$
חדשות נדל"ן

הזינוק בריבית המשכנתאות נבלם: יורדת חודש שלישי ברציפות

היקף המשכנתאות שניטלו במחצית הראשונה של 2017 עמד על 26.1 מיליארד שקל, לעומת היקף של 30.67 מיליארד שקל ב-2016

ענת דניאלי 08:1227.07.17

היקף המשכנתאות שניטלו במחצית הראשונה של 2017 עמד על 26.1 מיליארד שקל ומספר הלווים עמד על 39.7 אלף, זאת לעומת היקף של 30.67 מיליארד שקל ו־46.64 אלף נוטלי משכנתאות במחצית הראשונה של שנת 2016. כך עולה מעיבוד נתונים שפרסם השבוע בנק ישראל.

 

"מגמת ההתקררות נמשכת", ציינו לאחרונה בבנק ישראל, במסגרת דיוני הריבית. "התפתחות שמשתקפת בירידה המתמשכת בהיקף העסקאות בדירות ובירידה בהיקף המשכנתאות החדשות לצד התייצבות ואף ירידה קלה בריבית על המשכנתאות. העלייה המתמשכת בהיצע הדירות על ידי הממשלה תתמוך בהתייצבות המחירים ולאחר מכן לירידתם".

 

 

עם זאת, בבנקים מסייגים ואומרים כי מדובר בהיצע שגדל בפריפריה, ועל כן עולה הציפייה שבמקומות אלה ירדו מחירים ואילו בתל אביב וסביבתה המחירים יתייצבו אך לא ירדו. "בעתיד יהיו שני שווקים בישראל", אמרו אתמול גורמים בבנקים. "שוק אחד עם רמת מחירים מיוצבת ואולי אף ירידה, ושוק שני עם רמת ביקושים קשיחה וסבירות להתייצבות אך גם המשך עליות. בארה"ב אפשר לראות זאת באטלנטה מול ניו יורק".

 

הנתונים מעידים על התייצבות בריבית המשכנתאות בשלושת החודשים האחרונים. שיעור הריבית הצמודה למדד עמד ביוני על 3.61%, זאת לאחר שבמאי הריבית עמדה על 3.67% ובאפריל על 3.79%. ביוני 2016 היא עמדה על 2.96%. שיעור הריבית השקלית הלא צמודה עמד ביוני על 3.07% בהשוואה ל־3%.15 במאי.

הירידה הקלה בריביות מסמנת התחלה של התייצבות בשוק המשכנתאות. בשנה האחרונה הריביות עלו משמעותית, אך הירידה בביקושים וההאטה בשוק הדיור הובילו לתחרות בין הבנקים, שגורמת לירידה מתונה בריביות. ההערכות במערכת הבנקאית הן שלא מדובר על שינוי מדיניות וירידה בסיכונים בהלוואות לדיור, ועל כן הם צופים כי הריביות יישארו גבוהות בהשוואה לאלו שנרשמו לפני שנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x