$
חדשות נדל"ן

משרד האוצר: "קריסת אורתם סהר לא תשפיע מהותית על פרויקט מחיר למשתכן"

בין הפרויקטים של חברת הבנייה שקרסה ארבעה פרוייקטים ממשלתיים, לחלקם אין בנק מלווה, אך במשרד האוצר מבקשים להרגיע את הרוכשים ומסביר כי המדינה העמידה ערבויות בדיוק לטובת מצבים כאלו

אביב גוטר 15:5520.10.16
קריסתה של אורתם סהר ובקשתה להקפאת הליכים מטילה צל על גורלם של הפרויקטים בהם מעורבת החברה. על פי המצב הנוכחי ההסתברות שהחברה תצליח לעמוד בהתחייבויותיה נמוך, אלא אם כן החברה תצליח לגייס כספים או משקיע חדש.

 

בין הפרויקטים בהם מעורבת אורתם סהר נמנים גם ארבעה פרויקטים ממשלתיים במסגרת תכנית מחיר מטרה ומחיר למשתכן. הפרויקט המתקדם ביותר מבחינת קצב הבנייה הוא במסגרת תכנית מחיר מטרה בראש העין, שם החברה החלה לבנות 276 יחידות דיור, מתוכן 166 מוקצות לטובת זכאי התכנית. במסגרת תכנית מחיר למשתכן החברה זכתה בשלושה מכרזים, כולם בשיתוף פעולה עם חברה נוספת.

 

בראש העין החברה משתפת פעולה יחד עם גינדי החזקות ויחד הם אמורים לבנות 264 יחידות דיור. בטירת הכרמל אורתם חברה לוילאר בפרויקט לבניית 304 יחידות דיור. פרויקט נוסף לבניית 339 יחידות דיו משותף לאורתם סהר ואפי קפיטל, כאשר לפני 3 חודשים החליטה אורתם למכור להקטין את מעורבותה בפרויקט ומכרה את זכויותיה לאפי קפיטל כך שסך האחזקות שלה ירד מ-50% ל-20%.

 

כנס מחיר למשתכן בעפולה (ארכיון) כנס מחיר למשתכן בעפולה (ארכיון) צילום: אפי שריר

 

על פי הנראה לעין כל הפרויקטים יסבלו מעיכובים מסוימים, אולם לרוכשים אין מקום לדאגה מאחר שהם מוגנים באמצעות חוק המכר. חוק המכר קובע כי במידה וקבלן מבצע נאלץ להפסיק את עבודתו במהלך הבנייה הבנק המלווה ייאלץ למצוא חברת ביצוע אחרת שתשלים את הפרויקט. במסגרת תכנית מחיר למשתכן לא לכל הפרויקטים ישנו בנק מלווה, לכן הוחלט כי הממשלה תעמיד ערבויות למקרים כאלו.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר מאחל לאורתם סהר יציאה מהמשבר, ומבקש להרגיע את הרוכשים כי לא תהיה לכך השפעה מהותית על פרויקט מחיר למשתכן. כדי להימנע מפגיעה בציבור במקרים כמו אי עמידה בלוחות זמנית, הקפאת הליכים או הליכי פשיטת רגל, ניתנו מלכתחילה ערבויות ביצוע לטובת המדינה. במקרה הצורך ינקוט משרד האוצר בצעדים הנדרשים לרבות מימוש הערבויות ואף ביטוח ההסכם והוצאת החברה מהפרויקט. יחד עם זאת אנו מאמינם בפרויקטים של מחיר למשתכן ובכלכליותם, ועל כן סביר להניח שבמסגרת ההליכים (ודאי בהקפאת הליכים אבל גם בכינוס נכסים או פשיטת רגל) הפרוייקטים יימשכו גם אם הזכויות בהם ימומשו במסגרת ההליכים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x