$
חדשות נדל"ן

מחיר למשתכן בלוד: 1,100 ויתרו על הזכייה

חצי שנה אחרי הגרלת מחיר למשתכן בלוד, ישנן דירות שהזכאים פשוט לא מעוניינים בהן - והם מוותרים על הזכייה אחד אחרי השני. לאחרונה קיבלו מועמדים שהגיעו למקום 1,500 הודעה משמחת שהם זכאים לדירה אך הם טוענים: "דירת גן ב־1.7 מיליון שקל בלוד - זה לא דיור מוזל לזוגות צעירים"

אביב גוטר 06:5927.10.16

זכאים שנרשמו להגרלת מחיר למשתכן בשכונת אחיסמך בלוד ועלו בגורל במקומות שנראו רחוקים מאוד מזכייה - בסביבות 1,500, כאשר בפרויקט 376 דירות - קיבלו בשבועות האחרונים הודעת דוא"ל מפתיעה מהחברה הקבלנית צפריר וזוהר שרבט, שלפיה הם מוזמנים לבוא ולבחור דירה. הסיבה לכך: שש דירות גן שטרם נמכרו ומחפשות רוכש. ל"כלכליסט" נודע שיותר מ־1,100 זכאים שנרשמו להגרלה בחרו לא לממש את הזכייה שלהם, בעיקר משום שהדירות יקרות מדי בעיניהם. להגרלה באחיסמך נרשמו כ־6,000 זכאים, וככל שחלף הזמן חלק מהדירות נמכרו לזכאים שלא עלו בהגרלה.

 

הפרויקט בלוד כולל דירות בנות 3, 4 ו־5 חדרים וכן פנטהאוזים ודירות גן. זהו אחד משני הפרויקטים הראשונים, יחד עם הפרויקט בעפולה, שיצאו לדרך: מצד אחד האוצר דחף אותם בעוצמה כדי להראות שמחיר למשתכן מתקדם, מצד שני הם מהווים שפן ניסיונות שמתמודד עם קשיים רבים. כך למשל הרוכשים במקום התמודדו עם התנגדות הבנקים לספק משכנתאות לרוכשים מחשש שהקבלנים יקרסו - מה שאילץ את המדינה להעמיד ערבויות לרוכשים.

"לפני כשבוע נתבשרנו בבשורה המשמחת על זכייתנו בפרויקט אחיסמך־לוד. בתור אחד שגדל בבית עם גינה ההתרגשות אף גברה כשהמשכנו לקרוא את המייל בו נכתב כי מלאי הדירות מכיל רק דירות גן", מספר א', אחד הזכאים אליו פנו. "להפתעתנו גילינו כי הדירות שנותרו אינן מתאימות לצרכים שלנו מבחינה כלכלית או תכנונית".

 

פרויקט מחיר למשתכן בלוד. שש דירות עשויות להגיע לשוק החופשי פרויקט מחיר למשתכן בלוד. שש דירות עשויות להגיע לשוק החופשי צילום: ג'ארלד בנישו

 

על המדף נמצאות היום שש דירות גן בשטח בנוי ממוצע של 115 מ"ר וגינה בשטח של 310 מ"ר, שמחירן כ־1.7 מיליון שקל. הדירה הזולה ביותר שנותרה היא דירת גן בשטח בנוי של 70 מ"ר עם גינה בשטח של 240 מ"ר, שעלותה 1.2 מיליון שקל.

 

יש אינטרס לא למכור

 

"בהתחלה זה נשמע מאוד אטרקטיבי, אולם כשמתחילים לחקור את השכונה ואת הבניין ומתחילים לקבל סדר גודל על המחירים מגלים כי רוכשים שזכו במקומות הראשונים בהגרלות בחרו דירות לא פחות טובות בכמעט חצי מהמחיר. כך למשל דירת 85 מ"ר עם מרפסת בשטח של 12 מ"ר עלתה כ־650 אלף שקל", מספר אחד הזכאים שקיבל הודעה שהוא יכול לבחור דירה. "המסך של הדירות הפנויות נראה כמו מסך של בורסה, כל הזמן יש שינויים. אתה בוחר דירה, ורואה שהיא תפוסה. אחר כך דירה שהיתה תפוסה מתפנה. לאנשים יש חמישה ימים לבטל, ואתה מבין שאנשים תופסים דירה ומוותרים עליה. ככה הגיעו עד אלינו", הוא מוסיף.

 

המספר הרב של הביטולים, ובסך הכל מדובר בפרויקט השני שיצא לדרך, צריך להדליק נורה אדומה במשרדי האוצר והבינוי והשיכון. על פי שיטת המכרזים החדשה, הזוכה הוא הקבלן שהציע את המחיר הנמוך ביותר עבור מ"ר בנוי לרוכש. על כן, כדי להגדיל רווחים, הקבלן מנסה להגדיל את שטח הדירה, למשל להגדיל שטח מרפסות או לבנות דירות גן עם חצר. לתוספות אלה עלות שולית נמוכה, אך הן מאפשרות לקבלן למכור את הדירה במחיר גבוה יותר בזכות הוספת השטח.

 

יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי. התוכנית הלאומית נתקלת בעוד מהמורה יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי. התוכנית הלאומית נתקלת בעוד מהמורה צילום: נמרוד גליקמן

 

קבלן אחר המשתתף בפרויקטים של מחיר למשתכן, וביקש להישאר בעילום שם, טוען שלקבלנים עשוי להיות אינטרס לא למכור את הדירות, כדי להגיע עמן לשוק החופשי. ייתכן שהסיטואציה הזאת תצריך התערבות של הרגולטור.

 

בפרויקט אחיסמך הגינות הגדולות מקפיצות כלפי מעלה את מחיר דירות הגן. בסך הכל מוצעות 38 דירות גן בפרויקט, אולם גם לאחר הפנינג המכירות שערכה החברה באפריל נותרו כ־15 דירות מסוג זה. משיחות עם זכאים שהחליטו לוותר הם טענו כי הסיבה בעיקר כלכלית והם אינם יכולים לעמוד במחירים שמבקשת החברה, למרות סבסוד רכיב הקרקע שהמדינה מעניקה. אם בתוך שנה הדירות הללו לא יימכרו במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, הקבלן יוכל למכור אותן בשוק החופשי, למשקיעים או למשפרי דיור.

 

"נמתין בסבלנות"

 

ביטולים מוקדמים לדירות הגן ולדירות נוספות נרשמו גם מסיבות אחרות. עם בואם של הרוכשים הראשונים לבנקים במטרה ליטול משכנתאות, הם סורבו בטענה כי לפרויקט אין בנק מלווה והוא מוגדר ברמת סיכון גבוהה. בעקבות זאת התערב בנושא משרד האוצר, ולאחר משא ומתן שארך כשלושה חודשים מול הבנקים הוחלט כי המדינה תעמיד ערבויות בסך 550 מיליון שקל לפרויקטים של מחיר למשתכן. בתקופת חוסר הוודאות הזה החליטו חלק מהזוכים לא לממש את הזכייה.

מצפריר וזהר שרבט נמסר בתגובה: "פרויקט אחיסמך מונה 376 יחידות דיור, מהן נמכרו 370 דירות ונותרו 6 דירות גן מתוך 38 דירות גן. הדירות האלו עדיין זולות משמעותית ממחיר דירות הגן המקבילות בפרויקטים אחרים. מאחר שיש לעבור אחד־אחד ברשימת הזכייה של משרד השיכון לפי סדר הזוכים יש להמתין בסבלנות עד שיימצאו זוכים שדירות גדולות אלו יתאימו לצורכיהם הן מבחינת מידור והן מבחינה כלכלית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x