$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

יזמים זרים יקימו דיור להשכרה בפריפריה

קבוצת משקיעים אמריקאים מנהלת מו"מ עם תנועת ההתיישבות אור וחברת דירה להשכיר כדי להקים מתחמים בני 220 דירות, שרבע מהן יוקצו להשכרה. היעד הראשון: הקמת מתחם מגורים ותעסוקה בצפת

דותן לוי 08:2627.06.17

קבוצת אנשי עסקים אמריקאים, ובהם רוברט (בוב) ויינר, החלו במגעים להקמת דיור להשכרה בפריפריה, בשיתוף תנועת ההתיישבות אור והחברה הממשלתית דירה להשכיר - כך נודע ל"כלכליסט". ויינר ביקר בישראל בשבוע שעבר ונפגש עם ראש עיריית צפת אילן שוחט כדי לנסות לגבש הבנות להקמת מתחם כזה בקרקעות פנויות בעיר.

 

על פי המודל המתוכנן, כל מתחם יכלול כ־220 דירות, מתוכן 60-50 יוקצו להשכרה. השכונות מיועדות לספק לתושביהן את כלל צורכי החיים, ויכללו מגורים, תעסוקה פעילויות קהילתיות, פארקים ושטחים ציבוריים. המטרה היא לייצר דירות צנועות בגודלן ולתת מענה לצרכים המשפחתיים ברמה הקהילתית, למשל קיום אירועים משפחתיים באולם שיוקם בשכונה. מטרת־העל של היוזמה היא לאפשר לצעירים שמעוניינים בכך להישאר בערי הפריפריה, וכן למשוך אליהן משפחות חדשות ואוכלוסיות חזקות כמו רופאים, מרצים ואחיות. כדי למנף את אותן ערים מבחינה חברתית־כלכלית יפעלו היזמים כדי לספק להן תעסוקה איכותית, ווינר שוחח עם שוחט על הקמת חממות הייטק ופודטק בעיר.

 

 

שכונת מצפה הימים בצפת (הדמייה) שכונת מצפה הימים בצפת (הדמייה) צילום: דוברות עיריית צפת

 

השטח עליו תיבנה שכונת מצפה הימים בצפת השטח עליו תיבנה שכונת מצפה הימים בצפת צילום: דוברות עיריית צפת

 

 

על פי הערכות, עלות המודל תעמוד על כ־200 מיליון שקל לכל שכונה כזו, בהנחה שהקרקע תימסר ללא מכרז, ועלויות הפיתוח לא יעברו את ה־100 אלף שקל לדירה. בתנאים אלה המשקיעים יזרימו כספים לפרויקטים הללו כהשקעה שמוגדרת אימפקט אינווסטינג (Impact investing), שמשמעותה היא שהיזמים מוכנים להסתפק בתשואה נמוכה יותר של כ־3% במקום 6% בפרויקטים רגילים, כדי להקים מיזם בעל תועלת חברתית. כלומר הם יקימו את המתחמים ויסתפקו ברווח מינימלי שיוגבל מראש, והרווחים העודפים, אם יהיו כאלה, יחזרו לקהילה דרך השקעןת בשכונה. דירה להשכיר תלווה את הקמת השכונה, ותנועת אור תדאג להביא אוכלוסייה לפרויקטים.

 

המכשול העיקרי שעומד בפני המיזמים האלה, כפי שעלה בשיחה שערכו אנשי תנועת אור עם יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי בשבוע שעבר, הוא שמרבית הקרקעות משווקות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, ומיזמים כאלה ידרשו את אישור מועצת מקרקעי ישראל.

 

ויינר, העומד בראש קבוצת המשקיעים, הוא בעל השליטה בקבוצה של חברות פרטיות, ובהן חברות המתמחות בדיור להשכרה, המנהלות 11 אלף נכסים בשבע מדינות בארה"ב ומספקות שירותי ניהול של צד שלישי ל־3,700 דירות נוספות. ויינר נחשב לתורם משמעותי במספר ארגונים, ובהם תנועת אור ששותפה למהלך.

 

 

מימין: ראש עיריית צפת אילן שוחט והמשקיע האמריקאי רוברט (בוב) ויינר. בין היתר שוחחו על הקמת חממות הייטק ופודטק בעיר מימין: ראש עיריית צפת אילן שוחט והמשקיע האמריקאי רוברט (בוב) ויינר. בין היתר שוחחו על הקמת חממות הייטק ופודטק בעיר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x