$
חדשות נדל"ן

שמאי ביטל דרישה של עיריית חדרה להיטל השבחה

מדובר בהיטל השבחה בהיקף של 15 מיליון שקל עבור פרויקט בנייה בעיר. העירייה טענה שלתוכנית שאושרה לפני כעשור נוספו זכויות בנייה ועל כם על היזמים לשלם את היטל ההשבחה. עם זאת, השמאי קבע כי תוכנית המתאר לא גרמה להשבחה ודחה על הסף את דרישת התשלום מצד הוועדה המקומית

דותן לוי 09:0507.09.17
דרישה של עיריית חדרה להיטל השבחה בהיקף של 15 מיליון שקל עבור פרויקט בנייה בעיר בוטלה על ידי שמאי מכריע, שנדרש להכריע בין עמדת העירייה לבין עמדת בעל הקרקע המקורי ויזמי הפרויקט, אביגדור רוטמן וחברת YBOX של היזם יעקב גורסד. לטענת העירייה, תוכנית המתאר חד/2020, שאושרה ב־2014, הוסיפה זכויות בנייה לתוכניות רבות בעיר, ובהן לתוכנית המדוברת הממוקמת בשכונת ביל"ו שבצפון־מזרח העיר, ועל כן על היזמים לשלם את היטל ההשבחה.

 

תוכנית הבנייה אושרה כעשור לפני שתוכנית המתאר העירונית נכנסה לתוקף. ראשית, הוועדה המקומית אישרה תוכנית בנייה מפורטת לקרקע בשטח של 23.5 דונם עם 186 יחידות דיור שייבנו עליה בבנייה רוויה. ולאחר שתוכנית המתאר נכנסה לתוקף הוועדה איפשרה תוספת של 96 יחידות דיור, כך שבסך הכל כוללת התוכנית 282 יחידות דיור.

 

הדמיה של בית בפרויקט בשכונת ביל"ו הדמיה של בית בפרויקט בשכונת ביל"ו

 

 

בעקבות תוספת זכויות הבנייה דרשה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחדרה היטל השבחה בסכום של 15.72 מיליון שקל. הוועדה המקומית ביססה את השומה שלה על תוספת הזכויות, ללא התייחסות למאפיינים ייחודיים של הקרקע והשוואה לתקופה שלפני תוכנית המתאר.

 

בשומה הנגדית שהגיש בעל הקרקע, באמצעות משרד השמאים קמיל, טרשנסקי רפאל, נטען בין היתר כי התוכנית החדשה לא רק שלא תורמת להשבחת הקרקע במתחם אלא אף תפגע בשוויו. זאת, בין היתר, בגין היעדר התחייבות הוועדה המקומית לתוספת שטח עתידית במקום. היעדר ההתחייבות יוצר אי ודאות בנוגע לצפיפות המגורים ומשפיעה באופן שלילי על שווי הקרקע במצב החדש.

 

כאמור, שמאי מכריע קבע בדומה לשמאי שנשכר על ידי בעל הקרקע — כי תוכנית המתאר לא גרמה להשבחה ודחה על הסף את דרישת התשלום מצד הוועדה המקומית. השמאי המכריע אף ציין את יחסו באשר לתוספת זכויות נוספות מעבר לאותן 96 יחידות דיור, אשר בגינן דרשה הוועדה המקומית השבחה וקבע: "אם וכאשר תאושר בעתיד תוכנית בניין עיר אשר תגדיל את זכויות הבנייה בנכס הנדון, הרי שההשבחה בשווי הנכס שתיגרם הודות לתוספת זכויות הבנייה תתגבש במלואה במועד אישורה של תוכנית עתידית זו, ובגין אישור זה יתחייב תשלום היטל השבחה כחוק, באותו מועד עתידי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x