$
חדשות נדל"ן

אושרה תוכנית ענק בגבעתיים: 900 דירות ייהרסו - 2,700 ייבנו

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה למתן תוקף את התוכנית, לפיה ייבנו 18 מגדלי מגורים בני 35-25 קומות. במקור תכננו להקים 4,200 דירות, אולם בעקבות התנגדות התושבים הופחת מספר הדירות

נמרוד בוסו 12:0907.12.17

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב אישרה היום (ה') למתן תוקף את תוכנית ההתחדשות במתחם ההסתדרות בגבעתיים. על פי התוכנית, צפויים כ-40 מבני שיכון טוריים בני 2-4 קומות, אשר בהם 914 דירות להיהרס, ובמקומם יוקמו 18 מגדלי מגורים בני 35-25 קומות בהם כ-2,700 יחידות דיור.

 

התוכנית מתייחסת לרצועת קרקע צרה בת כ-100 דונם, התחומה בין רחוב המאבק ממערב, רחובות ההסתדרות ואדמית ממזרח, דרך יצחק רבין מצפון ודרך אלוף שדה מדרום. על פי התוכנית, שגיבשה מתכננת מחוז תל אביב נעמי אנג'ל יחד עם עיריית גבעתיים, מתוך כלל יחידות הדיור בתוכנית - 20% תהיינה קטנות בשטח עד 63 מ"ר, 40% נוספות בנות 100 מ"ר, ושטח יתרת הדירות יקבע על ידי מבקש ההיתר. זאת על פי הודעת הוועדה, "לצורך יצירת תמהיל דירות מגוון שייתן מענה, בין היתר, לזוגות צעירים". עוד נמסר כי המתחם תוכנן כיחידה אחת, אך הוא מורכב מ-11 מתחמים קטנים שיבוצעו באופן נפרד ע"י יזמים אשר כבר נמצאים בהתקשרויות מקדמיות עם דיירי המתחם.

 

הדמיית השכונה החדשה ברחוב ההסתדרות בגבעתיים הדמיית השכונה החדשה ברחוב ההסתדרות בגבעתיים

 

עוד נמסר ממינהל התכנון כי "התוכנית מאפשרת להסב חלק ממבני השיכונים למבני ציבור, וזאת בהתאם לאופי הייחודי של העיר גבעתיים. מבנים אלה יהיו במרכז המתחם וישמשו בין היתר עבור גני ילדים, מעונות יום ומתנ"סים, דיור מוגן ומעונות סטודנטים". עוד נמסר כי התוכנית כוללת 15 דונם של שטחי ציבור שתהווה ריאה ירוקה בלב התוכנית.

 

בשנים האחרונות היתה התוכנית למתחם ההסתדרות מושא למאבקים רבים מצד תושבי האזור, שטענו כי זכויות הבנייה שניתנו באזור אינן סבירות, וכי המגדלים, אשר על פי התוכנית המקורית שהוגשה עשויים היו להגיע עד ל-50 קומות – אינם מתאימים כלל לסביבתם. לפני כשנתיים הביע גם ראש עיריית גבעתיים רן קוניק התנגדות לתוכנית בצורתה הקודמת וטען כי העיר והאזור נעדרים תשתיות לקליטת כמות כה גדולה של יחידות דיור.

 

בעקבות זאת, ערכה ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית מספר שינויים בתוכנית, והפחיתה את מספר הדירות שייבנו במסגרתה משמעותית, מכ-4,200 דירות לכ-2,700. עוד הונמך גובה הבניינים המקסימלי מ-50 ל-35.

 

מובילי קבוצות המתנגדות לתכניות הבינוי של עיריית גבעתיים מסרו בתגובה: "אלמלא השקענו מאמצים זמן וכסף רב במאבקים, מימדיה של התוכנית לא היו מצטמצמים. בנוסף, ראוי להזכיר לראש העירייה רן קוניק שגם תכנית זו, בה הוא מתגאה עתה, אינה עומדת בהבטחות הפומביות שנתן רק לפני שנה להגביל את הגבהים בה ל- 25 קומות לכל היותר. מדובר בתכנית רעה שמעמיסה על האזור הרבה מעבר לקיבולת שלו, וכי עדיין אפשר וצריך לתכנן אחרת ולשים דגש רב יותר על צפיפות וגבהים נמוכים יותר, תשתיות הולמות, תחבורה וחניה".

 

מעיריית גבעתיים נמסר: "תוכנית מתחם ההסתדרות הוכנה לפני לפני כ- 15 שנה, אך קודמה רק בשנים האחרונות על ידי ראש העירייה רן קוניק, בכפוף לשינויים שדרש לערוך בה. בתצורתה החדשה ולאחר שהושקעה בה מחשבה ותכנון מחודש (על ידי מתכננת הערים נעמה מליס, האמונה גם על תוכנית המתאר), הוכנסו בה תיקונים ושיפורים משמעותיים, הכוללים בין היתר את ביטול מתחם השימור, הפחתה משמעותית בגובה הבניינים, הוספת מבני ציבור וחינוך ועוד. כעת, כשהתוכנית ישימה ושפויה, יוכלו תושבי המתחם, אחרי שנים רבות של המתנה, לחדש את בתיהם הישנים. במקרה זה, כמו גם בכל הקשור לתחום התכנון והבניה בגבעתיים, ראש העירייה רן קוניק, לא נכנע ללחצים פוליטיים משני הכיוונים ולחצים אחרים ומקדם תהליכי את תהליכי ההתחדשות העירונית אך ורק לפי צרכי העיר ובאופן אחראי ומתון".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x