$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

שלי נרקיס מנסה להשתלט על מציצים

סוער בקבוצת הרכישה שארגנה ענבל אור לפרויקט היוקרה בחוף מציצים בת"א: שלי נרקיס נאבק על השליטה ותובע מעו"ד נחום פיינברג למכור לו את חלקו, כשמן הצד משקיפים מנכ"ל חלל תקשורת והמנכ"ל הזמני של כיל. רק חסר בניין

אמיתי גזית 06:5825.09.17

פרויקט מציצים בתל אביב, שנוהל בעבר כקבוצת רכישה על ידי ענבל אור ותקוע כבר שנים, עומד לפני נקודת רתיחה. שלי נרקיס, אחד החברים בקבוצת הרכישה, דורש מחבר אחר, עו"ד נחום פיינברג, למכור לו את זכויותיו בפרויקט, כך עולה ממכתב ששלח נרקיס לפיינברג באמצעות משרד עו”ד חיים צדוק ושות', ואשר הגיע לידי “כלכליסט”.

 

 

כיום נרקיס מחזיק בזכות לדירה שמקנה לו 13% מהפרויקט, פיינברג מחזיק בזכות לדירה שמקנה לו כ־15% משווי הפרויקט. אם נרקיס יצליח לממש את כוונתו ולחלוש על שתי דירות, הוא יחזיק ב־28% מהפרויקט, מה שיאפשר לו בבוא העת להגדיל את סיכוייו להשתלט על הפרויקט כולו.

 

 

שלי נרקיס. סירב להשתתף במימון עבודות החפירה שלי נרקיס. סירב להשתתף במימון עבודות החפירה צילום: עמית שעל, אוראל כהן

 

לטענת נרקיס, בסיכום בעל פה מלפני חודש, בישיבה שנערכה בין השניים בנוכחות עורכי דינם, נקבע כי פיינברג ימכור לנרקיס את זכויותיו בפרויקט. במכתבו של נרקיס נטען כי פיינברג חזר בו מהבטחתו למכור את זכויותיו לאחר שנרקיס חשף את ההבטחה הזו בישיבה שקיים עם נציגות קבוצת הרכישה.

 

קבוצת הרכישה מתקשה לקבל ליווי בנקאי, אף שעם חבריה נמנות דמויות בולטות בעולם העסקים והמשפט בישראל, ולמרות מיקומו האטרקטיבי של הפרויקט, רחוב הושע 18, קרוב לחוף הים מציצים. על רקע זאת מתכנן נרקיס לתבוע פירוק שיתוף במקרקעין, הליך שבו כל צד רשאי להציע מחיר לקניית הפרויקט כולו. אם יתקיים הליך כזה, סיכוייו של נרקיס לזכות בו ישתפרו לאחר שירכוש את החלק של פיינברג.

 

 

מימין: מארגנת קבוצת הרכישה ענבל אור ושלושה חברים מהקבוצה: עו”ד נחום פיינברג, דוד פולק ואשר גרינבאום מימין: מארגנת קבוצת הרכישה ענבל אור ושלושה חברים מהקבוצה: עו”ד נחום פיינברג, דוד פולק ואשר גרינבאום צילום: עמית שעל, אוראל כהן

 

 

שמות נוצצים

 

מפרוטוקול ישיבה של קבוצת הרכישה, שהגיע לידי “כלכליסט”, עולה כי עם חבריה נמנים דוד פולק, מנכ"ל חלל תקשורת, שנחקר לאחרונה בפרשיית בזק; חמי אלמוג, המשמש בין היתר כדירקטור בבנק איגוד; ואשר גרינבאום, מנכ"ל כיל הזמני. את הקבוצה מייצגים מאז היווסדה ב־2008 משרד עורכי הדין חג'ג', בוכניק, ויינשטיין.

 

באפריל 2012 קיבלה קבוצת הרכישה מעיריית תל אביב היתר לבניית בניין בן 10 קומות ו־23 דירות. ביולי 2015 הוארך תוקף ההיתר בשנה, לאחר שהפרויקט טרם יצא לדרך, ועם קריסתה העסקית של אור המשיכה הקבוצה להתנהל בלעדיה. אם הפרויקט יושלם, הקבוצה אמורה לשלם לקופת הכונס כ־6 מיליון שקל, דמי הניהול שהיא התחייבה לשלם לענבל אור. ביולי 2016 הוארך תוקף ההיתר בשנתיים נוספות, כלומר עד יולי 2018. בנוסף לכך תוקף תוכנית הבנייה (תב"ע) עתיד לפוג בסמוך למועד זה, כך שעל הקבוצה להתחיל את הבנייה בקרוב.

 

בשל לוח הזמנים הדוחק הסכימו חברי הקבוצה להזרים 12 מיליון שקל שישמשו לעבודות חפירה ודיפון, ובתקווה כי במקביל יצליחו לחתום על הסכם עם בנק מלווה. הקבוצה סיכמה עם חברת הבנייה שגראווי ליבוביץ על בנייה בעלות של 59 מיליון שקל.

 

נרקיס היה היחיד שסירב לשלם את חלקו בעבודות הדיפון, כ־1.4 מיליון שקל, בטענה כי אין ערובה שיצליחו לגייס בנק מלווה. עו"ד מימון אביטן, המייצג את נרקיס, הסביר: "זה כשנה וחצי שהקבוצה מנסה ליטול מימון ממוסדות פיננסיים שונים ולא הצליחה, הדבר מעיד על היעדר יכולת כלכלית של מי מבין חברי הקבוצה ובשל כך נכשל התהליך. הצעתו של נרקיס היא שחברי הקבוצה יעמידו מראש את ההון הדרוש לביצוע הבנייה אם בשלב כלשהו יצליחו להשיג מימון בנקאי יוכלו למשוך את ההון העצמי שהעמידו לפרויקט. בדרך הזאת יתאפשר להבטיח את הביצוע המלא והתקין של הפרויקט, לא להיתקע באמצע בנייה, ולא להימצא במצב שבו קרקע יקרה תהפוך לפיל לבן".

 

התחייבויות לפורשים

 

את קבוצת הרכישה לפרויקט ארגנה ענבל אור לפני כעשור. ביוני בשנה שעברה נודע כי אור מכרה דירה מסוימת בפרויקט לשני אנשים במקביל, לשלי נרקיס כערבות להלוואה ולעופר לוזון. שורה של תביעות נגד אור גרמה לה לאבד את זכויותיה בפרויקטים שונים, ובהם במציצים. נרקיס ולוזון דרשו לשמור את זכותם בפרויקט, ובפשרה שהתגבשה נקבע שנרקיס יישאר בפרויקט.

 

כמו כן אור מכרה לשבעה חברים זכויות בדירות שאי אפשר היה לבנותן על פי היתר הבנייה. אותם חברים פרשו מהקבוצה לאחר ששילמו לאור 2 מיליון שקל, וקבוצת הרכישה סיכמה עימם כי תחזיר להם את כספם, בתוספת ריבית של 13% לשנה מהמועד שבו שילמו את הכסף.

 

מעו"ד נחום פיינברג וחברי קבוצת הרכישה לא התקבלה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x