$
חדשות נדל"ן

מינהל התכנון מסכם את 2016: "חצינו את יעד התכנון שעמד על 100 אלף יח"ד"

הנתונים שהוצגו היום בקבינט הדיור מצביעים על הגדלת מלאי יחידות הדיור המאושרות בתוכניות מפורטות, אך אינם מבהירים כמה מתוכן ניתן לממש בעשור הקרוב וכמה כוללות חסמים שמוגדרים כ"כבדים"

דותן לוי 17:0709.01.17

מינהל התכנון הציג היום בקבינט הדיור, נתונים המראים עמידה ביעדי התכנון לשנת 2016 ואף מעבר לכך. מהנתונים עולה כי בשנת 2016 אישרו מוסדות התכנון כ-111,000 יח"ד בתכניות מפורטות. מדובר בעלייה נוספת ביחס לשנת 2015 בה אושרו 99,376 יח"ד, עליה הממשיכה את המגמה להגדלת היצע הדיור בכל אזורי המדינה.

 

במסגרת החלטת הממשלה "תכנית יעדי תכנון, שיווק ועסקאות בתחום הדיור לשנת 2016" הטילה הממשלה על מוסדות התכנון לאשר 100 אלף יח"ד. בהחלטה נקבע כי היעד ללשכות התכנון המחוזיות יעמוד על 62 אלף יח"ד והיעד לוותמ"ל יעמוד על 38 אלף יח"ד.

 

 צילום: אוראל כהן

 

אישורים לחוד ובנייה לחוד

 

יחד עם זאת במינהל התכנון לא ידעו לומר היום כמה מיחידות הדיור שאושרו הן בתוכניות שלגביהן יש היתכנות לבנייה בשנים הקרובות. כך למשל בעבר היו תוכניות שנכנסו למלאי הקרקעות המתוכננות, אך היה ברור כי לא ניתן לממש אותן בעשור הקרוב ואף למעלה מכך. קרקעות נוספות שנכנסו למלאי המוגדר כקרקעות מתוכננות לא היו זמינות לביצוע בשל חסמים שלגביהם אין פתרון תחבורתי כגון צורך במחלפים וכו', אם כי, במקרים אלה מדובר בזמינות שניתן להגדירה עדיין בטווח של שנים בודדות במידה וכל הגופים הרלוונטיים נרתמים לפתרון הבעיה.

 

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון: "מדובר בהישג יוצא דופן ובשורה עבור שוק הדיור כולו. מלאי תכנוני גדול הוא הבסיס להגדלת ההיצע, יצירת שוק דיור בריא לטווח ארוך והוא מהווה חלק בלתי נפרד מפתרון משבר הדיור. את הפירות של היקף התכנון נראה גם בטווח הזמן הקצר וגם בעתיד. נמשיך לפעול להגדלת יעדי התכנון בכדי לפתור את משבר הדיור הנוכחי ולוודא שלא יהיה משבר דיור לילדים שלנו".

 

מ"מ מנהלת מינהל התכנון, שירה ברנד: "העמידה ביעדים היא פרי מאמץ משותף של הצוות במנהל התכנון והמחוזות לטובת הגדלת היצע יחידות הדיור במדינת ישראל, תוך התייחסות למכלול הצרכים של הציבור והבטחת איכות החיים של התושבים. נמשיך לפעול לטובת מציאת פתרונות לאתגרים שעוד נמצאים לפנינו, בשיתוף עם מטה הדיור, גם בשנים הקרובות".

 

כמות יח"ד לפי חלוקה למחוזות ובותמ"ל:

 

במחוז מרכז אושרו 13,003 יח"ד.

במחוז חיפה אושרו 13,504 יח"ד.

במחוז דרום אושרו 12,401 יח"ד.

במחוז צפון אושרו 12,358 יח"ד.

במחוז ירושלים אושרו 10,231 יח"ד.

במחוז תל אביב אושרו 12,005 יח"ד.

בותמ"ל אושרו 37,432 יח"ד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x