$
חדשות נדל"ן

הקבלנים וההסתדרות מקימים ועדה לקידום הבטיחות בעבודה

ל"כלכליסט" נודע ששני הגופים יקימו ועדה לבוררות במחלוקות בנושאי בטיחות בין פועלי בניין וקבלנים. הוועדה תכתיב הנחיות בטיחות ותורשה להטיל סנקציות על קבלנים ופועלים שיפרו אותן

דותן לוי 08:2924.11.16

בעוד המדינה מתקשה לאכוף את חוקי הבטיחות באתרי הבנייה, מנסים הגופים המקצועיים למלא את החלל. ל”כלכליסט” נודע כי התאחדות בוני הארץ והסתדרות פועלי הבניין והעץ שהיא אגף בהסתדרות, קרובים להסכם קיבוצי ענפי שיקבע הנחיות לטיפול בהיבטים בטיחותיים, וזאת באמצעות ועדת בוררות שבה יהיו נציגים של שני הצדדים ובראשה יעמוד ככל הנראה שופט בדימוס.

 

הוועדה תטפל במחלוקות בין עובד למעסיק בנושאי בטיחות, כשאחת המטרות שלה היא למנוע הגשת תביעות הדדיות לבתי משפט, שגוזלות לדברי הצדדים זמן וכסף. הוועדה תקבע הנחיות בטיחות שיחייבו את המעסיקים והעובדים גם מעבר להוראות החוק - כמו למשל לחייב את הקבלן לספק נעלי עבודה לפועלים.

 

קריסה החניון ברמת החייל קריסה החניון ברמת החייל צילום: רויטרס

 

הוועדה תאפשר גם להחיל סנקציות על עובדים שחרגו מהוראות הבטיחות, לאחר שקיבלו הנחיות מהקבלן. כך למשל, עובד שיסיר את הקסדה למרות שתדריך הבטיחות מחייב אותו להסתובב איתה, יקבל אזהרה מהמעביד. אם המעביד מחליט שמדובר במקרה מסכן חיים או חוזר על עצמו, יוכל להעלות את העובד לוועדה שתשקול להטיל עליו סנקציות מקנס, דרך הרחקה מהאתר ועד לפיטורים. מאידך, גם עובדים יוכלו להעלות לוועדה קבלן שמתרשל בשמירה על הוראות הבטיחות, לא מספק ציוד בטיחות או לא מעביר תדריך בשפת העובד. במקרה כזה יידרש הקבלן לשלם פיצוי לעובד.

 

יורחב לכל הענף

 

ההסכם יחול תחילה על קבלנים חברי התאחדות בוני הארץ, אך בכוונת ההתאחדות וההסתדרות לבקש משר העבודה והרווחה חיים כץ לחתום על צו הרחבה שיחייב את כל חברות הבנייה במשק. יש לציין שההסתדרות מאגדת את כל הפועלים, כולל הפלסטינים והזרים. ועדה דומה שגובשה גם היא בהסכם קיבוצי, מיישבת מחלוקות כספיות בין פועלי בנייה פלסטינים לקבלנים. בהתאחדות בוני הארץ ציינו שהוועדה מקבלת פניות רבות מצד פועלים, ופועלת היטב.

 

מימין: יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ונשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק. ועדת הבוררות לשכר עובדת יפה מימין: יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ונשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק. ועדת הבוררות לשכר עובדת יפה צילום: דנה קופל

 

בהתאחדות חוששים שפעילות הוועדה החדשה תוביל למבול פניות מצד עובדים שידרשו פיצוי, בעוד מעריכים שם שקבלנים יימנעו מלהגיע לוועדה במטרה לשמור על שקט תעשייתי באתר הבנייה ולהימנע מבזבוז זמן, כך שיגיעו לוועדה רק במקרים קיצוניים. ריכוז הבעיות בוועדה יאפשר גם תיעוד ומעקב אחר קבלנים או פועלים שמתרשלים בקביעות.

 

"צריך גורם עצמאי"

 

על ההסכם דיווח לראשונה נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק בכנס בנושא בטיחות בעבודה שערכה ההתאחדות השבוע, ופרטיו הגיעו לידי "כלכליסט". "בנוסף להסכם עם ההסתדרות, הצענו לממשלה לקדם איתנו תוכנית הכשרה שתבטיח תוספת גדולה של מנהלי עבודה לענף. הממשלות גוררות רגליים ומוצאות שוב ושוב תירוצים להימנע מטיפול בתחום החשוב הזה".

 

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל, אמר כי "הוועדה תמנע מצבים שבהם המעסיק מנצל את נושא הבטיחות כדי להתנכל לעובד ולמנוע מצב שהעובד תובע את המעביד. הוועדה תספק פתרונות מיידיים”.

 

נושא הבטיחות באתרי בנייה עלה בעוצמה לדעת הקהל בעקבות פעילותה בשנים האחרונות של הקואליציה למאבק בתאונות בניין. לפי ספירת הארגון האזרחי, השנה נהרגו 42 פועלי בניין.

 

בתגובה לכוונה להקים את הוועדה החדשה מסרה הקואליציה כי היא “מברכת על העניין שההסתדרות והתאחדות הקבלנים מגלות בנושא הבטיחות בענף הבנייה. הקואליציה מוטרדת מהאפשרות שההסדר החדש יכבול את ידי העובדים לפעול נגד מעסיקים המסכנים את חייהם או יביא להטלת סנקציות עליהם.

“ככלל, תלונות על סיכון חיי עובדים צריכות להיות מטופלות בידי גורם עצמאי שאינו קשור למעסיקיהם. תפקיד ההסתדרות לטפל בתלונות עובדים בכל האמצעים המשפטיים הקיימים, ובהתאם לרצונם, ואין מקום שהיא תכבול את שיקול דעתה כך שתהא מחויבת לפעול בשיתוף פעולה עם הקבלנים. הקואליציה מציעה להתאחדות בוני הארץ לדרוש מחבריה שידווחו לה על תאונות וכיצד הם מבטיחים את בטיחות העובדים”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x