שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הצעת חוק: מתווך לא יורשה לגלגל את דמי התיווך על השוכר

הצעת החוק של ח"כ פולקמן נועדה לסתום פרצה ב"חוק שכירות הוגנת" שקבע כי רק על מזמין שירותי התיווך לשלם עבורם, אך לא קבע סנקציות נגד מתווכים שיתעלמו ממנו

נמרוד בוסו 14:0221.11.17

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) הגיש הבוקר (ג') הצעה פרטית לתיקון חוק המתווכים. זאת לאחר שבחודשים האחרונים התגלה כי אחד מסעיפי חוק "שכירות הוגנת" שיזם פולקמן יחד עם סתיו שפיר (המחנה הציוני) ושנכנס לפני מספר חודשים לתוקף – אינו מיושם בשטח. המדובר בסעיף המחייב את מזמין שירותי התיווך לשלם עבורם. ואולם על פי המצב הקיים בשטח, ממשיכים בעלי הדירות להשכרה להזמין מתווכים להציע את דירותיהם להשכרה, כאשר מי שנושא במלוא עלות השירות הם דווקא השוכרים.

 

 

 

"בחקיקה בישראל נוצרה לקונה", נכתב בדברי ההסבר להצעה, שכן חוק השכירות ההוגנת הינו "חוק שמסדיר את היחסים בין השוכר למשכיר ולכן לא ניתן להטיל מכוחו חובות על המתווך. במצב הזה אין דרך להטיל סנקציה משמעתית על המתווך, וצריך לעשות תיקון נוסף ברוח התיקון בחוק שכירות הוגנת, אלא שהפעם התיקון יתייחס לחוק המתווכים במקרקעין, ששם נמצאת האכסניה המתאימה במקרה שרוצים להטיל סנקציות משמעתיות על מתווכים".

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

 

על יישום חוק המתווכים אחראית רשמת המתווכים במשרד המשפטים. בין הסנקציות שעלול מתווך שלא יפעל על פי החוק לספוג ניתן למנות התראה, נזיפה, קנס כספי, הקפאת רישיון התיווך ואף ביטול הרשיון.

 

לדברי פולקמן: "חוק 'שכירות הוגנת' מהווה חלק מתוכנית רחבה למהפכת השכירות היציבה בישראל. כיוון שקיבלנו לא מעט פניות בנושא סעיף התיווך, החלטתי להגיש הבוקר תיקון לחוק המתווכים וליצור הסדרה בתחום הפרוץ הזה. מטרת הצעת החוק היא נקיטת סנקציות משמעתיות על המתווך בגביית דמי תיווך על השוכר בסיטואציה בה לא הוא הזמין את שירותי התיווך. מתווך שלא יפעל על פי תיקון חוק המתווכים במסגרת 'שכירות הוגנת', יוכל למצוא את עצמו גם ללא רשיון. מאמין שבעזרת המהלך הזה, יוכלו כשני מיליון שוכרים להינות משוק שכירות הוגן יותר".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x