$
חדשות נדל"ן

הלמ"ס מקפיאה פרסום נתונים על מכירת דירות חדשות בעקבות נתונים שגויים שהגיעו ממשרד השיכון

אחראי תחום הבינוי בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצא פער בין הנתונים הגולמיים לסופיים שעשוי להצביע על בעיה בשיטת המדידה; דיווחים על התחלות בנייה, גמר בנייה, מחירי דיור ושכר דירה צפויים להתפרסם כרגיל

אביב גוטר 18:2102.02.17
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) החליטה להקפיא עד להודעה חדשה את הנתונים המתפרסמים על ידה העוסקים בכמות המבוקשת של דירות חדשות, בהם היא מפרסמת כמה דירות נמכרו ומה היצע הדירות שעל המדף. הסיבה: נתונים שגויים שקיבלה הלמ"ס ממשרד הבינוי והשיכון. גורם במשרד הבינוי והשיכון סיפר כי קיימת בעיה באיסוף נתון היצע הדירות שנותרו למכירה מזה מספר חודשים, אולם לגבי מספר הדירות שנמכרות הלמ"ס צריך לבוא בטענות לעצמו.

 

ג'ורג' קון, אחראי תחום הבינוי בלמ"ס, גילה כי קיים פער גדול בין הנתונים הגולמיים לבין הנתונים הסופיים, מה שעשוי להצביע על בעיות בשיטת המדידה ואיכותה. קון חשף את המידע אתמול במהלך אחד מדיוני הוועדה המיוחדת לעניין מחירי הדיור שהוקמה לאור בקשתו של שר האוצר משה כחלון.

 

כזכור, לפני כחצי שנה פרסם השמאי הממשלתי טל אלדרוטי את סקירתו הרבעונית שהצביעה על עלייה במחירי הדיור יממה לאחר שהלמ"ס פרסמה את מדד מחירי הדיור החודשי שלה שהצביע דווקא על ירידה במחירים וקלקל לכחלון את החגיגה. בהמשך התברר כי הלמ"ס עדכנה את הנתונים כלפי מעלה כך שבסופו של דבר גם במדד מחירי הדיור החודשי נרשמה עלייה.

 

אתר בנייה (ארכיון) אתר בנייה (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

למרות ההחלטה להקפיא את הסקירה החודשית, שאר הדיווחים העוסקים בבינוי ודיור כמו היקף התחלות בנייה, גמר בנייה, מחירי דיור וסקר שכר דירה חופשי צפויים להימשך כרגיל.

 

מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נמסר: "תפקיד הלמ"ס הוא לאסוף, לעבד ולפרסם מידע סטטיסטי בתחומי הדמוגרפיה, הכלכלה והחברה. בדומה ללשכות סטטיסטיות בעולם, נוקטת הלמ"ס במדיניות של מזעור נטל השבה ובמניעת בזבוז כספי ציבור ולכן משתדלת להשתמש, עד כמה שניתן, בנתונים שנאספים במשרדים אחרים. לצערנו, בחלק מהפרסומים האחרונים של הלמ"ס שעוסקים בתחומי הדיור והבנייה היה צורך לתקן את הנתונים הראשוניים בעקבות מידע חדש שהתקבל ממשרדים אלה כתוצאה מפיגור בדיווח, מביטול עסקאות, מרישום כפול וכד'. בשל הניסיון לטייב ולשפר את נתוני הדיור והבנייה הוחלט בלמ"ס לצמצם את העדכון ולהמתין לקבלת מידע מתוקן. בהמשך לכך, מועד הפרסומים לציבור ידחה למועד חדש שטרם נקבע".⁠⁠⁠⁠

בטל שלח
    לכל התגובות
    x