שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

זכרון יעקב חויבה לתמוך במיזם לצעירים

ביהמ"ש המחוזי פסק כי מועצת זכרון יעקב לא תוכל להתנער מהסכם שראש המועצה הקודם חתם עליו עם יזמית זרה לבניית 144 דירות, הכולל הטבה לתושבי המקום

דותן לוי 08:1710.07.17

בית המשפט המחוזי בחיפה כפה על המועצה המקומית זכרון יעקב לתמוך בהקמת פרויקט מגורים, עם הטבה כספית לבני המקום, לאחר שהמועצה ניסתה להתנער מחוזה שעליו חתם ראש המועצה הקודם ביולי 2015.

 

מדובר בחוזה עם חברה יזמית זרה IFI, הרשומה באיי הבתולה, לבניית פרויקט בן 144 דירות בחלקה הדרומי של המושבה, בסמוך למלון עדן אין. במסגרת ההסכם התחייבה המועצה לתמוך בשינוי ייעוד הקרקע למגורים, ולהקצות לפרויקט שטח ציבורי פתוח בן 12 דונם. המועצה התנתה את תמיכתה בהקצאת קומה לצורכי ציבור, בבניית דירות קטנות של עד 80 מ"ר ובהטבה כספית לבני המקום לתקופה מוגבלת.  

 

מלון עדן אין בזכרון יעקב מלון עדן אין בזכרון יעקב צילום: גיל נחושתן

 

הפרויקט גרר התנגדויות תושבים, ואת המאבק הובילה קבוצת תושבים המתגוררת בשכונת רמז הסמוכה. בעקבות זאת מונתה חוקרת מטעם הוועדה המחוזית, והמועצה השיבה בבית המשפט וזכתה לתמיכתו. לאחר מכן התוכנית אושרה במועצה, באפריל 2016, אז בדיוק התפטר מתפקידו ראש המועצה אבוטבול, לאחר שהמשטרה המליצה להעמידו לדין בעקבות הקלטה שבה הוא נשמע מאיים על מנהל מלון עדן אין הסמוך, שהתנגד לפרויקט, כי יימנע מקידום ענייניו במועצה. שני המועמדים שהתחרו על תפקידו של אבוטבול, זיו דשא ועלוית פרוינד, הציגו במסע הבחירות שלהם התנגדות למיזם הדיור שעליו התחייב אבוטבול.

 

דשא, המכהן כיום כראש המועצה, ביקש לבטל את התוכנית זמן קצר לאחר היבחרותו לתפקיד, אך היזמית עתרה לבית המשפט בבקשה לחייב את המועצה לקיים את ההסכם שנחתם עמה.

 

בבית המשפט טענה המועצה בין היתר כי התוכנית לא אושרה כנדרש בישיבת המליאה של המועצה, מאחר שלא נלקח בחשבון כי הגדלת מספר התושבים תעמיס על קופת המועצה, שגם כך נמצאת בגירעון של עשרות מיליוני שקלים. כמו כן נטען שהמועצה אינה מחויבת לשתף פעולה עם חברה זרה, ויותר מזה, אינה מחויבת לוותר על שטח ציבורי פתוח לטובת חברה זרה. עוד טענה המועצה כי הפרויקט יגרע משטחי התיירות של המושבה, הממותגת כיישוב תיירותי, ותצמח לה תועלת רבה יותר מעידוד התיירות. מלבד זאת, טענה, הפרויקט הוגדר כדיור בר השגה, אך על פי תנאי החוזה מדובר בהנחה של 10% בלבד מהמחיר שייקבע על ידי השמאי, וגם זה לתקופה מוגבלת, ורק לבני המקום שיעמדו בקריטריונים מסוימים.

 

השופטת עפרה אטיאס דחתה את טיעוני המועצה המקומית בנימוק כי היא "לא הראתה עילה שבדין להשתחררות מהתחייבותה לתמוך בשינוי הייעוד נשוא התוכנית ממלונאות למגורים", והוסיפה: "אני אוסרת על המועצה לחזור בה מהסכמתה להיות יזמת התוכנית, מורה למועצה לחזור בה, בתוך עשרה ימים מהודעתה כי היא מסירה את הסכמתה להיות יזמת התוכנית, ומורה על אכיפת התחייבות המועצה לתמוך בשינוי הייעוד בתוכנית ממלונאות למגורים".

 

מהמועצה המקומית זכרון יעקב נמסר: "המועצה המקומית הציגה את עמדת המועצה בישיבת מליאה באוגוסט 2016. השופטת דחתה את התביעה של החברה הזרה IFI, שביקשה לאכוף על המועצה להשלים עם התוכנית. בית המשפט התיר למועצה להתנגד לתוכנית מסיבות תכנוניות, למעט התנגדות לעצם שינוי הייעוד ממלונאות למגורים. על החלטת זו של בית המשפט המחוזי המועצה הגישה ערעור לבית המשפט העליון. כשתתקבל תשובה או החלטה מבית המשפט העליון ומהמועצה הארצית לתכנון ובנייה, המועצה המקומית תבחן את המשך צעדיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x