$
חדשות נדל"ן

צניחה של 36% ברכישת דירות על ידי תושבי חוץ - לשפל של 13 שנה

הנתונים של הכלכלן הראשי מתייחסים לינואר עד אוגוסט - ומושפעים מהכבדת מס הרכישה על משקיעים שנכנסה לתוקף ביוני 2015; נתניה מובילה את רשימת הערים המבוקשות

אביב גוטר 11:3715.11.16

כמות רכישת הדירות על ידי תושבי חוץ נמצאת ברמה הנמוכה ביותר מאז 2003, כך עולה מסקירה שמפרסם היום הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

 

בין החודשים ינואר-אוגוסט נרכשו 1,566 דירות על ידי תושבי חוץ, המהוות כ-2% מסך העסקאות הכולל. מדובר בירידה של 36% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

באוצר מסבירים כי ירידה חדה זו מושפעת בחלקה מהקדמת רכישות של תושבי חוץ ביוני 2015, טרם הכבדת מס הרכישה על משקיעים. בחודש זה כ-45% מסך העסקאות בוצעו על ידי משקיעים ישראלים ותושבי חוץ ומשקלם של תושבי החוץ מסך הרכישות עמד על 4.1% בלבד, נמוך מרמתו הגבוהה ביותר, 6%, שנרשמה באוגוסט 2007. כלומר הכבדת מס הרכישה האיצה הקדמת רכישות על ידי משקיעים אך בקרב תושבי חוץ לא נרשמה עלייה משמעותית, ככל הנראה בשל ההתראה הקצרה שניתנה לפני העלאת המס, עובדה היוצרת קושי בקרב תושבי חוץ לסגור עסקאות.

 

 

לצד הירידה בסך רכישת הדירות הכללי על ידי תושבי חוץ עולה הנתונים מצביעים דווקא על המשך העלייה במשקל הדירות החדשות הנרכשות על ידי תושבי חוץ . בעוד שב-2008 רק 30% מרכישותיהם התרכז בפלח השוק של דירות חדשות, שיעור זה עלה עד ל-56% בממוצע בין החודשים ינואר-אוגוסט השנה. ממצא בולט נוסף העולה מהסקירה הוא שלמרות הרכישות מצטמצם, המאזן ברכישות תושבי חוץ עדיין נותר חיובי (רכישות בניכוי מכירות). באוצר מעריכים כי שיקולי הרכישה של תושבי חוץ אינם פיננסים גרידא, אלא נובעים ממניעים ציוניים, לפחות בחלקם.

 

 

מפילוח גיאוגרפי של הנתונים נרשמה ירידה במספר הרכישות על ידי תושבי חוץ בין החודשים ינואר-ספטמבר באזור ירושלים ותל אביב בשיעור של 41% ו-36%, בהתאמה, זאת בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בעוד שבירושלים ירידה זו נובעת ככל הנראה מהתחדשות פיגועי הטרור באזור והחלטת ממשלה שהתקבלה בסוף 2015 המאשרת לעיריית ירושלים לחייב בארנונה כפולה 'דירות רפאים', הסיבה לירידה בתל אביב מוסברת על ידי האוצר בעלייה ברמות המחירים של הדירות הנרכשות.

 

על פי הנתונים נתניה עדין מובילה את טבלת הביקושים בקרב תושבי חוץ וזאת למרות ירידה בשיעור של 28% בסך הרכישות שאלו ביצעו (כאמור, נתון המושפע מהקדמת רכישת הדירות בתקופה המקבילה אשתקד). נתניה מאופיינת בשיעור גבוה יחסית של רוכשים צרפתים, שנבע בחלקו מגל הטרור שפקד את צרפת בשנה האחרונה. התפתחויות אלו מביאות לכך שאזור נתניה הולך וסוגר את הפער בינו לבין אזור ירושלים בראש מפת ההעדפות של תושבי חוץ בישראל.

 

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן: "הירידה בשיעור הרכישות של תושבי חוץ נובע ממחסור בהיצע ולא מירידה בביקושים. ראשית, אנחנו רואים ירידה במספר פרויקטי היוקרה החדשים ברחבי הארץ. מדובר למשל בפרויקטים באזורי החוף שמושכים אליהם בעיקר תושבי חוץ. בנוסף, בשנה האחרונה חלה ירידה בכמות הפרויקטים הפרטיים המוקמים באזורי הביקוש של תושבי החוץ בין היתר בשל מכרזי מחיר למשתכן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x