שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

השתחרר הפקק בדרך למחיר למשתכן בנתניה

בתום מו”מ של שנה על החלפת קרקעות נקבע כי המדינה תיתן לקק”ל מתחמים עם פוטנציאל השבחה, ותקבל ממנה קרקעות לבניית 2,600 דירות בנתניה

אמיתי גזית 08:2804.09.17

המדינה צפויה לקבל מקק"ל קרקעות בנתניה לבניית כ־2,600 דירות במסגרת מחיר למשתכן, וקק”ל תקבל בתמורה קרקעות מרמ”י (רשות מקרקעי ישראל), תקדם עליהן תכנון ותתחייב שהתכנון יקבל אישור בהליך המואץ בוותמ”ל - זאת לאחר שבשבוע שעבר חלה פריצת דרך במגעים בין רמ”י לקק”ל על עסקת חילופי קרקע ענקית בין שני הגופים הללו. שווי הקרקעות שמחליפות ידיים הוא כמיליארד שקל, על פי הערכות.

 

 

 

 

נתניה. קק”ל דרשה לקבל קרקעות בעלות פוטנציאל תכנוני נתניה. קק”ל דרשה לקבל קרקעות בעלות פוטנציאל תכנוני צילום: עמית שעל

 

 

השבחת הקרקעות תאפשר לקק”ל להרוויח מהעסקה, ולא רק להחליף קרקע בקרקע, בזכות העובדה שיתאפשר לה להשביח את הקרקעות החדשות. הדבר חשוב לה במיוחד לאחר שבשנתיים האחרונות רווחיה של קק"ל נשחקו בכ־600 מיליון שקל בעקבות הנחות מחיר למשתכן על קרקעות בבעלותה.

 

עסקת חילופי הקרקע, שנועדה לאפשר למדינה להגדיל את מלאי הדירות שישווקו במסגרת מחיר למשתכן בנתניה, היא יוזמה שנולדה בספטמבר 2016. אלא שבחודשים האחרונים בכירים בהנהלת קק"ל התנגדו להסכמים שגיבש היו"ר דני עטר. לטענתם, רמ”י הציעה עשרה מתחמים ששוויים מתקרב לזה של הקרקעות שהיא תקבל מקק”ל, כשלשמונה מתוכם כבר יש תב”ע (תוכנית בניין עיר) מאושרת או על סף אישור, כך שלקק”ל אין אפשרות להשביח את ערכם. מדובר במתחמים בהוד השרון, במושב עשרת, קריית אריה בפתח תקווה, אזור התעשייה ברקת, רמלה, רחובות וחוף השרון.

 

על פי הסיכום בין שני הגופים, קק"ל תעביר לרמ”י חטיבות קרקע עם תוכניות מאושרות לבניית כ־700 דירות, עם אופציה ל־900 דירות, בשכונות אגמים 2 ו־3 ובמזרח נתניה, וכן חטיבת קרקע ענקית בשלבי תכנון עם פוטנציאל לבניית 1,700 דירות ברחוב חטיבת אלכסנדרוני בשכונת נווה עוז בלב נתניה.

 

תב"ע מגדירה מה מותר לבנות וכמה, כלומר אם התב"ע בתוקף אין לקק"ל שום אפשרות להשפיע על ערך הקרקע ולהפיק ממנה רווח. אם העסקה היתה יוצאת על פי הרשימה עליה סיכם היו"ר עטר, קק"ל היתה מחד מפסידה את הרווח היזמי בקרקעות שמסרה למדינה בנתניה, ומאידך מקבלת קרקעות ללא פוטנציאל השבחה.

 

בכירי קק"ל דרשו לקבל קרקעות לא מתוכננות, אך בעלות פוטנציאל תכנוני. לדעתם, המתווה הזה יאפשר לפצות על אובדן הרווחים בנתניה. קידום בנייה על אותן קרקעות, במיוחד בהליכים מזורזים, יאפשר לקק"ל להשביח את הקרקעות ולהרוויח מאות מיליונים.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x