חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

המלחמה בתאונות בענף הבנייה תעבור דרך תשלומי הביטוח הלאומי

משרד העבודה והרווחה ביחד עם הביטוח הלאומי מגבשים מתווה לפיו קבלן שבאתר הבנייה שלו התרחשו תאונות עבודה יידרש בתשלומים גבוהים משמעותית עבור הביטוח הלאומי; המהלך נועד לשנות את המצב הקיים שבו דרך האכיפה היחידה היא על ידי פקחים

דותן לוי 08:5017.05.17

משרד העבודה והרווחה ביחד עם הביטוח הלאומי מגבשים בימים אלה מתווה לפיו האכיפה של נושא תאונות העבודה באתרי הבנייה תשתנה מן היסוד, כך נודע ל"כלכליסט". המתווה מציע שינוי תפיסתי לטיפול בתאונות, כך שבנוסף למיעוט הפקחים שאוכפים כיום את נושא הבטיחות בעבודה באתרים הרבים ברחבי הארץ, האחריות על הבטיחות תהפוך לאינטרס של הקבלנים.

 

המתווה מגובש במסגרת ועדה משותפת שמונתה לבחינת תמריצים למניעת תאונות עבודה, הוועדה החלה לפעול ב-8 למאי השנה וצפויה להגיש את מסקנותיה עד לסוף חודש יוני. בוועדה חברים 4 בעלי תפקידים מטעם משרד העבודה והרווחה, 4 בעלי תפקיד מהביטוח הלאומי וכן רכז תעסוקה במשרד האוצר.

 

המתווה יפעל כך שבכל מקרה שבו תתרחש תאונת עבודה הדיווח יגיע לביטוח הלאומי ויכלול את מקום התאונה, הקבלן הראשי וכן קבלן המשנה אם קיים כזה. מידי תקופה יבוצע ניתוח של הנתונים ובמידה וימצא קבלן שבאתר שלו התרחשו תאונות עבודה הוא יידרש לשלם "פרמיה" גבוהה יותר לביטוח הלאומי. יתכן שכדי להוציא אל הפועל תוכנית כזו ידרשו בביטוח הלאומי לבצע התאמות, כך שגם אם הפועל שנפצע אינו מועסק על ידם ישירות הם ידרשו לשלם יותר. בין היתר נשקלת האפשרות כי תוספת הפרמיה תהיה במסגרת העובדים שכן מועסקים על ידם.

 

במשרד העבודה מקווים כי מתווה כזה ישנה את התפיסה של הקבלנים בנוגע לתאונות עבודה ותחייב אותם להקפיד ולדרוש כי נהלי הבטיחות בשטח האתר יקוימו בצורה מלאה, זאת בניגוד למצב כיום לפיו הקנסות והסנקציות שנוקטים נגדם אינה מתמרצת אותם לשנות את גישתם לנושא.

 

פועל בניין פועל בניין צילום: שאטרסטוק

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ התייחס למתווה הוועדה ואמר, ״התרשלת - שילמת זו המדיניות בטיפול בנגע תאונות העבודה בענף הבנייה. לצערנו כנראה שרק הרתעה כלכלית תהפוך את ההקפדה על הבטיחות לכדאית, כך שלצד העיצומים הכלכליים בגין כל עבירת בטיחות אנו נבחן גם מיסוי ייחודי לחברות שמפרות בשיטתיות את הנחיות הבטיחות״.

 

במהלך שנת 2016 נהרגו 48 פועלים באתרי בניין ו-190 נפצעו בדרגות בינוני עד קשה, מאז תחילת השנה נהרגו 12 פועלים ו-86 נפצעו.

 

ראובן בן שמעון ממונה בטיחות מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה מברך על המהלך ומוסר "יש לקוות שתהליך אישורן של הטלת הקנסות נוכח הלחצים שמפעילות החברות הקבלניות באמצעות בעלי אינטרסים ולוביסטים לא יעכבו או יעצרו את קידום התקנות והקנסות המנהליים, מספר העובדים שנהרגו עד כה באתרי הבנייה השנה - 12 - זהה למספרם במועד הזה בשנה שעברה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x