$
חדשות נדל"ן

אוגוסט צפוי להיסגר בירידה של 5% במשכנתאות חדשות

לאחר שבחודש יולי נרשם שיא שנתי חדש בלקיחת משכנתאות, החודש נרשמה ירידה והסכום עמד על 5.5 מיליארד שקל. במערכת הבנקאית מעריכים כי בעקבות אישור ערבויות המדינה לתוכנית מחיר למשתכן, יעלה חלקם של מחוסרי הדיור מכלל המשכנתאות

אביב גוטר 08:1324.08.16

על פי הערכות במערכת הבנקאית, המשכנתאות החדשות שנטל הציבור בחודש אוגוסט צפויות להגיע לסכום של 5.5 מיליארד שקל. קצב נטילת המשכנתאות החדשות עדיין גבוה למרות שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי מדובר בירידה של 5% מהחודש שעבר. הירידה מיוחסת בעיקר לימי החופשה שלוקח הציבור בחודש אוגוסט, בדגש על ימי החופש של העובדים במערכת הבנקאית, אשר מורידים את הזמינות של המערכת הבנקאית לציבור.

 

במערכת הבנקאות מבקשים לקחת את ההערכה בזהירות וטוענים שהמספר עשוי לגדול במאות מליוני שקלים.

 

 

בנק ישראל אמור לפרסם בימים הקרובים את הנתונים המדויקים על חודש יולי, אולם על פי ההערכות בענף הסכום ינוע סביב 5.8 מיליארד שקל — הסכום הגבוה ביותר מתחילת השנה.

 

לאורך שנים ידוע בענף כי בחודשי הקיץ שוק המשכנתאות פעיל יותר מבשאר חודשי השנה, בעיקר בגלל שמשפחות רבות מתכננות מעבר דירה בתקופת החופש הגדול כדי למנוע את הצורך בהחלפת בתי ספר וגני הילדים.

 

במערכת הבנקאות מעריכים כי ייתכן ובחודשים הקרובים יחול שינוי מגמה בקרב נוטלי משכנתאות המוגדרים כמחוסרי דיור. זאת לאחר שאושרו ערבויות המדינה בפרויקטים של מחיר למשתכן.

 

כתוצאה מכך יחלו לווים רבים ליטול הלוואות בשיעורי מימון גבוהים, דבר העשוי להגדיל את היקף המשכנתאות.

 

סיבה נוספת להגדלת היקף המשכנתאות נעוצה בעובדה כי דירות בפרויקטים של מחיר למשתכן נמכרות כולן בשלב המכירה המוקדמת — לפני התחלת הבניה, ולכן מגדילות את הביקוש למשכנאות. זאת בשונה מפרויקטים רגילים שתקופת המכירה בהם מתפרסת על תקופה ארוכה יותר מה שעוזר לפיזור הביקוש להלוואות.

 

עם זאת יש לזכור כי מחירי הדירות בפרויקטים הללו נמוכים יותר כך, מה שעשוי למתן את היקף המשכנתאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x