$
חדשות נדל"ן

מנכ"ל משרד הפנים: "הסכמי הגג זו מכה שתדרדר את הפריפריה"

מרדכי כהן אמר את הדברים בכנס בנושא תוכנית הדגל של משרדי השיכון והאוצר שמטרתה לבנות אלפי יחידות דיור חדשות בערים בעלות עתודות קרקע גדולות. מוקדם יותר מפגינים קטעו את נאומו של אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור וכינו אותו: "ראש מטה הפקקים"

אמיתי גזית 12:1709.11.17
מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, תקף היום (ה') באופן חריף את הסכמי הגג: "הסכמי הגג זו מכה שתדרדר את ערי הפריפריה. רשות מקומית בסדר גודל בינוני תצבור עשרות מיליוני שקלים בשוטף, תתחיל להתדרדר, תשותק ולא תוכל לתפקד", אמר כהן בכנס העוסק בהסכמים שנחתמו בשנים האחרונות עם 25 רשויות מקומיות. הכנס נערך בשיתוף עם פז כלכלה והנדסה, ומשרד שרקון, בן עמי, אשר ושות' & נאמן קינן ושות'.  

 

 

כהן המשיך: "הדבר דומה להומלסים שסיפקו להם דיור, אבל לא חשבו על האוכל. אז יש דירה נאה, אבל אין לאכול ולשתות. לרשויות המקומיות לא יהיה תקציב לספק שירותים לתושבים".

 

כהן הסביר כי הסכמי הגג לא נותנים מענה לשתי בעיות חמורות בהן נתקלות רשויות שחותמות על הסכמי הגג: גרעון בעקבות קליטת אלפי תושבים, והצורך בהיערכות והגדלה משמעותית של כוח האדם ברשות. לדבריו, הסיבה לגירעון הצפוי נובעת מהעובדה שתשלומי ארנונה למגורים לא מכסים את עלות השירותים שהתושבים צורכים, וזאת בניגוד לארנונה מעסקים. "ברשויות מבוססות יש תמהיל סביר בין הכנסות משטחי מסחר להוצאות, אבל ברשויות בפריפריה אין את השומנים העודפים והן יגיעו לתת תפקוד. כשרשות קולטת עשרות אלפי תושבים היא צריכה להיערך, אבל הסכמי הגג לא נתנו לזה את הדעת. רשויות ישלשו את גודלן ואין להן כוח אדם מספק לקלוט את כמות התושבים הזו. הממשלה מכינה תוכנית אסטרטגית לדיור ל-2040, רק שזה לא עוזר לנו. הסכמי הגג נחתמים עכשיו, ולזה אין פתרון".

 

לדבריו התקציב הנחוץ לפתרון הבעיות הצפויות מסתכם בכמה מאות מיליוני שקלים "מספרים לא דרמטיים" אך למרות שהציג את הבעיה לאגף התקציבים "הממשלה לא נחושה לפתור את הבעיה".  

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן. "כמו הומלסים שיש להם דירה יפה, אבל אין להם מה לאכול" מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן. "כמו הומלסים שיש להם דירה יפה, אבל אין להם מה לאכול" צילום: דניאל שטרית

 

"אתה ראש מטה הפקקים"

 

מוקדם יותר נאם בכנס ראש מטה הדיור, אביגדור יצחקי. דבריו של יצחקי נקטעו על ידי מפגינים מ"מטה המאבק לבינוי שפוי" שמחו על האופן בו מתנהלים הסכמי הגג וקראו לכיוונו: "העם דורש צדק תכנוני".

 

המפגינים צעקו ליצחקי "תבנה ערים טובות" וכינו אותו "ראש מטה הפקקים". יצחקי בתגובה אמר כי "מדברים אנשים שאין להן מושג מכלום". לדבריו "יש תרבות אלימה בישראל שמכירה בצורך לבנות אבל כל אחד אומר לא בחצר האחורית שלי".

 

 

אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור. השיב למפגינים: "אף אחד לא רוצה שיבנו בחצר האחורית שלו" אביגדור יצחקי ראש מטה הדיור. השיב למפגינים: "אף אחד לא רוצה שיבנו בחצר האחורית שלו" צילום: עמית שעל

 

אחת מטענות המוחים היא כי אלפי דירות נבנות כיום ללא פתרון תחבורתי מספק. יצחקי הסכים כי "הנושא התחבורתי הוא קצת בפיגור במדינת ישראל, אבל הוא מקודם במרץ רב" עם זאת הדגיש כי, "אי אפשר לעבוד בטור, אנחנו נבנה דירות במקביל לכך שנייצר פתרונות תחבורה".

 

בדבריו האשים יצחקי את ראשי הערים בנסיגה מסיכומים שגיבש עימם: "יש ראשי ערים שרואים סקרים ופתאום משנים דעתם. מה שחשבו לנכון פתאום הם אומרים שאינו נכון.

 

המדינה יצרה מצב שיש כמויות של רשויות מקומיות בהיקפים בלתי רגילים, ועכשיו התחלנו שנת בחירות, וכל ראש מועצה רוצה להראות שהוא נלחם עבור התושבים שלו".

  

 

מפגינים נגד אביגדור יצחקי בנאומו באוניברסיטת תל אביב מפגינים נגד אביגדור יצחקי בנאומו באוניברסיטת תל אביב צילום: אמיתי גזית

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x