שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

דחייה נוספת במכרז מחיר למשתכן בהרצליה

מדובר בדחייה שנייה של המכרז לבניית 1,468 יח"ד בתוך חודש וחצי; סיבת הדחייה - התנגדות שהגיש אחד מבעלי קרקע שהופקעה לטובת התוכנית לפיה הופלה לעומת בעלי קרקע אחרים

אביב גוטר 15:3018.10.16
מכרז מחיר למשתכן בהרצליה נדחה בעקבות התנגדות שהגיש אחד מבעלי בעל קרקע. מדובר בדחייה השנייה בחודש וחצי. בעל הקרקע המחזיק כ-3 דונם במתחם עליו מתוכננות כ-4,000 יחידות דיור. בהתנגדותו מפרט הבעלים כי בתמורה להפקעת הקרקע הוא קיבל 18 יחידות דיור עתידיות, אך טוען שהוא קופח ביחס לבעלי קרקע אחרים, ולכן דורש להגדיל את זכויות הבנייה שלו.

 

בעקבות דיון בנושא שהתקיים לפני כשבועיים בוועדת ערר המחוזית – תל אביב, הוחלט ברשות מקרקעי ישראל לדחות את המכרז בחודש וחצי ל-12 בדצמבר. התכנית כוללת 6 מתחמים לבניית 1,468 יחידות דיור כאשר היזמים יוכלו להגיש בקשת להוספת 243 יחידות דיור במסגרת 'תקנת שבס'. תקנת שבס מאפשרת הקלות החורגות מתכנית בניין עיר (תב"ע) המגדילות את הצפיפות בקרקע. בכך ניתן להגדיל את כמות יחידות דיור בעד 20% באותו שטח קרקע. מדובר בדחייה השנייה עד כה של המכרז שפורסם לראשונה בסוף חודש יוני השנה, כאשר הדחייה הראשונה נבעה בגלל התנגדויות שהוגשו כנגד הפקדת התוכנית.

 

למרות דחיית המכרז גורמים ברמ"י מעריכים כי ועדת התכנון, הצפויה להגיש את החלטה בימים הקרובים, לא תחליט לפתוח את התכנית ותסתפק בהקפאת אחד מהמגרשים בלבד. לאחר מכן התכנית תקבל תוקף רשמי בוועדות התכנון המחוזית והמכרז צפוי לצאת לדרך כמתוכנן.

 

כנס מחיר למשתכן בעפולה בחודש מאי כנס מחיר למשתכן בעפולה בחודש מאי צילום: אפי שריר

 

כמו כן, 20% מכלל הדירות (294) מוקצות לבני מקום תושבי הרצליה. על פי נתונים של משרד הבינוי והשיכון לתכנית רשומים כ-1991 משקי בית הרשומים בהרצליה. מאחר ומשרד האוצר החליט לסגור את ההגרלות הראשונות לטובת 60 אלף משקי הבית הראשונים שיוציאו תעודות זכאות, ניתן לדעת מה הסיכוי של בני המקום לזכות בדירה במסגרת ההגרלות בעיר. זכאי בן מקום מתמודד למעשה בשתי הגרלות – מול כל הנרשמים להגרלה ומול בני המקום, כך שהסיכוי ששמו יעלה בהגרלה גבוה יותר.

 

בזכות כמות יחידות הדיור הגדולה הסיכוי לבן מקום הרצלייני לזכות גבוהה באופן משמעותי משאר ההגרלות שהתקיימו עד כה במסגרת מחיר למשתכן ועומדת על 14% לפחות. לשם השוואה, בראשון לציון משווקות כ-1,000 יחידות דיור, מתוכן 200 יוקצו לבני מקום. אולם מאחר שמספר הזכאים בני המקום עומד על 4,464 הסיכוי שלהם עומד על 4% בלבד.

 

על פי שיטת המכרזים המתמודד שיזכה במכרז הוא זה שהציע את ההצעה הנמוכה ביותר למ"ר בנוי. מחיר המקסימום שנקבע, כולל מע"מ, יעמוד על 18 אלף שקל למ"ר, כך שמחירי הדירות צפויים להיות נמוכים באופן מהותי ממחירי השוק. כך למשל דירת שלושה חדרים בשטח של 80 מ"ר הכוללת מרפסת חנייה ומחסן בשטח של 10 מ"ר תעלה לכל היותר 1.65 מיליון שקל. לעומת זאת מחירה המקסימלי של דירת ארבעה חדרים בשטח של 100 מ"ר תנוע סביב 2 מיליון שקל. מדובר בהנחות משמעותיות שינועו בטווח של חצי מיליון עד מיליון שקל בממוצע לדירה.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x