$
חדשות נדל

נמל יפו: המכרז נסגר, אך הקרב עם הפולש רק מתחיל

המדינה הודיעה למתמודדי המכרז בנמל יפו שהיא הצליחה לפנות בעל מחסן המוגדר כפולש. אלא שהמחסן עדיין עומד על תלו, ובעליו טוען כי הוא דייר מוגן כבר 32 שנה

ענת דניאלי 07:0401.05.17

המכרז היוקרתי בנמל יפו, להקמת פרויקט בן 60 דירות, נסגר בשבוע שעבר, אולם מתברר כי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) טרם הצליחה לפנות מהשטח בעל מחסן, החולש על כל השטח, שהיא הגדירה כפולש, בניגוד להודעתה מ־9 באפריל, שלפיה הוא פונה. אותו אדם, ג'ורג' חדד, טוען שהוא דייר מוגן ונמצא בשטח מכוח הסכם עם הפטריארך הארמני כבר 32 שנים, ובכוונתו להגיש תביעה לאחר שיתפרסמו תוצאות המכרז.

 

הפרויקט יתפרס על שטח 4.74 דונם, שישלב גם מסחר, ברחוב לואי פסטר ובסמיכות לבית מיומנה.

 

שטח המריבה בנמל יפו שטח המריבה בנמל יפו צילום: אוראל כהן

 

המחיר הצפוי לסגירת המכרז עומד על כ־180 מיליון שקל, פי שישה ממחיר המינימום, 26.95 מיליון שקל. החברה הזוכה על פי הערכות היא קרן ריאלטי, שהציעה את המחיר הגבוה ביותר. לפי גורמים בענף הנדל"ן, 15־10 גופים ניגשו למכרז, ובהם קבוצות רכישה. עם החברות שניגשו למכרז נמנות קנדה ישראל, איילה אגם וככל הנראה גם אפריקה מגורים. תוצאות המכרז צפויות להתפרסם בקרוב, לאחר שתתכנס ועדת המכרזים ויינתן אישור שר האוצר משה כחלון, הנדרש במקרה שמדובר בזכויות מכר, ולא חכירה, של יותר מ־3 דונם.

 

התנהלות רמ"י מעלה שאלות בדבר המידע שהיה בידי היזמים בעת שניגשו למכרז. המכרז פורסם בסוף אוקטובר 2016, ויום למחרת הפרסום, ב־1 בנובמבר, נמסר לידי חדד מכתב התראה מרמ"י שלפיו הוא נחשב פולש לשטח, ועליו להתפנות. אלא שאת מתמודדי המכרז עדכנה רמ"י רק אחרי ארבעה חודשים, ב־30 במרץ, וב־9 באפריל הודיעה להם כי הפולש פונה. אלא שעל פי בדיקת "כלכליסט", המחסן של חדד עדיין עומד על תלו. גם ל"כלכליסט" חדד טען שהוא לא פונה כלל, והמחסן שלו על תכולתו עדיין נמצאים בשטח.

 

ג'ורג' חדד ג'ורג' חדד צילום: אוראל כהן

 

עו"ד אלי נבו, המייצג את חדד, כתב לרמ"י: "מה שמעלה תהיות רבות נוספות בנוגע להתנהלות רשות מקרקעי ישראל היא העובדה שבמכרז לא הוזכר כי בנכס ישנם שוכרים בדיירות מוגנת או לחלופין, איזושהי טענה בדבר פולשים בנכס. תמוהה בעיניי דרך התנהלות רמ"י בכל הנוגע לפרסום המכרז והסתרת מידע רלבנטי מהמציעים הפוטנציאליים, פעולה של הסתרה מכוונת על ידי רמ"י, אשר עשויה לחשוף את המדינה לתביעות נזקים.

 

"מרשיי דוחים מכל וכל את הטענה כי הם פולשים בנכס שבנדון... התקשרו בהסכם דיירות מוגנת עם הפטריארך הארמני בקשר עם המקרקעין שבנדון, ושילמו את מלוא דמי השכירות... לאורך השנים מרשיי עשו שימוש במקרקעין בהתאם להסכמת הדיירות המוגנת".

 

מרמ"י נמסר בתגובה: "בעת פרסום המכרז לא היה פולש בשטח. לאחר פרסום המכרז פנה אלינו אדם בשם חדד שטען שהוא נמצא בשטח. טענתו נבדקה והתגלה כי הוא אכן פרץ למבנה. בעקבות הפלישה הוצאנו הודעה למכרז שקיים פולש ושפועלים לפנותו. הפולש פונה מהשטח והמחסן נאטם. כרגע אין פולש בשטח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x