$
נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מחיר למשתכן: זכאי סדרה א' יקבלו עדיפות בהגרלה הגדולה הבאה

אף שזו ההגרלה הראשונה שמיועדת גם לזכאים מסדרה ב', חלק מהדירות יישמרו לנרשמי סדרה א' כדי להקצות לכולם כמובטח דירות עד סוף השנה

ענת דניאלי 06:5322.11.17

הזכאים מסדרה ב' של מחיר למשתכן אמנם יוכלו להשתתף לראשונה בהגרלה הגדולה השלישית שעליה הכריז שלשום שר האוצר משה כחלון, אולם ל"כלכליסט" נודע כי לזכאי סדרה א' תהיה עדיפות. לפי התוכניות במשרד האוצר, שיעור מסוים מהדירות יוגרל תחילה רק בין זכאי סדרה א' שנרשמו לתוכנית בשלב מוקדם, ורק לאחר מכן יוגרלו שאר הדירות בין זכאי סדרה א' שלא זכו וזכאי סדרה ב'.

 

 

ההרשמה להגרלה תיפתח ב־3 בדצמבר ויוגרלו בה כ־10,000 דירות. העדיפות לזכאי סדרה א' תינתן במתכונת דומה לזו שניתנת לבני המקום: חלק מהדירות יוגרלו תחילה בין זכאי סדרה א' שנרשמו, ואחר כך יוגרלו שאר הדירות בין זכאי סדרה א' שלא זכו וזכאי סדרה ב'. מבנה ההקצאה לזכאי סדרה א' מצוי כעת בדיונים משפטיים במטה הדיור.

 

ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי. לא כל זכאי סדרה א' זכו בדירה ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי. לא כל זכאי סדרה א' זכו בדירה צילום: ענר גרין

 

 

ייתכן שהעדיפות תרגיע את חששותיהם של זכאי סדרה א', נוכח הצהרתו של כחלון שבהגרלה הגדולה השלישית יוכלו להשתתף גם זכאים מסדרה ב', שהם רוב הזכאים לגשת לתוכנית. נתוני משרד הבינוי והשיכון מראים שמתוך 114 אלף איש הרשומים למחיר למשתכן, 55 אלף שייכים לסדרה ב' ורק 20 אלף לסדרה א'. לפי בדיקת המשרד, רק 9,000 זכאי סדרה א' עדיין פעילים בתוכנית (זכו וביטלו או טרם זכו). עד כה זכו בדירות 31,200 זכאים.

 

 

 

כעת עולה השאלה אם כחלון יעמוד בהבטחה שהשמיע עם היוודע תוצאות ההגרלה הגדולה הראשונה בסוף אוגוסט, שלפיה כל זכאי סדרה א' יזכו בדירות במסגרת התוכנית עד סוף השנה. כחלון פנה אז לזכאי סדרה ב' ואמר: "אל תתייאשו, אנחנו בדרך אליכם".

 

ל"כלכליסט" נודע עוד כי 5,000 מהדירות בהגרלה הגדולה השלישית יוגרלו באזורי ביקוש. בין היתר יוגרלו 2,000 דירות באשקלון, 1,000 דירות בבית שמש, 376 דירות במבשרת ציון, 580 דירות בבאר יעקב, 345 דירות במודיעין, 320 דירות בירושלים, 400 דירות ברמלה, 250 דירות בראש העין ו־44 דירות במעלה אדומים שמעבר לקו הירוק. לראשונה יוגרלו גם 280 דירות לבני מיעוטים.

 

בהגרלה הגדולה השלישית של מחיר למשתכן יוגרלו גם אלף דירות שבנו קבלנים כדי למכור אותן בשוק החופשי, וכבר נמצאות בשלבי תכנון ואכלוס מתקדמים. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הדירות האלו יימכרו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בהנחה של 200 אלף שקל.

 

תמורת ההנחה שיעניקו הקבלנים על הדירות האלה, תיתן המדינה לכל קבלן מענק בגובה של 137 אלף שקל לכל דירה, כך שההפסד שירשמו הקבלנים יעמוד על כ־60 אלף שקל לדירה. מאחר שדירות האלה תוכננו לשיווק בשוק החופשי, במטה הדיור מעריכים שהביקוש להן יהיה גבוה. הרשימה הסופית של הדירות האלה תפורסם לאחר שתיקבע הרשימה הסופית בכל עיר.

 

במקביל הודיע משרד הבינוי והשיכון על הגרלה של 2,100 דירות שהזכאים שזכו בהן בחרו לא לרכוש אותן. הגרלה זו תיפתח ותסתיים ב־26 בנובמבר. מדובר בדירות ב־12 יישובים ברחבי הארץ, ובהם באר שבע, מודיעין, קריית טבעון וכרמיאל. בניגוד להגרלות הגדולות, שבהן אפשר להירשם בשלוש ערים בלבד, בהגרלה זו יוכלו הזכאים להירשם להגרלות בכמה ערים שירצו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x