "עיר הבה"דים" בנגב, בית חולים אסותא באשדוד ועוד רבים.

 

 

 

אתר בנייה של דניה סיבוס בירושלים (ארכיון) אתר בנייה של דניה סיבוס בירושלים (ארכיון) צילום: בלומברג

 

 

בראשון לציון פועלת כיום החברה בעיקר בתחום המגורים, עם בניית כמה מאות יחידות דיור בפרויקטי "מחיר למשתכן". עם זאת, לא ניתן לומר כי פעילותה בראשון לציון כיום חורגת מבחינת ההיקף ביחס ליישובים אחרים בישראל, כאשר מדובר בחברה שפעילות הביצוע שלה כוללת את בנייתן של אלפי יחידות דיור ומאות אלפי מ"ר של משרדים. בשכונת נחלת יהודה בונה כיום החברה כ-350 דירות בשיתוף חברת ע. לוזון, ובשכונת הנרקיסים שבמזרח העיר בוניה החברה 120 דירות נוספות יחד עם החברה האחות, אפריקה ישראל מגורים.

 

 

קריסת החניון שבנתה דניה סיבוס ברמת החייל קריסת החניון שבנתה דניה סיבוס ברמת החייל צילום: שאול גולן

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x